Perşembe, Mayıs 23, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

İşe alımda dijital video görüşme dönemi başladı

yuzyuzeyiz_globaltechmagazineYenibiris.com ve TÜBİTAK destekli Yuzyuzeyiz.biz stratejik iş birliğine imza atarak iş görüşmelerini dijital video platformu üzerinden yapma imkânını sundu. İş arayanlar, diledikleri yerden bu platformu kullanarak insan kaynaklarından gelen soruları cevaplayacak, profil video oluşturarak kendini daha iyi ifade edecek. Hem iş arayanlar hem de şirketler, uzun işe alım sürecinin kısalmasıyla zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak.

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, işe alım sürecini kolaylaştıracak bir uygulama başlattı. İş arayanlar ve şirketler, aradıkları iş ve çalışana, dijital video üzerinden daha hızlı ulaşacak. Bunun için ODTÜ Teknokent’te hayata geçirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Türkiye’nin en yenilikçi dijital video platformu Yuzyuzeyiz.biz ile iş birliği yapan Yenibiris.com, hem adayların hem de şirketlerin zaman ve maliyet tasarrufu yapmasını sağlıyor.

İş arayan kişiler, ilk iş görüşmesi için şirkete gitmek yerine, istedikleri yer ve zamanda bu platform üzerinden insan kaynaklarından gelen soruları cevaplayabiliyor. Dilerse profil videosu da oluşturabiliyor. Şirketler ise adaylar hakkında yüz yüze görüşmeden önce daha çok fikir sahibi olabiliyor ve temel sorularının cevaplarını video ile izleyebiliyor. Yüz yüze görüşme aşamasına gelindiğinde ise, canlı video mülakatı yaparak ve bunu kayıt ederek, adayın bütün videolarını yöneticilerle paylaşmak da mümkün oluyor. Bu inovatif çözüm sayesinde her iki taraf da zaman ve maliyetten kazanıyor. Ayrıca teknoloji sayesinde uzaktaki adaylara da şans tanınıyor.

Ocak 2013’de lansmanı yapılan ve TÜBİTAK desteği devam eden Yuzyuzeyiz.biz’i bugüne kadar Türkiye’nin önde gelen yerli ve yabancı kuruluşlarının yanısıra yaklaşık 30 bin iş arayan kişi kullandı. Alınan sonuçlara göre adaylarda % 98’e varan rekor cevap verme oranı ve % 30 oranında daha fazla adaya ulaşabilme olanağı ile, video görüşmenin sadece Y kuşağının değil, artık tüm çalışanların benimsediği bir teknoloji olduğu ortaya çıkmış durumda. Dijital video platformuna www.yuzyuzeyiz.biz adresinden ulaşılıyor.

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, “Yuzyuzeyiz.biz, Türkiye’nin içinden çıkmış, yetenekli gençlerin başarıyla hayata geçirdiği ve kendini sürekli yenileyen bir dijital video platformu. Böyle inovatif bir girişimle işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu uygulamanın, özellikle adayı tanıma amaçlı yapılan ilk iş görüşmesinin yerine geçerek, insan kaynakları profesyonellerinin işini kolaylaştıracağını, adayların da ilk görüşme için şirkete gelmeden evinden kendini karşı tarafa tanıtma imkânı bulacağını düşünüyoruz” dedi.

Teknoloji Makaleleri