Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Kurtarma ifadesini güvende tutmanın yolları

ledger-globaltechmagazineTüm kripto varlıklar için yedekleme işlevi gören kurtarma ifadeleri, donanım cüzdanlarının tehlikeye girmesi durumunda varlıklara yeniden erişebilmek için kullanılıyor. Kurtarma ifadeleri sayesinde cihazın arızalanması veya kaybolması durumunda Bitcoin’lerin veya Ethereum’ların yok olma riski ortadan kalkıyor. Peki kurtarma ifadeleri yeterince dayanıklı ve güvende mi? Kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya lideri olan Ledger, kurtarma ifadelerini güvende tutmanın en ideal yollarını paylaşıyor.

Dijital varlıklara erişmek için kullanılan kurtarma ifadelerinin özenle korunması, güvenliği artırmak adına atılan önemli adımlardan biri. Bir Ledger cihazı veya herhangi bir donanım cüzdanı deneyimi başlatıldığında kurtarma ifadesi adı verilen bir dizi kelimenin belirlenmesi gerekiyor. Belirlenen kurtarma ifadesine dikkat etmek kripto varlıklar için büyük sorumluluk gerektiriyor. Bununla birlikte en iyi uygulamalar ve kullanılabilecek araçlar hakkında sürekli olarak eğitimden geçmek, dijital varlıkları stressiz bir şekilde yönetmeyi sağlıyor. Kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya lideri olan Ledger, kurtarma ifadelerini güvende tutmanın en ideal yollarını paylaşıyor.

Kurtarma ifadenizi güvenli bir yerde saklayın

Her şeyden önce kurtarma ifadenizi bir akıllı telefona, bilgisayara veya internete bağlanabilen başka bir cihaza asla girmemeniz gerekiyor. Örneğin ifade bilgisayarınızda mevcutsa, hack’lenmesi ve tüm kripto varlıklarınızın tehikeye girmesi ihtimali söz konusu. Bu girişin tek bir kez yapılması bile sizi tehlikeye açık hale getirir. Benzer şekilde kurtarma ifadesinin fotoğrafının çekilmesi ve bu şekilde saklanmaya çalışılması da tehlike arz ediyor.

Kurtarma ifadelerinizi parçalara bölün

Kurtarma ifadenizi güvende tutmanın akıllıca yöntemlerinden biri onu birkaç parçaya bölmektir. Bu işlem doğru yapılırsa kurtarma ifadenizin güvenliği önemli ölçüde artırılabilir. Örneğin Parça A, Parça B ve Parça C şeklinde üçe böldüğünüz kurtarma ifadenizin A ve C Parçalarına veya B ve C Parçalarına sahip olmak, Ledger için 24 kelimeden oluşan ifadenizi yeniden oluşturmak için yeterli olacaktır. Bu yöntemde kurtarma ifadenizi dilediğiniz kadar çok parçaya bölebilirsiniz.

Ateşe ve suya dayanıklı ideal yedeklemeyi tercih edin

Kurtarma ifadenizin yangın ve su hasarı gibi fiziksel tehditlere karşı dirençli olması gerekiyor. Kağıda yazdığınız listeniz güvenli bir şekilde muhafaza edilse bile; mürekkep zamanla yok olabilir, su yazıyı okunaksız hale getirebilir veya yangında tamamen yok olabilir. Bu ihtimallere karşı Cryptosteel Capsule Solo ve Billfodl gibi aksesuarlar, kurtarma ifadenizi çelik bir yedekte saklamanıza olanak tanır. Bunun sonucunda da özel anahtarlarınız gizli tutulur, kurtarma ifadeniz de yok edilemeyen bir ortamda ve ayrı bir yerde ve güvende kalır.

Teknoloji Makaleleri