Cuma, Temmuz 12, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Bitcoin’den FED haberi ile tepki yükselişi

bitcoin-globaltechmagazineLider kripto para birimi Bitcoin, uzun süreli durgunluğunu kırmayı başardı ve dün yüzde 3,5’lik yükseliş ile 30.250$’a kadar yükseldi. 1000 puanlık bu yükseliş Bitcoin’in hala boğa eğilimini devam ettirme çabası olarak görüldü. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak kripto para piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

Bitcoin’deki bu yükselişin kalıcı olup olmayacağı önümüzdeki dönemde gerçekleşecek fiyat hareketleri ve açıklanacak veriler ise desteklenip desteklenmeyeceğinin sonrasında görülecek. Borsalardaki kripto para hacmi son bir yılın dibindeyken böyle bir tepkinin gelmesi elbette olumlu karşılandı. Son zamanlarda direnç bölgesi olarak görev gören 30.000$’da kar satışları yaşanırken Bitcoin yeni güne 29.800$ düzeylerinde başladı. Ethereum tekrardan 1.860$ civarında fiyatlanırken birçok altcoinde çift haneli değer kazancı görüldü.

Düşük hacimlerin getirdiği baz etkisinden dolayı daha düşük likidite ile hızlı yükselen Bitcoin’de dünkü primin sebebi ise ABD merkez bankası FED kaynaklı olarak öne çıkıyor. FED, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile kripto paraların ticareti, saklaması, borç verilmesi veya ödeme işlemleri ile ilgili faaliyetlerde bulunan finansal kurumlar için yeni bir denetim programının başlatılacağını duyurdu. Artık bankaların dolar tokeni ihraç etmeden veya bunlarla ilgili işlem yapmadan önce FED’den yazılı onay alınması gerekiyor. Bu piyasa oyuncuları tarafından olumlu algılandı, çünkü kripto paralar ile ilgili sektör içinde regüle adımlarının yavaş yavaş geldiğini ve dünyanın en büyük merkez bankasının kripto paraları yasaklayıcı veya engelleyici bir tavırla değil de düzenleyici ve kapsayıcı şekilde kontrol sağlama çabaları önemli görüldü. Son günlerde yaşanan durgunluk sonrası olumlu haberleri hızlıca satın almak isteyen bir piyasa var. Yükseliş olumlu ancak hacimler hala tarihsel ortalamaların bir hayli altında seyrediyor. Perşembe günü açıklanacak olan TÜFE rakamı ile piyasada olumlu havanın devam ettiği görülebilir.

Öte yandan dünyanın en büyük fon yönetim şirketlerinden olan Fidelity, Bitcoin konusunda öğretici girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Şirket resmi sitesinde yayınladığı raporda Lightning Network ve Layer-2 projelerinden bahsetti ve bu adımlarının devamının gelecek olması Bitcoin yatırımlarının artabileceğine işaret ediyor.

Bu gelişmelerle birlikte yeni günde kripto para piyasasının toplam değeri 1,18 trilyon dolar düzeyinde olurken TLM, MC, BICO, SHIB ve PEPE günün en çok yükselen kripto paraları arasında başı çektiler.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin, dün tekrar 30.000$ seviyesinin üzerini test etse de kalıcılık sağlayamadı. Yeni güne 29.770$ ile başlayan Bitcoin aynı zamanda düşen kanalın orta bandı üzerinde pozitif bir bölgede hareketlilik gösteriyor.

Bitcoin iki günde yatırımcısına net %2,3 kazanç sağlamasıyla birlikte 50 günlük hareketli ortalamanın da üzerinde alıcı buluyor. Oldukça pozitif sinyaller veren Bitcoin için henüz riskin de geçtiği de söylenemez. Olası pozitif haber akışının devam etmesi halinde oldukça kritik bir direnç olarak kanalın üst bandı 30.000$ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması önemli olacaktır. Ardından sırasıyla 30.435$ ve 31.480$ seviyelerinin direnç olarak çalışması beklenebilir.

Olumsuz bir senaryo halinde ise 29.500$ ilk ve kritik destek seviyesi olurken bu seviyenin kırılması halinde kanalın orta bandı olan 29.230$ seviyesine kadar bir geri çekilme görülebilir.

Ethereum (ETH) Teknik Analiz

Bitcoin gibi alçalan kanal içerisinde hareketlilik gösteren Ethereum, dün yaşanan yükselişle birlikte iki önemli direnci kırarak 1.860$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yükselişle birlikte 50 günlük hareketli ortalamayı kırmayı başaramayan Ethereum için olası yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde tekrar 1.873$ seviyesini test etmesi beklenebilir. Ardından geçtiğimiz haftalarda birçok kez test ettiği fakat üzerinde kalıcılık sağlayamadığı 1.885$ seviyesinin direnç olarak çalışabilir.

Olası aşağı yönlü bir harekette ise ilk olarak kanalın orta bandı olan 1.853$ ardından 1.844$ ve 1.825$ seviyeleri önemli destek seviyeleri olarak karşılanabilir.

Teknoloji Makaleleri