Ana Sayfa Haberler Aruba, işletmelerin IoT adaptasyonunu kolaylaştırıyor

Aruba, işletmelerin IoT adaptasyonunu kolaylaştırıyor

aruba-globaltechmagazineAruba, işletmelerin Nesnelerin İnterneti’ne adaptasyonunu kolaylaştırmasına yardım edecek yeni iki çözümünü bugün açıkladı.

İlki, cihaz görünürlüğü için, otomatize edilmiş aygıt bulma ve parmak izi ile kimlik saptama bazlı makine öğrenimini kullanan tek bir ekran yönetimi sağlayan Aruba ClearPass Device Insight. Aruba ayrıca sanayinin en gelişmiş Nesnelerin İnterneti’ne hazır erişim noktaları ailesi 802.11ax’e (Wi-Fi 6) dahil edilen Aruba 530 ve 550 Series erişim noktalarını tanıttı. Bu çözümler birlikte, ilişkili operasyonel maliyetleri ve karmaşıklığı azaltırken, işletmelerin Nesnelerin İnterneti güvenliğindeki ve bağlanabilirlikteki engelleri ortadan kaldırmasını mümkün kılıyor.

Nesnelerin İnterneti stratejilerini ele alırken kurumlar, dünya genelinde bağlanabilirlikte yeni güvenlik sorunlarıyla yüzleşiyor. Bu networke her gün 14 milyondan fazla yeni cihaz ekleniyor. Oldukça farklı ve öngörülemez bu cihaz tiplerindeki patlama, geleneksel ve manüel cihaz profilleme tekniklerini yetersiz kılıyor ve otomasyonu, Nesnelerin İnterneti güvenliğinde anahtar bir gereklilik haline getiriyor. Karışıklığı daha da artıran, pek çok Nesnelerin İnterneti cihazının sık sık, Wi-Fi, Bluetooth ya da Zigbee gibi genellikle sadece tek bir bağlantı şekli destekleyen, birbirine benzeşmeyen ve var olan üzerine inşa edilmiş networklere (overlay network) bağlanmasıdır.

Nesnelerin İnternet’inde Güvenlik, Görünürlükle Başlıyor

Aruba’nın yeni ClearPass Device Insight’ı, satıcılardan bağımsız olarak, tüm bağlı cihazların ve Nesnelerin İnterneti cihazlarının herhangi bir kablolu ya da Wi-Fi networkündeki IP üzerinden yönetilen, yönetilmeyen keşif ve parmak izini otomatize etmek için makine öğrenimini ve kitle kaynağını kullanır. Aruba’nın Veri Bilimi Laboratuvarı’ndaki ileri teknolojisi, parmak izindeki hassas profillemeyle davranışlar üzerinden profiller oluşturmak için özel olarak tasarlanmış derin paket incelemesinden (DPI) yararlanır. ClearPass Device Insight’ın bulut gönderimi, yeni tanımlanmış cihazları tespit etmek için ortak topluluk öğreniminden yararlanır. Aruba ClearPass Policy Manager ve Aruba Dynamic Segmentation’ın güvenlik kabiliyetiyle IT ekipleri, kimlik doğrulama ve politika uygulamalarını cihaz bazlı ve kullanıcı seviyesine göre otomatikleştirebilir. Herhangi bir cihazda anormal bir davranış tespit edilirse, ClearPass otomatik bir şekilde bu cihazı karantinaya alabilir ya da networkten çıkarabilir.

Gartner’e göre, “İş kolu, operasyonel teknoloji ve eski tip fiziksel bina otomasyon ağları, kurumsal altyapıyla birleşiyor. Böylece, daha fazla Nesnelerin İnterneti cihazı ekleniyor ve saldırı fırsatı doğuyor.” Aruba’nın kapalı devre yaklaşımı, kör noktaları ortadan kaldırıyor ve varsayımsal hareket etmeyip, IT ekiplerinin herhangi bir gözetimi olmadan, kurumsal networke bağlı bu büyük hacimdeki çeşitli türdeki cihazların görünürlüğü için otomatize edilmiş ve gelişmiş güvenlik çözümleri sunuyor. Her bir cihaz için, üreticisinin, aygıt lokasyonunun, kullanılan port ve protokollerin, aplikasyon destinasyonlarının ve trafik hacminin dahil olduğu kapsamlı detayların tümü ClearPass’in tek ekranlı yönetim platformunda bütün bir Nesnelerin İnterneti görünürlüğü ve kontrolü için mevcuttur.

Sharp Healtchare’den network mühendisi Kevin Rothstein, “Hassas medikal cihazlara müdahale etmeden networkümüzde giderek artan Nesnelerin İnterneti cihaz türlerini kolayca tanımlamak, güvenlik ve uyumluluk hedeflerimiz için oldukça kritik. Geniş bir ölçekteki internete bağlı cihazları keşfedip, parmak izlerini almamız için Aruba’nın ClearPass Device Insight’ını değerlendiriyoruz. ClearPass Policy Manager’la entegre edildiğinde, her bir cihaz için kapalı döngü politika uygulama çözümümüz olacak” diye konuştu.

Nesnelerin İnterneti için bir platform çözümü Wi-Fi 6’ler

Aruba, artan kablosuz performans gereksinimlerini karşılamak ve Nesnelerin İnterneti çözümlerine adaptasyonu hızlandırmak için yeni nesil 802.11ax Nesnelerin İnterneti erişim noktaları portföyünü genişletti. Kurumlar birden fazla networkü tek ve birleşik bir altyapıda birleştirdiğinde, IT ekipleri bu karmaşıklığı azaltabilir ve Nesnelerin İnterneti stratejilerini uygularken kazanımlarını geliştirebilir. Birleşik ağ, otomatik uç nokta keşfi yoluyla Nesnelerin İnternet’ini yürütmeyi basitleştirir ve mobil cihazlar, kullanıcılar ve diğer nesneler için ortak bir politika çerçevesi sunar.

Kasım 2018’de açıklanan 510 serisi gibi, yeni 530 ve 550 AP’leri de IT ekiplerinin Nesnelerin İnterneti ağ geçitleri ve buna bağlı olarak karmaşık ağ yönetimi gereksinimlerini ortadan kaldırarak, IT ekiplerinin farklı protokolleri kullanan birden çok çeşitli Nesnelerin İnterneti cihazlarını ve sensörlerini kolayca bağlamasını sağlar. Yeni AP’lerdeki Wi-Fi, Bluetooth 5 ve Zigbee protokollerinin desteği kurumların, günümüzün Nesnelerin İnterneti cihazlarının yüzde 74’üyle bağlantı kurmasını sağlar.

The Bama Companies’in Teknik Servis Müdürü Eric Spille, “ABD’de ve 20 ülkede hızlı servis restoran ve 7/24 çalışan marketler sektörüne iş yapan önde gelen unlu mamul üreticisi olarak, envanter sensörlerinden el tarayıcılarına, büyüyen kablosuz Nesnelerin İnterneti cihaz setimiz için internete bağlanabilirliği kolaylaştırmaya ihtiyacımız var. Aruba’nın entegre Bluetooth 5 ve Zigbee özellikli yeni Wi-Fi 6 erişim noktaları, Nesnelerin İnterneti için çoklu network ve altyapı cihazlarını yönetmenin karmaşıklığını ve maliyetini büyük ölçüde azaltabilecek birleştirilmiş bir platform sağlayacak” dedi.

530 ve 550 Serisi AP’nin ek bir avantajı, Wi-Fi 6’nın pille çalışan Nesnelerin İnterneti cihazları için daha iyi pil ömrü sunmasıdır. Protokol, gerekli veri iletilene kadar Nesnelerin İnterneti cihazlarının etkinleştirilmemesini sağlar. Sonuç olarak, pille çalışan Nesnelerin İnterneti cihazları, IT personelinin bakım süresini azaltarak önemli bir güç tasarrufu sağlar. Wi-Fi 6’daki verimlilik iyileştirmeleri, daha hızlı performans gösteren ve daha verimli bir altyapının yanı sıra networkteki tüm müşteriler için gelişmiş bir deneyim anlamına gelir. 

Fiyat ve Uygunluk

ClearPass Device Insight’ın ilk müşteri gönderimleri Nisan 2019’da başlayacak ve bir yıllık abonelik maliyeti 100 cihaz için 1.260 dolardan başlayacak. Aruba 530 ve 550 Series AP, Nisan 2019’da satışa sunulacak. 530 Series için ABD’de liste fiyatı 1.495 dolar ve 550 Series için 1.895 dolar.