Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Sağlık uygulamaları kişisel verilerinizi riske atabilir

Siberasist-globaltechmagazineGün geçtikçe hızlanan şehir hayatında fiziksel egzersiz için zaman ayırmak neredeyse imkansız hale geliyor. Geleneksel egzersiz yöntemlerinden farklı olarak akıllı cihazlarda bulunan sağlık ve fitness uygulamaları bu sorunun büyük ölçüde önüne geçiyor. Sağladığı avantajlara rağmen akıllı cihazlarda bulunan bu tür uygulamaların siber güvenlik ve veri gizliliği konusunda pek de masum olmadığını vurgulayan Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı’na özel kullanıcıların alabileceği bazı önlemleri aktarıyor.

Fiziksel egzersiz için zaman yaratamayan pek çok kişi sağlık ve fitness uygulamalarına yöneliyor. Bu uygulamalar büyük bir kolaylık sağlıyor gibi görünse de aslında siber güvenlik ve veri gizliliği ile ilgili ciddi endişe yaratıyor. Kullanıcıların riskler konusunda bilinçli hareket etmesi ise hayati önem taşıyor. Öyle ki şirketler için kişisel verilerin değeri her geçen gün artıyor ve şirketler bu verileri elde etmek için büyük çaba gösteriyor. Sağlık ve fitness uygulamaları kullanıcıların adı ve kilosu olmak üzere diğer önemli verilerini de bünyesinde saklıyor. Güçlü bir gizlilik politikasına sahip olmayan bu tür uygulamaların siber güvenlik açısından kritik riskler oluşturduğunun altını çizen Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olan Ekim ayında bu uygulamalar karşısında kullanıcıların alabileceği 6 önemli tedbiri paylaşıyor.

Sağlık ve Fitness Uygulamalarına Dikkat

Akıllı cihazlara yüklenen her uygulama siber güvenlik açısından bir risk faktörü oluşturuyor. Sağlık ve fitness uygulamalarının çoğunun ise etkili güvenlik protokolleri bulunmuyor. Öyle ki bu uygulamalar kullanıcılar ile ilgili pek çok bilgiyi üçüncü taraflarla kolaylıkla paylaşabiliyor. Kullanıcıların mağduriyet yaşamaması adına ilk olarak bilinçlenmesi gerektiğini ifade eden Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, fitness ve sağlık uygulaması kullananlar için hayati önem taşıyan 6 siber güvenlik önlemini açıklıyor.

  1. Uygulamaların gizlilik politikasını mutlaka okuyun. Akıllı cihazlara indirilen her uygulama için kullanılması gereken bazı gereklilik ve koşullar bulunuyor. Kullanıcılar genellikle bu maddeleri okumadan uygulamanın cihazlara yüklenmesini onaylıyor ancak bu büyük bir hata olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle kullanıcıların yükledikleri her uygulamanın gizlilik politikalarını mutlaka okuması gerekiyor.
  1. Güçlü şifreler kullanın. Şifreleme yöntemi bir güvenlik ihlaline karşı ilk savunma hattıdır. Güçlü bir parola sayıların, harflerin, büyük harflerin ve özel karakterlerin bir karışımıdır. Günümüzde her kullanıcının düzinelerce hesabı bulunuyor ve bu hesapların şifrelerinin de benzersiz şifreler olması kullanıcıları veri ihlalleri karşısında büyük oranda koruyor.
  1. Gizlilik ayarlarını kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Kullandığınız her uygulamada gizlilik ayarlarını kontrol etmek gerekiyor. Birçok uygulama, varsayılan olarak kullanıcı verilerini herkese açık olarak paylaşıyor ancak paylaşılan verilerin sınırlı olması gerekmektedir. Bu nedenle gizlilik ayarlarınızı kontrol etmek ve gerekli durumlarda değiştirmek çok önemlidir.
  1. Otomatik güncellemeleri onaylayın. Pek çok kullanıcı verileri kaydetmek için otomatik güncellemeleri devre dışı bırakıyor ancak uygulamaların güvende tutulması için otomatik güncellemeleri etkinleştirmek gerekiyor. Uygulama geliştiricileri, keşfedilen güvenlik açıklarına göre uygulamalarda değişiklik yapıyor. Bu nedenle kullanıcıların fitness ve sağlık uygulamalarının siber saldırılara karşı korunmasını sağlamak için her zaman güncel tutulması öneriliyor.
  1. VPN kullanın. VPN kullanmak kullanıcıların siber güvenliğini sağlama konusunda oldukça başarılı bir yöntem olarak sıralanıyor. Bu nedenle online ortamda güvende kalmak için VPN uygulamalarını kullanmaları tavsiye ediliyor. Böylece kullanıcılar, verilerine herkesin erişmesini engelliyor ve internet trafiğini kolayca şifreleyebiliyor.
  1. Etkili güvenlik önlemleri alın. Kişisel verileriniz oldukça değerlidir ancak verilerin çeşitli veri noktalarından sızdırılması ve verilere kötü niyetli kişiler tarafından erişilmesi pek çok olumsuz sonucu beraberinde getiriyor. Bu nedenle, güvenliğiniz için etkili siber güvenlik önlemleri almak gerekiyor.

Teknoloji Makaleleri