Pazartesi, Nisan 15, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Intel inovasyon yolculuğuna devam ediyor

intel-globaltechmagazineIntel, teknolojinin insanların yaşamları üzerindeki doğrudan etkisinin yanı sıra, tedarik zincirinde ve toplumlar genelinde de olumlu bir etki yaratmaya çalışıyor. Raporda, çeşitliliğe sahip tedarikçilerle yapılan küresel yıllık harcamayı 2030 yılına kadar 2 milyar dolara çıkarma hedefine ilişkin heyecan verici bir güncelleme de yer alıyor. Intel, planlanandan sekiz yıl önce bu hedefi aşmış durumda.  Çeşitlilik içeren bir yarı iletken ekosistemi geliştirmek, tarihsel olarak yetersiz hizmet alan dezavantajlı gruplardan bireyler için eşit fırsatlar yaratır ve toplumlarını kalkındırmalarına yardımcı olur. Çeşitliliğe sahip tedarikçilerle çalışarak dayanıklılığımızı artırıyor ve küresel tedarik zincirimizde ve Intel’in faaliyet gösterdiği toplumlarda yeni değerler yaratıyoruz.  Intel, yarı iletken endüstrisinde çeşitliliğe sahip tedarikçilerin genişlemesine öncülük etti ve etmeyi sürdürüyor.

Intel, RISE’a uygun bir şekilde, teknolojisinin sağladığı daha sorumlu, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir dünya yaratmayı amaçlıyor. Aşağıdakiler, bu dikkat çekici güncellemelerden bazıları:

Tedarik Zinciri Çeşitliliği

Intel, 2030 hedefinden sekiz yıl önce, çeşitliliğe sahip tedarikçi harcamalarında 2,2 milyar dolara ulaştı. Bununla ilgili iki tedarikçi çeşitliliği kilometre taşına erkenden ulaşıldı: 2023 yılı sonuna kadar ABD’li siyahların sahibi olduğu tedarikçilerle 250 milyon dolar ve 2023 yılı sonuna kadar küresel olarak azınlıkların sahibi olduğu tedarikçilerle yıllık 800 milyon dolar.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık

o   Kuruluşundan bu yana üç kat büyüyerek beş üyeden 15 üyeye ulaşan Alliance for Global Inclusion (Küresel Kapsayıcılık İttifakı), şirketlerin çeşitlilik ve kapsayıcılık alanındaki gelişmeleri takip edebilmelerine yönelik bir ölçüt olan kapsayıcılık endeksi oluşturma konusunda anlamlı bir ilerleme kaydetti.

Sürdürülebilirlik

o   Enerji: Intel; ABD, Avrupa, İsrail ve Malezya operasyonları için %100 yenilenebilir elektrik taahhüdünü sürdürdü ve 2022 yılı sonu itibariyle küresel olarak %93’e ulaştı.

o   Su: 2022 yılında Intel, şirket içinde ve topluluk ortaklıkları aracılığıyla yaklaşık 9,6 milyar galon su tasarrufuna ulaştı ve havza restorasyonu projelerine yapılan yatırımlarla 3,0 milyar galon suyun geri kazanılmasını sağladı.

o   Ürünler ve Platformlar: 2023’ün başında Intel, şimdiye kadarki en sürdürülebilir veri merkezi sürecini başlattı.

İyilik İçin Teknoloji

o   Sorumlu Yapay Zekâ: Intel’in yapay zekâ değer zincirindeki yerini güçlendirmesini amaçlayan sorumlu yapay zekâ stratejisi açıklandı. Intel ayrıca sahte videoları milisaniyeler içinde %96 doğruluk oranıyla tespit edebilen bir teknoloji olan FakeCatcher’ı da duyurdu.

o   Yapay Zekâ Eğitimi: Intel, yapay zekâ becerilerini daha geniş işgücü kitleleri için daha erişilebilir ve kapsayıcı hale getirmek amacıyla ülke çapındaki meslek yüksekokullarıyla İş Gücü için Yapay Zekâ programını genişletiyor.

Teknoloji Makaleleri