Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Piyasalar faiz kararlarının ardından hala düşüşte

kripto-para-globaltechmagazineBu hafta üç merkez bankasından gelen faiz arttırım kararının olumsuz etkileri devam ediyor. Haftanın son gününde piyasaları ve kripto paraların son durumunu Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak değerlendirdi.

Veri akışının ve gelişmelerin son derece yoğun olduğu bir “Merkez Bankası” haftasını kapatmaya hazırlanıyoruz. Piyasalarda Çarşamba günü 50 baz puan faiz artıran FED sonrası Başkan Powell’in söylemlerinin olumsuz yansıması devam ediyor.  Dün ABD hisse senedi endeksleri %2 ila %3 arasında düşüş gösterdi. Üç günlük düşüş %5’e ulaştı. Satışlar dünya genelinde devam etti.

Ek olarak Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası da bu hafta faiz kararlarını açıkladı. Beklendiği gibi üç majör merkez bankası da faiz kararlarını 50 baz puan artırım olarak kullandı. Avrupa Merkez Bankası’nın 2023 projeksiyonlarında enflasyon tahminini yukarı, büyüme tahminlerini aşağı yönlü güncellemesi kayıpları artırdı. Avrupa borsaları da günü %2 ila %4 arasında düşüşle sonlandırdı. Düşüşlerden kripto para piyasası da etkilendi. FED faiz kararının açıklandığı gün 18.350$ seviyelerini gören Bitcoin, bu sabah saatlerinde 17.400$ bölgesinde fiyatlanmaya başladı.

16 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Çarşamba günü akşam saatlerinde 18.300$ seviyelerine kadar yükselen Bitcoin, FED Başkanı Powell’ın sert mesajlarıyla 17.400$ seviyelerine kadar geri çekildi. Yine de yaklaşık bir aydır oluşturduğu yükseliş trendini kaybetmeyen ve bunun üzerinde fiyatlamasına devam eden Bitcoin için ulaşılması gereken ilk seviye Fibonacci 0,236’ya denk gelen 17.775$ olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 50 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 17.100$ ilk destek seviyesi konumunda yer alıyor. Ardından uzun süredir destek ve zaman zaman direnç görevi gören 17.000$ bölgesinin olduğunu söyleyebiliriz.

16 ARALIK LITECOIN TEKNİK ANALİZ

Piyasanın genel fiyatlamasından farklı olarak FTX krizinden sonra kendi fiyatlamasını yapan ve önceki seviyelerinin de üstüne yükselen Litecoin, bir süredir 70$ – 80$ arasında sıkışmış durumdaydı. Salı günü 80$ seviyesine yükselen ancak bu bölgeden ret alan Litecoin, 71$ desteğine kadar geri çekilmiş durumda gözüküyor. Şu anda 72$ seviyelerinde fiyatlanan Litecoin, bu bölgeden ve aynı zamanda 50 günlük hareketli ortalamasından aldığı destekle bir yükseliş daha yaşayabilir ve tekrar 80$ seviyesini hedefleyebilir.

Teknoloji Makaleleri