Pazartesi, Nisan 15, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Türkler Mobil Seyahati Çok Sevdi

skyscanner_globaltechmagazineUçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner’ın son verileri, Türkiye’deki mobil cihaz kullanımındaki artışın seyahat planlamalarına da yansıdığını gösteriyor. Skyscanner üzerinden akıllı telefonlar ile Türkiye’den yapılan seyahat aramaları 2013 senesine kıyasla, %210 oranında artış gösteriyor. Tabletler üzerinden gerçekleştirilen seyahat aramalarında ise %41’lik bir yükseliş görülüyor.

Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de mobil cihazların kullanımı gün geçtikçe artıyor. İnternet sitesi ile olduğu kadar mobil uygulamalarıyla da dünyada seyahat etmek isteyenlerin hayatını kolaylaştıran ve en hesaplı alternatifleri sunan Skyscanner’ın son verileri, bu durumun seyahatseverlerin seyahat planlarına da yansıdığını gösteriyor.

Skyscanner üzerinden akıllı telefonlar ile Türkiye’den yapılan seyahat aramalarında %210 oranında bir artış yaşanırken,  seyahatseverler mobil cihaz üzerinden geçen seneye kıyasla %15 oranında daha fazla uçuş rezervasyonu yapıyor. Gelişen teknolojiler ve yeni mobil trendler ile bilgisayarların yerini almaya başlayan tabletler de artık seyahat aramalarında daha fazla kullanılmaya başlandı. Skyscanner’ın verileri de bunu destekler nitelikte. Geçtiğimiz yıla kıyasla, tabletler üzerinden %41 oranında daha fazla arama yapılırken, %36 oranında daha fazla uçuş rezervasyonu gerçekleştiriliyor.

Türkler en çok pazartesi günü rezervasyon yapıyor

Akıllı telefon ve tablet kullanımının yaygınlaşmasıyla Türk seyahatseverler de,  Skycanner’ın mobil uygulamasından daha fazla yararlanıyor. Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar, seyahat planlama için etkin bir şekilde kullanılıyor. Sksycanner’ın verilerine göre Türk kullanıcılar, en fazla Kasım ve Aralık ayında akıllı cihazlarına Skyscanner mobil uygulamalarını indiriyor.

Seyahatseverlerin mobil cihaz ve bilgisayar üzerinden farklı saatlerde yaptıkları seyahat planlaması ise ilginç bulguları ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre, Türk seyahatseverler en çok pazartesi günü seyahat planlamalarını yaparken, en çok sabah saatlerinde bilgisayarları üzerinden uçuş araması ve rezervasyonu gerçekleştiriyor. Diğer yandan, mobil cihazlar üzerinden yapılan arama ve rezervasyonlar ise akşam saatlerinde yapılıyor. Bu da Türkiye’de seyahat planlamaları için iş yerinde bilgisayarın, özel zamanlarda ise mobil cihazların tercih edildiğini gösteriyor.

Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök, “Mobil cihazların giderek daha fazla kullanılmasıyla seyahat planlama alışkanlıkları da değişiyor. Türk seyahatseverlerin uçuş arama ve rezervasyon için mobil cihazları daha fazla kullanması ise teknolojiyi yakından takip ettiğimizi gösteriyor. Skyscanner olarak internet sitemiz ile olduğu kadar mobil uygulamalarımızla da seyahatseverlerin hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.“ dedi.

Teknoloji Makaleleri