Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Kripto para piyasalarında neler oluyor?

kripto-para-globaltechmagazineFTX borsasının yerel tokenı olan FTT’de yaşanan değer kayıpları sürüyor. Yaklaşık iki yılın en düşük seviyesini gören FTT’deki düşüş, kripto para piyasasına da yansırken Bitcoin 20.000$’ın altını gördü.

Ripple davasında sonuca yaklaşılırken geçtiğimiz hafta XRP yatırım ürünlerine 1 milyon doların üzerinde giriş gerçekleşti.

Rusya Merkez Bankası, dijital varlıkları finansal sistemlere entegre etmeye odaklanan bir rapor yayımladı.

Bitcoin madencilik şirketi Iris Energy, 100 milyon dolardan fazla borç için temerrüt bildirimi aldığını söyledi.

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, vadeli kripto para işlemlerine endeksli fonların piyasaya sürülmesinin çok yakın olduğunu söyledi.

Piyasalardaki son gelişmeler

  • Piyasalar haftanın ilk gününde geçtiğimiz iki haftada olduğu kadar yoğun bir veri akışı içerisinde değil. Piyasaların gündem maddesi bu hafta da ABD enflasyonuolmaya devam edecek. Ek olarak Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması ve İngiltere’den gelecek olan 3. çeyrek büyüme verisi haftanın öne çıkan diğer başlıkları arasında yer alıyor.
  • Dün ABD hisse senedi piyasaları, bu haftanın en önemli verisi olan enflasyon verisi ve ara dönem seçimleri öncesinde hem manşet hem çekirdek enflasyonda yıllık bazda gerileme beklerken, Cumhuriyetçilerin kongrede çoğunluk sağlamalarının hisse senedi fiyatlarında yukarı yönlü hareketi destekleyeceğine yönelik umutlarlahaftanın ilk gününü alıcılı tarafta sonlandırdı.
  • Kripto paralarda ise rüzgar tersine döndü. FTX ve Binanceborsaları arasındaki gerginlik devam ederken, FTX’in likidite krizine düşebileceği beklentileriyle birlikte bir dizi endişeler, kripto para piyasasında gerginlik yarattı. Bitcoin 19.300$ seviyelerine kadar gerilerken Ethereum gün içi en düşük 1430$ seviyesini gördü.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma hikayesi ile birlikte olumlu beklentilerle pozitif fiyatlanan ve %150’nin üzerinde bir fiyat artışı yaşayan DOGE, son günlerde kar satışlarıyla karşı karşıya. 0,15$’ın üzerinde tutunmayı başaramayan ve kripto para piyasasının yaşadığı risklerle de geri çekilmeye devam eden DOGE için fiyatlama kısa vadede olumsuz.

Uzun süreli düşüş trendinin üzerine kıran ve hala bunun üzerinde yer alan DOGE, 0,9$’a kadar daha geri çekilme yaşayabilir. Olumlu senaryoda ise yukarıda fib 0,382’ye denk gelen 0,113$ ve fib 0,5’e denk gelen 0,132$ seviyeleri DOGE için hedefler olacaktır.

FTX borsası ile birlikte Alameda Research’in de sahibi olan Sam Bankman Fried ile Binance CEO’su CZ arasında yaşanan FTT krizi sebebiyle düşüşe geçen FTT, uzun süredir koruduğu 22$ – 23$ desteğini kaybetti. Konsolide olduğu bandın altına sarkan ve 18$ desteğini de kaybeden FTT, 15$’dan tepki alarak tekrardan 18$ desteğine tutunmaya çalışıyor.

Şu anda likidite krizi yaşanmasına engel olmaya çalışan FTT geliştiricileri ve yöneticileri çeşitli yöntem ve kaynaklarla FTT’yi savunmaya çalışıyorlar. Risklerin artması ve baskının devam etmesi durumunda FTT’nin fiyatı daha çok gerileyebilir. 18$ desteğine tutunamaması halinde aşağıda 15 ve 11$ destekleri görülebilir. Olumlu senaryoda ise tekrar 22-23$ bandına hareket edilmesi gerekiyor.

 

Teknoloji Makaleleri