Ana Sayfa Haberler Kripto para piyasaları üzerindeki baskı azalıyor

Kripto para piyasaları üzerindeki baskı azalıyor

kripto-para-globaltechmagazineKripto paraların geçen haftaki Fed toplantısı ardından arkalarına aldıkları rüzgâr Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi sonucu artan jeopolitik risklerle sona erdi. Ancak piyasa bu senaryoda en kötüyü geride bıraktık fiyatlamasına girmek üzere.

Araştırmalarımıza göre zincir üstü verilerde yine balina hesapların 20.500$ ve 22.500$ seviyelerinden maliyetlendiklerini buna ek olarak borsalardaki BTC rezervlerinin azalmayı sürdürdüğü bir ortam içindeyiz. Bu nedenle 20.000$ gerisine inebilmesi için mevcut şart ve haber akışı yeterli değil.

Yarın ABD’de açıklanacak istihdam verileri sonrası 21-22 Eylül’e dair piyasaya beklentileri oluşmaya başlayabilir. Beklentilerden iyi olan verinin Bitcoine olumlu yansımasını bekliyoruz çünkü Fed’in 75bp kurşunlarının ya hiç kalmadığının ya da bir gibi sınırlı bir sayıda olduğunu düşünüyoruz. Buna ek olarak risklerdeki normalleşme; ABD 10 yıllık faizlerinin politika faizi üzerine çıkması ve resesyon yerine yumuşak iniş fiyatlamaları da aynı zamanda fiyat üzerinde baskı unsurlarını hafifletiyor.

İstihdam verisi ardından kripto para piyasasının rahatlamasını ve Bitcoin’de ilk etapta 26.500$ fiyatlamasının oluşabileceğini tahmin ediyoruz. Yine de 20.500$ ve gerisi tüm mevcut ve oluşabilecek yeni riskler adına stop loss olarak tutulmalı. Dikkat çektiğimiz altcoinlerde ise staking miktarında hareketlenme yapan CELO ve EOS başta geliyor.

 

(Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü)