Bu hafta gündemdekiler

İlgili İçerikler

Gençlerin bu alışkanlıkları sistem güvenliğini tehdit ediyor

cisco_globaltechmagazineCisco tarafından yayımlanan 2011 Cisco Connected World Technology Report araştırmasının üçüncü ve son raporu, işgücüne katılan gençlerin BT kullanım alışkanlıklarının kurumların sistem güvenliğini nasıl tehdit ettiğini ortaya koyuyor. İnternetle birlikte büyüyen ve işyerinde kişisel internet kullanım alışkanlıklarını sürdürebilmeyi talep eden gençler, kurumların BT kurallarını delmeye önceki nesillere kıyasla daha yatkın. Gençlerin kural tanımazlığı okul veya işyeriyle de sınırlı değil; komşunun kablosuz bağlantısından yararlanmak ya da başkasının cihazını izin almadan kullanmak da alışkanlıklar arasında. 14 ülkede 2 bin 800’den fazla üniversite öğrencisi ve genç çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen ikinci yıllık Cisco Connected World Technology Report araştırması, şirketlerin, artan ağ talepleri, mobilite yetileri ve güvenlik riskleri ortamında çalışanların ve işletmenin gereksinimlerini dengeleme mücadelesinde karşılaştıkları zorlukları değerlendirmek amacıyla yaptırıldı.

Her üç çalışandan birinin (%36) BT departmanlarına saygı duyup duymadıkları sorusuna olumsuz yanıt verdiği hesaba katıldığında, BT politikalarının çalışanların sosyal medyaya erişim, istedikleri cihazların kullanımı ve uzaktan çalışma konusundaki esneklik taleplerinin dengelenmesi gerektiği görülüyor.

Raporda öne çıkan bulgular şöyle:

  • Üniversite öğrencilerinin yüzde 24’ü ve çalışanların yüzde 23’ü, 30 yaşından önce en az bir kez internet hırsızlığı mağduru olmuş.
  • Üniversite öğrencilerinin yüzde 33’ü online ortamda kişisel bilgilerini paylaşmakta sakınca görmüyor.
  • Çalıştığı kurumdaki BT politikalarını bildiği halde ihlal edenlerin oranı yüzde 70. Bunun başlıca nedenleri arasında çalışanların aslında kötü bir şey yapmadıkları inancı (%33), işlerini yürütmek için bazı program ve uygulamaları kullanmaları gerektiği (%22), iş telaşı arasında BT politikalarını düşünecek zamanları olmaması (%18), kuralların esnek olmayışı (%16), unutmaları (%15) ya da yöneticilerinin onları takip etmiyor oluşu (%14) sıralanıyor.
  • Yüzde 67, işyerinde daha fazla esneklik sunulabilmesi için BT politikalarının çalışanların gerçekçi talepleri doğrultusunda değiştirilmesi gerektiği görüşünde.
  • Kurumlar tarafından en fazla yasaklanan uygulama ve cihazlar arasında online oyunlar (%37) ve Apple iPod’lar (%15) geliyor.
  • Katılımcıların yüzde 10’u, BT politikalarının iPad ve tablet kullanımını, yüzde 31’i ise Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal paylaşım sitelerini engellediğini belirtiyor.
  • Yüzde 61 ise bilgi ve cihaz güvenliğinden kendilerinin değil BT departmanının sorumlu olduğu görüşünde.
  • Eskiden komşular birbirinden şeker ya da yumurta isterdi, artık internet bağlantısı istiyor: Üniversite öğrencilerinin yüzde 23’ü komşusundan internet bağlantısı ya da internete bağlı bilgisayarını kullanma izni istemiş; yüzde 19’u ise komşunun kablosuz bağlantısını izin almadan kullanmış; yüzde 19’u bağlantı olan mağazaların çevresine gitmiş ve yüzde 9’u da bir yabancıdan cep telefonunu istemiş.
  • Çalışanların yüzde 56’sı aile üyelerine, arkadaşlarına, mesai arkadaşlarına hatta tanımadıkları insanlara bilgisayarını kullandırtmış. Üniversite öğrencileri, risk almaya genç çalışanlardan daha fazla eğilimli. Üniversite öğrencilerinin yüzde 86’sı başkalarına bilgisayarlarını kullandırtmış.

Cisco Türkiye Genel Müdürü Ümit Cinali, “Cisco Connected World Technology raporunun bulguları, işgücüne katılan internet neslinin getirdiği yeni fırsatların, yaklaşımların ve çalışma yöntemlerinin yanı sıra işverenden beklentilerini, hatta kurumlara yarattıkları güvenlik tehditlerini ortaya koyuyor. Raporda, yeni neslin bilgiye erişimi, kullandığı cihazlar ve mobilite anlayışına dair ilginç sonuçlar öne çıkıyor. Bunlar sadece BT değil İK, pazarlama, satış, Ar-Ge ve diğer departmanların da dönüşümünde kilit rol oynayacak”  diyor.

Teknoloji Makaleleri