Cuma, Haziran 21, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Ethereum birleşmesi için geri sayım başladı

ethereum-globaltechmagazineEylül ortasında gerçekleştirilmesi beklenen ”Ethereum Merge” ağ yükseltmesi, global kripto para piyasasında gündem yaratmaya devam ediyor. Bu birleşme sonucu olarak bir fiyat rallisi bekleyen yatırımcıların, fiyat rallisinin fiilen başlaması için 6-8 ay beklemek zorunda kalacağı tahmin ediliyor. Konuyla ilgili detaylara ilişkin Bybit’in hazırladığı içerikte, bu sürece ilişkin önemli detaylar yer alıyor.

Yaz döneminde Ethereum başta olmak üzere, kripto piyasasında beklenen yükseliş sonunda gerçekleşti. Ethereum’un geliştiricileri, bu olumlu gelişmelerin ardından muhtemel “Ethereum Birleşmesi’nin” olası tarihini yakın zamanda duyurdular. Bu durumun piyasaya yansıması olarak ETH’de yaklaşık %60’a yakın bir yükseliş görüldü.

Birleşme (merge), Ethereum blok zinciri üzerinde yapılacak bir protokol yükseltmesidir ve bu yükseltme sırasında mevcut mutabakat mekanizması olan iş ispatından (PoW) hisse ispatına (PoS) geçiş yapılacaktır. Ethereum’un geliştiricilerine göre yeni sistem ile birlikte ağ güvenliği de artacak ve böylelikle ağa saldırmak oldukça zor hâle gelecek. Aynı zamanda sağlanacak enerji verimliliği ile, ağın enerji tüketimi yaklaşık olarak %10.000 oranında azalacak.

“Birleşme”nin tam açıklaması ise, mevcut blok zinciri ile beacon chain olarak da bilinen yeni PoS zinciri birleştirilmesini ifade ediyor. Ethereum topluluğu, bu süreçte aynı zamanda beacon chain’i çeşitli testler gerçekleştirmek, yazılım hatalarını ortadan kaldırmak ve ağın çalışmasını sağlayacak yeterli sayıda doğrulayıcı toplamak için kullanmaya devam edecek.

Eski PoW blok zincirinde en son veri bloğu üretildiğinde birleşme yapılacak.  Bir sonraki blok, beacon chain’de üretilecek. Kullanıcı açısından durum değerlendirildiğinde ise bu değişiklikliğin fazla hissedilmeyeceği söylenebilir.

Eski PoW sisteminde ağdaki doğrulayacılara ödeme yapmak için blok zincirinde her gün yaklaşık 13.000 ETH çıkarılması gerekirken, birleşmeden sonra bu tutar yalnızca 1.600 ETH olarak devam edecek. Eski sistemdeki tutardan yaklaşık sekiz kat daha az olan bu tutar aynı zamanda finansal verimlilik sağlayacak. Ethereum üzerinde çalışan araştırmacılar, çıkarılacak ETH sayısındaki azalma nedeniyle ağda, birleşmeden sonraki süreçte üretilecek olan token sayısından daha fazla token yakılacağını ve bu nedenle varlığın yılda -%1,5 oranında deflasyonist olabileceğini tahmin ediyorlar.

Birçok kişi, birleşmenin Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorununu çözeceğine dair bir beklenti içinde olsa da söz konusu Ethereum Birleşmesi, ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyecek. Hızı maksimum %10 artırabilir  olsa da  bu oran, Ethereum üzerinde birim saniyedeki işlem sayısını arttırmak için gerekli altyapıyı sağlamıyor.

Piyasada pek çok yatırımcının, bu birleşmeden sonra çıkarılan ETH sayısı azalacağı için çok heyecanlı olduğu gözlemleniyor. Piyasaya sürülen ETH sayısında ani bir düşüş yaşanmasının arz şokuna sebep olacağı tahmin edildiği için fiyatların yukarı doğru tırmanmaya başlaması bekleniyor. Uzun vadeli yatırımcılar böyle bir durumda  mevcut fiyatların, varlık toplama açısından iyi bir noktada olduğunu düşünüyor olabilir. Buradaki ana risk, Ethereum’un geçeceği bu yeni modelle ilgili düzenleyici konularda herhangi bir netlik olmaması. ETH’nin bir emtia mı yoksa bir menkul kıymet mi olduğu konusu henüz netleşmiş değil.

Blok zincirinin, aynı zamanda ilerleyen dönemlerde gerçekleştirilmesi planlanan sharding işleminin de  gerçekleştirilmesiyle birlikte önümüzdeki birkaç yıl içinde pek çok değişiklik yaşanacak. “Katman 2” zincirler, Ethereum zincirinin üstüne inşa edilen blok zincirleridir. Bunlar, ağ üzerindeki zor işlerden bir kısmının gerçekleştirilmesi ve ana zincirin daha verimli bir şekilde faaliyet göstermesi amacıyla tasarlanmışlardır.

Teknoloji Makaleleri