Cuma, Şubat 23, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Microsoft’tan resimi yazıya çeviren yazılım projesi

microsoft_globaltechmagazineGoogle’ın görüntüleri detaylı olarak yazıya dökebilecek bir teknoloji üzerinde çalıştığı haberinden sonra Microsoft’un da benzer bir proje geliştirdiği ortaya çıktı. Proje ünlü Microsoft Research ekibinden geliyor.
Otomatik Görüntü Yazısı Sistemi olarak adlandırılan projede program, verilen resmi ikili bir sistemde algılayarak elde ettiği bilgiyi anlamlı cümlelere dökebiliyor. Program önce resimdeki tüm nesneleri algılıyor ve kelimeler oluşturuyor. Daha sonra bu kelimelerden anlamlı cümleler kuruyor. Son olarak cümleleri nesnelerin yerleşimine göre yeniden sıralıyor ve resim tanımlanmış oluyor.
Elbette bir insanın tanımlayabileceği şekilde anlatımlar elde etmek mümkün değil. Ancak en azından anlaşılabilir cümleler kurulması açısından önemli. Ayrıca sistem benzer bir anlatım tekniği sunan Blue ve Meteor metrik sistemleri kadar başarı sağlıyor.
Microsoft ve Google haricinde Facebook sosyal ağı yüz tanıma ve Baidu arama motoru da resim algılama üzerinde farklı projeler yürütüyor. Bunların bir kısmı üniversiteler ile ortaklaşa yapılıyor.
Ekip bu tür projelerin herkesin birbirine destek olarak yürütülmesi gerektiğine inanıyor. Böylece bir insan gibi resimleri tanımlayarak yazıya dökebilen sistemler geliştirilmesinin önü açılacak. Bu sistemler robotik teknolojilerden arama motorlarına kadar pek çok alanda kullanılabilecek.

Teknoloji Makaleleri