Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Network ekiplerine yapay zeka destekli çözümler

aruba-globaltechmagazineBir Hewlett Packard Enterprise şirketi Aruba, BT profesyonellerinin ağ sorunlarını giderme, performans ayarlama ve Sıfır Güven Politikası/SASE güvenlik uygulaması gibi manuel görevlerde harcadıkları zamanı ciddi oranda azaltan Aruba ESP’ye (Kenar Servisleri Platformu) getirdiği yeni yapay zeka operasyonları yetkinliklerini duyurdu. Aruba’nın büyüyen yapay zeka operasyonları çözümlerinin bir parçası olan bu yeni yetkinlikler, gittikçe büyüyen ağ karmaşıklığıyla ve Nesnelerin İnterneti’nin hızla büyümesiyle zorlanan BT ekiplerine destekte bulunuyor. İlk defa, yapay zeka operasyonlarından sadece ağ sorun gidermede değil performans optimizasyonu ve kritik güvenlik kontrollerinde de faydalanılabilecek.

Kurumlar dijital dönüşüm inisiyatiflerini gerçekleştirmeye çalışırken ağı modernize etmek, yeni iş sonuçları elde edebilmek için son derece kritiktir. Fakat yaygınlaşan hibrit çalışma düzeni, yeni kullanıcı dahil etme modelleri ve ‘Büyük İstifa’ dalgası sonucu ortaya çıkan zorlukların yanı sıra genişleyen yetenek açıklarıyla BT ekipleri daha üstün verimlilik sağlamanın yollarını bulmalı. Geçmişin yoğun zaman alan manuel süreçleri günümüzün hızla değişen iş ortamı için tamamen yetersiz kalıyor. Güçlü analitikler, yapay zeka tabanlı içgörüler ve otomasyon takviyesiyle (ikame etmeyerek) ağ ekipleri böylece manuel görevleri azaltarak daha stratejik ve yüksek değerli projelere odaklanabilecek.

Aruba’nın 2013’ten beri geliştirdiği yapay zeka operasyonları, 120 binden fazla Aruba Central müşterisinin 200 milyon istemciden ve 2 milyondan fazla ağ cihazından sürekli ve kimliğini saklayarak topladığı ve analiz ettiği cihaz, kullanıcı ve konum verilerinin bulunduğu Aruba’nın sektör lideri veri gölünün yetkinliklerini artırıyor. Aruba’nın yapay zekasının benzersiz güvenilir yapısı hem istemci hem de ağdaki yüksek hacim ve geniş çaptaki çeşitlilik, sürekli geliştirilen modeller ve ağ ile güvenlik endişelerinin üstesinden gelen içgörüler sağlamaktaki eşsiz yetkinlikleri ile doğrudan ilişkilidir. Her sektör ve büyüklükteki ağ ekiplerinin Aruba’nın yapay zeka operasyonlarına güvenmesiyle sıradan görevler otomatik hale getirilir, sorunları tespit etmekte ve düzeltmekte harcanan zaman azaltılır, güvenlik kontrolleri artırılır ve tüm ağ kullanıcılarının olabilecek en iyi deneyimi yaşamaları mümkün kılınır.

Yapay zeka destekli BT verimliliğinin özellikleri

  • Aruba İstemci İçgörüleri: Ağa bağlanan her bir uç noktada otomatik bir şekilde yüzde 99’luk doğruluk oranı yakalanırken bu, sayıları gittikçe artan ve çoğu zaman BT ekibinin onayı olmaksızın ağa eklenen Nesnelerin İnterneti cihazları bakımından oldukça önemlidir. Böylece kurumlar ağlarına hangi cihazların katıldığını çok daha iyi anlayabilir ve buna göre otomatik bir şekilde ayrıcalıklar verebilir. Her bir istemcinin trafik akışını takip ederek olası siber saldırılar hızla tespit edilir ve buna göre harekete geçilir.
  • Yapay Zeka Destekli Yerleşik Yazılım Tavsiye Sistemi: BT ekiplerinin model numaraları fark etmeksizin kablosuz erişim noktalarındaki yerleşik yazılımın en iyi versiyonunu çalıştırmaları mümkün kılınır. Bu, ağ yöneticilerinin karşılaştığı destek çağrıları ve varsayımları büyük ölçüde azaltarak hem yeni özelliklerin hayata geçmesini hem de sorun giderme sürecini hızlandırır.
  • İspanyolca Yapay Zeka Araması: Aruba Central’in çok yönlü yapısının bir göstergesi olarak, platformla beraber gelen gömülü dil arama fonksiyonu en büyük ikinci coğrafi kullanıcı topluluğunun ihtiyaçlarını karşılamak için sorular ve yanıtlarda İspanyolca desteği verecek.
  • Otomatik Yapılan Altyapı Tahminleri: Aruba’nın yapay zeka asistan özelliği ve Aruba Support’la hem donanım hem de altyapıya dair olası sorunlar tespit edilir ve yerleşik yazılım güncellemesi ya da donanım değişikliği tavsiyelerini de içeren önleyici çözümler sunulur.

Enterprise Strategy Group’un Baş Analisti Bob Laliberte, “Hibrit çalışma düzenine dönen ve müşterileri dahil eden modelleri başarılı bir şekilde destekleme yolunda ağ altyapılarını modernize etmek isteyen kurumların ağ karmaşıklığıyla karşılaşması kaçınılmazdır” dedi ve ekledi: “Bir ağ tedarikçisi güvenilir ve gerçek dünyayı baz alan yapay zeka çözümleri ortaya koyduğunda, ağ operasyonlarından sorumlu ekipler makine öğrenimi ve diğer otomasyon teknolojilerini giderek daha fazla benimsiyor ve güveniyor. Yaptığımız bir araştırmaya göre kurumların neredeyse dörtte biri (yüzde 21’i) otomatik tespitlerde bulunan, analiz yapan, tavsiye veren ve ağda değişiklik yapan yazılımlardan memnuniyet duyarken, yüzde 59’u ise geçmişte manuel süreçlerle ilerleyen uyarı ve tavsiyelerin sağlanmasından memnun. Yapay zekanın getirdiği kazanımların daha fazla tanınıp deneyimlenmesinin ardından kurumların söz konusu benimseme oranlarının artmasını bekliyoruz.”

CIC Group’un Network Mühendisi Justin Kuzara, “Aruba Central’deki yapay zeka operasyonları yetkinliklerine güveniyoruz. Getirilen yeni özellikler sayesinde sadece ağdaki kullanıcıların yaşadığı sorunları görmekle kalmıyor, gerçek manadaki sorunları tanımlayarak herhangi bir kullanıcı bundan etkilenmeden gerekli adımları atıyoruz ve bu bize çıkan sorunların ardından araştırma ve onarım süreçlerinde harcanan süreden tasarruf etmemizi sağlıyor. Buna ek olarak istemci odaklı güvenlik analizleri sayesinde başka bir ürün kullanmaksızın şirketin daha iyi korunmasını mümkün kılıyor.” dedi.

Fiyat ve piyasaya çıkış tarihi

Aruba Client Insights şu anda kullanıma hazır. Yapay zeka araması, yapay zeka destekli yerleşik yazılım tavsiye sistemi ve altyapı tahminlerine erken erişim sağlanacak. Genel satış ise 2022 Ekim’de başlayacak. Söz konusu her bir özellik Aruba Central Foundation lisansı dahilinde bulunuyor.

Teknoloji Makaleleri