Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Yapay zeka destekli ilk otonom çamaşır makinesi

arcelik-globaltechmagazineTürkiye’nin lider beyaz eşya markası Arçelik, çığır açacak yepyeni bir teknolojiyi daha tüketicileriyle buluşturuyor. Yapay zekâ teknolojisini çamaşır makinesine uyarlayan Arçelik, ilk otonom çamaşır makinesi Neo’yu geliştirdi. Arçelik Neo, yapay zekâ destekli “Optimix” özelliği sayesinde en uygun yıkama programını kendisi belirliyor.

Bugüne kadar müşterilerini birçok ilkle buluşturduklarına dikkat çeken Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, “1959 yılında ilk yerli çamaşır makinesini, 1974’te ilk yerli tam otomatik çamaşır makinesini ürettik. Şimdi de ilk otonom çamaşır makinesi Neo’yu sunmaktan gurur duyuyoruz. Arçelik olarak sürdürülebilirlik odağımızı ar-ge ve inovasyon alanındaki gücümüzle birleştirerek müşterilerimize çevre dostu ürün ve teknolojiler sunmaya devam ediyoruz. Bunun en son örneği olan Neo, entegre akıllı sensörler ile kumaşın türü, kirlilik seviyesi ve yük miktarını tespit ediyor ve yapay zekâ destekli Optimix özelliği sayesinde, en doğru yıkama adımlarını kendisi belirliyor. Deterjan, su ve enerji tüketimini ideal seviyede tutuyor. Yaşam döngüsü boyunca karbon ayak izini %32 oranında azaltıyor” dedi.

Türkiye’nin lider beyaz eşya markası Arçelik, yenilikçi ürünleriyle fark yaratmaya devam ediyor. Arçelik’in ilk otonom çamaşır makinesi Neo, entegre akıllı sensörleri ve yapay zekâ destekli “Optimix” özelliği sayesinde en doğru yıkama programını kendi kendine belirliyor.

Yapay zeka ile üstün yıkama performansı

Günlük hayatta atılacak küçük adımlarla daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına ilham vermek amacıyla “İklim Dostu Hareket”i başlatan Arçelik, geliştirdiği iklim dostu ürün ve teknolojilerle bu değişime öncülük ediyor. Arçelik’in yapay zekâ destekli, ilk otonom çamaşır makinesi Neo, kumaşların türüne göre sunduğu farklı programlar yerine, ihtiyaca göre uygun yıkama adımlarını kendisi belirliyor. Şık ve çarpıcı tasarımı ile de dikkat çeken Neo, Optimix tuşuna basıldığında bu verilere göre en doğru yıkama adımlarını oluşturarak, deterjan, enerji ve su tüketimini en ideal seviyede tutuyor.

Bugüne kadar müşterilerini birçok ilkle buluşturduklarına dikkat çeken Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer “1959 yılında ilk yerli çamaşır makinesini, 1974’te ilk yerli tam otomatik çamaşır makinesini ürettik. Şimdi de ilk otonom çamaşır makinesi Neo’yu sunmaktan gurur duyuyoruz. Arçelik olarak sürdürülebilirlik odağımızı ar-ge ve inovasyon alanındaki gücümüzle birleştirerek müşterilerimize çevre dostu ürün ve teknolojiler sunmaya devam ediyoruz. Bunun en son örneği olan Neo, entegre akıllı sensörler ile kumaşın türü, kirlilik seviyesi ve yük miktarını tespit ediyor ve yapay zekâ destekli Optimix özelliği sayesinde, en doğru yıkama adımlarını kendisi belirliyor. Deterjan, enerji ve su tüketimini ideal seviyede tutuyor. Yaşam döngüsü boyunca karbon ayak izini %32 oranında azaltıyor” dedi.

Ağırlığının yüzde 24’ü geri dönüştürülmüş materyallerden oluşuyor

Sürdürülebilirlik odaklı inovatif ürün ve teknolojileri ile sektörüne öncülük eden Arçelik’in geliştirdiği ilk otonom çamaşır makinesi Neo’nun ağırlığının %24’ü geri dönüştürülmüş materyallerden oluşuyor. Neo, A enerji sınıfındaki ürünlere göre %10 daha az enerji tüketimine sahip.

Geçtiğimiz yıl bilim insanları, sivil toplum kuruluşları, aktivist ve sanatçıların yer aldığı ortak akıl platformu İyi-Ge’yi kuran Arçelik, müşterilerine daha sürdürülebilir yaşam konusunda ilham vermek üzere İklim Dostu Hareket’i başlattı. Sürdürülebilirlik alanında sektörünün öncülerinden Arçelik, 2023 S&P Global Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 100 üzerinden 86 puan alarak beşinci kez üst üste Dayanıklı Tüketim Sektörü’nde en yüksek skoru elde eden şirket oldu.

Teknoloji Makaleleri