Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

İş dünyasında başarılı olmanın yolu modern veri koruma

Veeam-globaltechmagazine-topazHer gün karşılaşılan pek çok siber tehdit işletmeler için göz korkutucu. Oysa işletmeler doğal olarak verilerinin korunduğuna ve bulut, sanal, fiziksel, SaaS ve Kubernetes ortamlarında her zaman kullanılabilir olduğuna dair güvene ihtiyaç duyuyorlar. Veeam Türkiye Ülke Müdürü Kürşad Sezgin, güvenli yedekleme, kurtarma ve veri yönetimini kapsayan Modern Veri Koruma’nın bu noktada işletmelerin aradığı çözüm olduğunu aktarıyor. Modern Veri Koruma’nın iş dünyasında başarılı olmanın yolu olduğunu ifade eden Kürşad Sezgin’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Fidye yazılımı, işletmelere olay başına yaklaşık 2 milyon dolara mal olan bir felaket. Bu felaketin sonuçları arasında; büyük mali kayıplar, önemli veri kayıpları, itibar hasarı ve çalışanlarda güven kaybı oluşması gibi hayati konular yer alıyor. Veeam Veri Koruma Trendleri Raporu 2022, EMEA kuruluşlarının %71’inin geçen yıl fidye yazılımı saldırılarına maruz kaldığını ortaya koydu; böylece üst üste iki yıl kesintilerin en büyük nedeni fidye yazılımları oldu. Bu nedenle, firmaların %87’sinin veri yönetimi ve koruma planlarına yatırımlarını artırması da, yukarıda bahsedilen etkileri azaltmak ve olası veri koruma zorluklarına hazırlanmak için geçen yıla göre %6 daha fazla harcama yapmaları da şaşırtıcı değil. Yeni teknolojiler (bulut tabanlı, Kubernetes ve SaaS gibi), süreçler, teknikler benimsiyor ve kuruyor olsanız da, kuruluşlar iş sürekliliğini sağlayacak, BT Modernizasyonu ile ilgili arzuladıkları hedefleri gerçekleştirmelerini garanti altına alacak, ayrıca siber saldırılarla da mücadele etmelerini sağlayacak yollar arıyorlar.

Fidye yazılımları ve kötü amaçlı yazılımlara yönelik küresel farkındalık gelişiyor ve BT ekiplerinin konuyla ilgili ihtiyatlı tavrı da artarak sürüyor. Ancak işletme genelinde hala geniş kapsamlı atılması gereken adımlar bulunmakta. Fidye yazılımı saldırıları, bir şirket içindeki en zayıf halkadan yararlanmaya çalışır. Ne yazık ki, bu genellikle çalışanlar aracılığıyla olur. Veeam Fidye Yazılım Trendleri Raporu 2022’ye göre, EMEA’daki kullanıcıların %46’sı yanlışlıkla kötü amaçlı bağlantıları tıklıyor, güvenli olmayan web sitelerini ziyaret ediyor veya kimlik avı e-postalarıyla etkileşim kuruyor. Çok fazla sayıda siber suçlu, virüs bulaşmış yazılım paketleri ve güvenliği ihlal edilmiş kimlik bilgileri aracılığıyla da erişim elde ediyor. Yine de, güvenlik süreçleri hakkında farkındalık ve eğitim ile BT’nin doğru kullanımı gibi basit ve uygulaması kolay önlemler, bu tür pek çok saldırının gerçekleşmesini engelleyebilir.

BT liderliğindeki dayanıklılık önlemleriyle ilgili olarak, Veeam anketine yanıt veren EMEA kuruluşlarının yalnızca yarısı (%49) yedekleme ve siber güvenlik arasında önemli veya eksiksiz bir revizyon gerektiğine inanıyor. Ayrıca, siber ekiplerin fidye yazılımı taktiklerinin %33’ü doğrulamaları veya garantili temizlik talimatlarını içeriyor. Saldırganların çoğu (%80) bir kuruluşun ortamında gezinme yeteneğini kazandıktan sonra, yaygın işletim sistemleri ve hipervizörler ile NAS platformları ve veritabanı sunucuları dahil olmak üzere bilinen güvenlik açıklarına sahip ana akım sistemlerini hedef aldığından iyileştirme yapılması mutlaka gerekiyor.

EMEA kuruluşlarının çoğu (%84), kurtarılabilirliği sağlamak için yedekleme günlüklerine veya medyanın okunabilirliğine güveniyor; bu, yalnızca %16’sının rutin testlerle geri yükleme yaptığını ve işlevselliği test ettiği anlamına geliyor. Dolayısıyla, birçok şirket veri ihlali ve kaybı riskiyle karşı karşıya kalıyor. Bazı şirketler, fidye ödeyerek verilerin kurtarılabileceğine inanıyor. Ancak Veeam Fidye Yazılımı Trendleri Raporu 2022 sonuçları, EMEA kuruluşlarının sadece %22’sinin fidye ödemeden durumu kurtarabildiğini gösterdi; bu nedenle yapmamız gereken, kalan %78’in aynı dayanıklılığı elde etmesine yardımcı olmak. Fidyeyi ödeyen kuruluşların %29’unun verilerini hala kurtaramadığını düşündüğünüzde, fidyeyi ödemenin çözüm garantisi vermediği de oldukça açık.

Tüm bu tehditler göz korkutucu olabilir, ancak verilerinizi korumanın kolay bir yolu var: güvenli yedekleme, kurtarma ve veri yönetimini kapsayan Modern Veri Koruma. İşletmeler doğal olarak verilerinin korunduğuna ve bulut, sanal, fiziksel, SaaS ve Kubernetes ortamlarında her zaman kullanılabilir olduğuna dair güvene ihtiyaç duyarlar. Modern Veri Koruma, kuruluşların yedekleme ve kurtarma stratejilerini modernleştirmelerine, verileri fidye yazılımlarına ve siber saldırılara karşı korumalarına ve uygulama performansını iyileştirmelerine olanak tanıyarak bunu sağlar. Artan siber suçla birlikte, 3-2-1-1-0 kuralına dayalı (bu, verinin 3 kopya olarak 2 farklı medyada, 1 kopya tesis dışında, diğer 1 kopya yine tesis dışında tüm ağlardan yalıtılmış veya değişmez şekilde ve 0 doğrulanmış hata ile 1 kopyanın saklanması anlamına geliyor) güvenli yedeklemeler fidye yazılımlarına karşı son savunma hattı olabilir.

Bunlara ek olarak, hem şirket içinde hem de bulutta mevcut yapıyla çalışabilen, ancak donanım markasına bağımlı olmayan bir Modern Veri Koruma çözümü seçmek, dijital dönüşüme veya buluta adaptasyon süreçlerinin şirket hedefleriyle paralel olması için kurumların becerilerini artırıyor ve mobilite kazandırıyor. Sonuç olarak, işletmeler yalnızca veri kaybı veya siber saldırılardan kurtulmakla kalmıyor, aynı zamanda verilerinin tüm potansiyelini kullanarak gelişmenin yollarını buluyor ve süreçte yaşanacak tüm değişimler karşısında da veri korumanın etkili olmaya devam edeceği konusunda gönül rahatlığı yaşıyorlar. Veriler, büyüme ve rekabet avantajı için “en değerli varlık” olduğundan, bu, işletmeler için hayati bir öneme sahiptir.”

Teknoloji Makaleleri