Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

7 maddede yılbaşı kampanyası hazırlama rehberi

ticimax-globaltechmagazineYılbaşına sayılı günler kalmışken, e-ticaret siteleri ve satıcılar yeni yıl bereketinden faydalanabilmek için çeşitli kampanyalar hazırladı. TOBB E-ticaret Meclis Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, e-ticaret siteleri ve internet satıcılarının yılbaşında satışlarını artıracak 7 maddelik bir kampanya rehberi hazırladı.

Yeni yıla yaklaştığımız bu günlerde birçok kişi hem kendilerini hem de sevdiklerini mutlu edecek hediyeler arıyor. Birçok markanın kampanyalar yaptığı ve reklam harcamalarını arttırdığı bu dönemde öne çıkmak ise çok kolay değil. TOBB E-ticaret Meclis Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, aramalarda görünür olmak ve son tüketiciye ulaşmak için uygulanması gereken bazı kurallar olduğunu ifade ediyor. Yeni yıl döneminin daha çok duygularla ilintili olduğunu göz önünde bulundurarak, agresif reklamlar yerine pozitif ve olumlu hisler bırakacak türden kampanyalara yönelmek gerektiğini belirten Çiğdemli, yılbaşı hareketliliğinden faydalanmak isteyen internet satıcıları için 7 maddelik kampanya rehberi hazırladı.

Alakalı ürünler ekleyin

Yılbaşı hareketliliğinden faydalanmak istiyorsanız, ürün gamınıza yılbaşıyla alakalı ürün veya hizmetler eklemeniz gerekir. Yılbaşına yönelik herhangi bir ürün satışınız olup olmaması önemli değil. Herhangi bir ürün veya hizmeti ‘yılbaşına özel kampanya’ gibi banner’lar hazırlayarak bu özel kampanya dönemine siz de dahil olabilirsiniz. Özellikle belirli ürün gruplarını paket haline getirerek ‘yılbaşı sepeti’ konseptiyle birden fazla ürünü aynı anda satabilirsiniz.

Yılbaşı renkleriyle giydirin

Web sitenizi yılbaşı renkleriyle giydirmek, yılbaşına özel grafiklerle süslemek de kampanyalarınıza olumlu katkı sağlayacaktır. Yılbaşına özel süslerle bir ataya getirilerek çekilmiş birkaç ürün fotoğrafını ana sayfaya koymanız da ziyaretçinizin havaya girmesine yardımcı olacak, bu da sizin satışlarınıza pozitif katkı sağlayacaktır. Sitenizin ana sayfasına, ziyaretçide güzel duygular uyandıracak pozitif mesajlar da ekleyebilirsiniz. Eğer dozunu ayarlayabileceğinize inanıyorsanız, mizah da kullanabilir ve insanların yüzünde gülümsemeye yol açabilirsiniz. Unutmayın ki, insanların duygularına hitap ettiğiniz ölçüde markanız ön plana çıkacak ve akılda kalıcı olacaktır.

Çiftleri unutmayın

Yılbaşında satışlarınızı artırmak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalardan biri de çiftler. Genellikle yılbaşı döneminde satılan hediyeler, ya aile bireyleri ya da sevgililerin birbirine aldıkları hediyelerdir. Bu nedenle sizler de ürün skalanıza sevgiliye hediye olarak verilebilecek ürünleri ekleyebilir ve çiftlerin ilgisini çekebilirsiniz. Ürün tanıtımına duygusal, pozitif mesajlar eklemeniz de yararlı olacaktır. Sevgili kombinleri, sevgili kazağı, sevgili şapkası, sevgili eldiveni, sevgili forması gibi birçok ürün seçeneğini kadın ve erkek modeliyle beraber paketleyerek satışa sunmak da işe yarar.

Sosya medyada duyurun

Yılbaşı için ne kadar kampanya düzenlerseniz düzenleyin bu kampanyaların duyurusunu yapmadığınız sürece kampanyanızın başarıya ulaşması ve satışlarınızın artması oldukça zordur. Sosyal medya hesaplarınızda bu dönemde aktif olarak paylaşımlar yapmanız, Google ve sosyal medya reklamları vermeniz, e-posta pazarlama, Sms pazarlama gibi tanıtım modellerinden faydalanmanız gerekecektir.

Kampanyalar yapın

Bu dönemde indirim çekleri, bedava kargo, 3 al 2 öde, 100 TL üzeri alışverişe yılbaşı bardağı hediye, şu üründen alana şu ürün yüzde 20 indirimli, sepette yüzde 10 indirim gibi kampanya modelleri de sitenize olan ilgiyi oldukça artıracaktır.

Çapraz satış stratejisi kullanın

Çapraz satış, tüketicilerin ihtiyacını analiz ederek satın almak istedikleri ürüne benzer ve bu ürünle ilişkili ürünlerin satıldığı bir stratejidir. Genellikle yılbaşında en çok satılan ürünler arasında yer alan birçok ürün çeşidinin çapraz satış yöntemi ile satışları arttırılabilmekte. Belirlediğiniz ürünlerden satın alanlara bir başka ürün için indirim kazandığına ilişkin yönlendirmelerle satışlarınızı yükseltebilirsiniz.

Kasa önü fırsatları

Kasa önü fırsatları, e-ticaret firmalarının müşterilerine sepet sayfasında indirimli ürünler sunarak bu ürünleri sepetlerine eklemelerini sağlayan bir özelliktir. Genellikle kasa önü fırsatları sayesinde e-ticaret firmaları hem ortalama sepet tutarını hem de ürün satışlarını artırma imkanı yakalayabilmektedir. Bu dönemde sizler de sitenizden alışveriş yapan tüketicilere özel kasa önü fırsatları sunmaya özen göstermelisiniz.

Teknoloji Makaleleri