Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Bitcoin yeni haftada yatay seyrine devam ediyor

bitcoin-globaltechmagazineETF kararının ertelenmesiyle hafta içi %5 civarında gerileyen Bitcoin, hafta sonu sınırlı bir yükseliş kaydederek yeni haftaya 25.970$ seviyelerinde başladı. Lider altcoin Ethereum da yeni günde 1.640$ seviyelerinde açılış yaptı. Ek olarak bu hafta üç altcoinde toplam 100 milyon dolarlık kilit açılımı gerçekleşecek. Eylül ayında 175 milyon dolardan fazla tokenin piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, haftanın ilk işlem gününde kripto paralardaki gelişmeleri değerlendirdi.

Bitcoin hareketli bir haftayı geride bırakırken başladığı yere geri dönerek yeni haftaya yatay açılış yaptı. Lider kripto para birimi Bitcoin, geçtiğimiz hafta salı günü Grayscale’in mahkeme kararlarıyla uzun zamandır tecrübe etmediği günlük yükselişi gördü, çarşamba ve perşembe günleri bu kazançları geri vererek hafta sonuna 26.000$ sınırında girdi. Cuma günü, gün içerisinde 25.410$’a kadar geri çekilse de hafta sonu bir miktar toparlanan ve başladığı yere geri dönen Bitcoin, yeni günde 25.950$ bölgesinden alıcı buluyor. Ethereum da son zamanlarda sıklıkla fiyatlandığı 1.640$ seviyelerinde işlem görüyor.

Yeni haftaya başlarken Bitcoin’de fiyatın tekrar sıkışmaya devam ettiği görülürken bazı seviyelerde uzun süre yatay ve hacimsiz hareketine devam etmesi ise bir takım piyasa yapıcıların fiyatı tutmak için Bitcoin alım satımı yaptığını düşündürtüyor. Henüz bununla ilgili resmi bir veri olmasa da piyasanın uzun süre oldukça dar bir bandı korumaya çalışması o seviyenin tutulmaya başlandığı izlenimini uyandırıyor.

Ek olarak bu hafta 3 altcoinde toplam 100 milyon dolarlık kilit açılımı gerçekleşecek. 11 Eylül tarihinde Aptos (APT) dolaşımdaki arzının yüzde 2’sini, 17 Eylül tarihinde Apecoin (APE) dolaşımdaki arzının yüzde 11’ini ve 30 Eylül tarihinde Optimism (OP) dolaşımdaki arzının yüzde 3’ünü piyasaya sürecek. Böylece Eylül ayında 175 milyon dolardan fazla tokenin piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu projelerde yaşanacak kilit açılma işlemlerinin ardından hareketlilik yaşanıp yaşanmayacağı piyasa oyuncuları tarafından merak edilirken önceki tecrübelerden hareketle biz büyük bir fiyat hareketinin yaşanacağını düşünmüyoruz.

Makro gündemde ABD’de cuma günü işsizlik oranının %3,5 beklenirken %3,8 olarak açıklanması piyasaları şaşırtırken bu durum kripto para piyasasında herhangi bir hareketlilik yaratmadı. Ancak yükselen işsizlik verisi Fed’in faiz artırımlarının sonucu olarak beklenen bir durum ve bunun devam etmesi durumunda Fed, faiz artırımlarına son verebilir. Bu durum ise kripto para piyasalarında geleceğe yönelik beklentileri olumlu etkileyerek bir yükseliş hareketinin fiyatlanmasını sağlayabilir.

Hareketliliğin arttığı geçtiğimiz haftada Bitcoin nispeten sabit kalırken CYBER, NMR, AGLD, API3 ve FET yüksek çift haneli prim yaparak yatırımcılarına güçlü getiriler sağladı ve haftanın öne çıkan kripto paraları olmayı başardı.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin ETF kararının ertelenmesiyle hafta içi %5 civarında düşüş yaşayan Bitcoin, hafta sonu sınırlı bir yükseliş kaydederek yeni haftaya 25.970$ seviyelerinde başladı.

Düşük hacimde hareketliliğine devam eden Bitcoin için olası aşağı yönlü bir harekette 25.770$ ilk destek seviyesi olurken bu seviyenin kırılması halinde 25.240$ ardından da 24.750$ seviyelerine kadar bir geri çekilme beraberinde gelebilir.

Olası yukarı yönlü bir hareketlilikte 26.290$ üzerinde mum kapanışları yapması önemli olacaktır. Bu seviyenin kırılması halinde ise sırasıyla 26.760$ ve 27.470$ seviyelerine kadar bir yükseliş desteklenebilir.

Bu hafta içi sığ veri akışının olması Bitcoin’de yatay hareketliliği devam ettirebilir. Fakat kripto piyasasının kendi iç dinamiklerindeki olası haber akışları önemli olmaya devam edecektir.

Ethereum (ETH) Teknik Analiz

Bitcoin’le aynı hareketliliği gösteren Ethereum, hafta sonu Bitcoin’e nazaran daha kötü bir performansla hareketlilik gösterdi. Fakat önemli destek seviyesi olan 1627$ üzerinde tutunmayı başardı. Yeni haftaya ise 1640$ seviyelerinde başladı.

Ethereum için olası yukarı yönlü bir harekete 1657$ seviyesini kırması ver üzerinde günlük kapanışlar yapması önemli olacaktır. Bu seviyenin üzerinde diğer direnç seviyeleri olarak sırasıyla 1714$ ve 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olarak 1733$ seviyesi karşılanabilir.

Olası aşağı yönlü bir harekette ise 1627$ hala önemli destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin kırılması halinde 1600$ ve 1546$ seviyelerinin destek olarak çalışması beklenebilir.

Teknoloji Makaleleri