Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Çalışanlarınızı kimlik avı saldırılarına karşı koruyun

eset-globaltechmagazineKimlik avı dolandırıcılıkları saldırganların kötü amaçlı yazılım yüklemek, kimlik bilgilerini çalmak ve kullanıcıları kurumsal para transferleri yapmaları için kandırmak amacıyla kullandıkları en başarılı yollardan biri olmaya devam ediyor.  Dolandırıcılar meşru göndericileri taklit etmelerine yardımcı olan sahte e-posta taktikleri kullanılıyorlar. Alıcıyı, söz konusu eylemin sonuçlarını düşünmeden harekete geçirmek için acele etmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış sosyal mühendislik tekniklerinden yararlanıyorlar.

Bu taktikler arasında şunlar yer alıyor:

 • Sahte gönderici kimlikleri / etki alanları / telefon numaraları ve bazen de yazım hataları ya da uluslararasılaştırılmış alan adları (IDN’ler) kullanma
 • Kimlik avı girişimleri olarak tespit edilmesi neredeyse imkansız olan ele geçirilmiş gönderici hesapları
 • Hedefe yönelik kimlik avı girişimlerini daha inandırıcı hale getirmek için çevrimiçi araştırma (sosyal medya aracılığıyla)
 • Resmi logolar, üst bilgiler, alt bilgiler vb. kullanılması
 • Kullanıcıyı aceleyle karar vermeye iten bir aciliyet veya heyecan duygusu yaratmak
 • Gönderenin gerçek hedefini gizleyen kısaltılmış bağlantılar
 • Yasal görünümlü giriş portalları, web siteleri vb. oluşturma

Son yayımlanan Verizon DBIR raporuna göre, geçen yıl güvenlik olaylarının büyük kısmından dört vektör sorumluydu: Kimlik bilgileri, kimlik avı, güvenlik açıklarından yararlanma ve botnet’ler. Bunlardan ilk ikisi insan hatası ile ilgili. Raporda incelenen toplam ihlallerin dörtte biri (%25), sosyal mühendislik saldırılarının sonucuydu. İnsan hataları ve ayrıcalığın kötüye kullanılmasıyla bir araya geldiğinde, insan unsuru tüm ihlallerin %82’sini oluşturuyordu.

Kimlik avı nelere yol açabilir?

Kimlik avı saldırıları son iki yılda daha da büyük bir tehdit haline geldi. Muhtemelen yamanmamış ve yetersiz korunan cihazlara sahip dikkati dağınık ve evden çalışan kişiler, tehdit aktörleri tarafından acımasızca hedef alındı. Nisan 2020’de Google, dünya çapında her gün 18 milyon kadar kötü amaçlı ve kimlik avı e-postasını engellediğini iddia etti.

Bu çalışanların çoğu ofise geri döndükçe, daha fazla sayıda SMS ile kimlik avı (smishing) ve sesli arama tabanlı kimlik avı (vishing) saldırısına maruz kalmaları riski de söz konusu. Hareket halindeki kullanıcıların bağlantılara tıklamaları ve açmamaları gereken ek dosyaları açma olasılıkları daha yüksek olabilir. Bu durum ise şunlara yol açabilir:

 • Fidye yazılımı indirmeleri
 • Bankacılık Truva Atları
 • Veri hırsızlığı/ihlalleri
 • Kötü amaçlı kripto madenciliği yazılımları
 • Botnet dağıtımları
 • Takip eden saldırılarda kullanılmak üzere ele geçirilen hesaplar
 • Sahte faturalar/ödeme isteklerine bağlı olarak para kaybedilmesiyle sonuçlanan iş e-postalarının ele geçirilmesi (BEC)

Finansal ve itibari yansımaları çok büyüktür. Bir veri ihlalinin ortalama maliyeti bugün rekor bir seviye olan 4,2 milyon doların üzerindeyken, bazı fidye yazılımı ihlalleri bunun birkaç kat  üstüne mal olmaktadır.

ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, eğitimin her zaman önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: Çalışanlara yönelik saldırıların önüne geçebilmek için düzenli eğitimler gerçekleştirilmelidir. Kimlik avı farkındalığı eğitimi, sosyal mühendislik tehditleriyle mücadeleye yönelik çok katmanlı bir stratejinin yalnızca bir parçası olmalıdır. En eğitimli personel bile, bazen karmaşık dolandırıcılıkların kurbanı olabilir. Bu yüzden güvenlik kontrolleri de önemlidir. Oltalama saldırılarına karşı kurumunuzu korumak istiyorsanız çalışanlarınızı mutlaka eğitimlerle desteklemelisiniz.

Teknoloji Makaleleri