Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Rüzgar enerjisini bekleyen 4 kritik gelişme

ulke-enerji-globaltechmagazineKüresel ölçekte yaşanan enerji krizi, pek çok ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesine yol açıyor. Rüzgar enerjisinin son yıllarda artan popülaritesinin mutluluk verici olduğunu ifade eden Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, sürdürülebilir bir gelecek doğrultusunda 2023 yılında rüzgar enerjisini bekleyen 4 kritik gelişmeyi paylaşıyor.

Temiz enerji kullanımı konusunda artan farkındalık, küresel ısınmanın etkilerini azaltma isteği ve küresel ölçekte yaşanan enerji krizi son birkaç yılda rüzgar enerjisine yönelimi artırıyor. 2050 yılına kadar karbon sıfır hedeflerine ulaşmak için rüzgar enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılacak olan yatırımların kritik önem taşıdığını vurgulayan yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgar enerjisi santrallerine çeşitli servis hizmetleri sunan Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın, 2023 yılında rüzgar enerjisini bekleyen gelişmeleri sıralıyor.

Rüzgar, Enerji Politikalarının Başında Yer Alacak

Rüzgar enerjisinin gelişmesinde ekonomik faktörler, çevresel faktörler ve geleceğe daha temiz bakma isteği önemli yapıtaşlarını oluşturuyor. Öyle ki, fosil yakıtların tükenmesi ve krizlerde enerji üretiminin yetersiz kalması durumlarına rağmen rüzgar enerjisinin rekor düzeyde enerji üreteceğini ve bu durumun enerji politikalarında rüzgarın ilk sırayı almasına neden olacağını ifade eden Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, 2023 yılı için rüzgar enerjisinde yaşanacak gelişmeleri 4 maddede aktarıyor.

Enerji depolanmasını sağlayacak teknolojiler hayatımıza girecek

Rüzgar enerjisinin büyümesi için depolama kaynakları büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda enerji depolamasını sağlayacak pil teknolojilerinin geliştirilmesi, yatırım ve üretim süreçleri dikkate alındığında rüzgar enerjisinin daha ekonomik hale gelmesinin önünü açacak. Bu konuda hızlı bir atılım yaşanacak.

Dijitalleşme enerji sektörünü de etkisi altına alacak

Rüzgar türbinlerinin üretiminden işletilmesine ve bakım süreçlerine kadar olan her aşamasında dijitalleşme, gelecek dönemde de kritik bir nokta olacak. Özellikle bakım süreçlerinde dronelar gibi daha fazla otomasyona dayalı teknolojilerde yararlanılması ve işletmede makine öğrenmesinin daha aktif kullanılması sektör için ciddi kazanımlar sağlayacak.

Rüzgar türbini bakımları daha sistematik bir şekilde gerçekleştirilecek

Kontrol ve bakımı yapılamayan rüzgar türbinlerinin enerji üretmesi beklenemez. Bu doğrultuda yatırımcıların bilinç düzeyinin artırılması gerekiyor. Bu nedenle servis sektöründe yapılacak olan yatırımlar sayesinde 2023 yılında rüzgar türbini bakımlarının daha sistematik bir şekilde gerçekleştirilebileceği öngörülüyor.

Denizden esen rüzgar önem kazanacak

Rüzgar enerjisi dendiğinde akla ilk olarak karasal rüzgar türbinleri gelse de gelecek dönemlerde denizden esen rüzgarın önem kazanacağı tahmin ediliyor. Tüketilen elektrik enerjisinin yenilenebilir ve yerli kaynaklardan karşılanma oranının artırılmasına yönelik yeni adımlar, ülkemizde potansiyeli henüz değerlendirilmemiş olan açık deniz rüzgarları ile atılacak.

Teknoloji Makaleleri