Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Sıfır güven yaklaşımı için segmentasyon şart

WatchGuard-globaltechmagazineŞirketler ve kullanıcılar yeni nesil ve üst düzey koruma araçlarına ihtiyaç duyuyor. Öyle ki yapılan araştırmalara göre, şirketler sıfır güven segmentasyonlarıyla yıl içerisinde 5 büyük siber saldırıdan korunuyor ve 20 milyon dolar tasarruf sağlıyor. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez’e göre de eski ağ güvenlik modellerinin yetersiz kalırken, sıfır güven yaklaşımına dair çalışmalar şirketlere büyük kazançlar sağlıyor.

Günümüz ekosistemlerinde tek bir kuruluş; birden fazla dahili ağı, kendi yerel alt yapısına sahip ofisleri veya bulut hizmetlerini yönetebiliyor. Yaşanan bu karmaşıklık düzeyi ise eski ağ güvenlik modellerinin yetersiz kalmasına neden oluyor. 8 ülkede 1.000 BT uzmanıyla gerçekleştirilen Sıfır Güven Etkisi Raporu göre, sıfır güven segmentasyonu yılda 5 siber felaketten kullanıcıları koruyor ve 20 milyon dolar tasarruf etmelerini sağlıyor. Giderek karmaşıklaşan ve artan siber saldırılar karşısında sıfır güven yaklaşımının şirketleri korumak için üst düzey bir performans sergilediğine dikkat çeken WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, şirketler ve kullanıcılar için temel bir ihtiyaç halini alan sıfır güven yaklaşımının verilerin korunması noktasında önemli bir rol oynadığını aktarıyor.

Başarılı Siber Saldırıların %82’si Fidye Ödemesiyle Sonuçlanıyor

Dijital dönüşümün yarattığı hiper bağlantı, siber saldırı yüzeylerini genişletiyor. Kuruluşları daha önce hiç karşılaşmadığı risklere maruz bırakan hiper bağlantılar en çok tedarik zinciri, sıfır gün ve fidye yazılımı saldırıları olarak görülüyor. Özellikle araştırmaya katılan BT uzmanlarının yüzde 36’sı son iki yılda en az 1 başarılı fidye yazılımı saldırısının kurbanı olduklarını dile getiriyor. Başarılı bir saldırının kurbanı olan katılımcıların yüzde 82’si de fidye ödendiğini söylüyor. Fidye saldırılarında ortalama 495.000 dolarlık bir ödeme yapıldığına dikkatleri çeken WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, sıfır güven segmentasyonu ile fidye maliyetlerinin büyük ölçüde azaltılabileceğini hatta ortadan kaldırılabileceğini dile getiriyor.

Sıfır Güven İçin Segmentasyon Şart

Sıfır güven segmentasyonu, ihlallerin buluttan veri merkezine ve oradan da BT’ye yayılmasını durdurmak için modern bir yaklaşımdır. Araştırmaya katılanların yüzde 81’i sıfır güven segmentasyonunu başarılı bir sıfır güven mimarisi için gerekli görüyor. Sonuçlara göre sıfır güven segmentasyonu ile gerçekleşebilecek saldırılara 2,7 kat daha hızlı yanıt verilebiliyor, 20 milyon dolara varan tasarruf sağlanabiliyor ve yıl içerisinde gerçekleşebilecek 5 büyük siber saldırının önüne geçilebiliyor. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez’e göre, sıfır güvene ulaşabilmek için uygulanması gereken en önemli yöntemler arasında sıfır güven yer alıyor. Evmez, sıfır güveni sağlamak için segmentasyondan faydalanan şirketlerin ve kullanıcıların her zaman kazançlı çıkacağının altını çiziyor.

Teknoloji Makaleleri