Ana Sayfa Haberler Kişisel güvenliğiniz için basit ipuçları

Kişisel güvenliğiniz için basit ipuçları

trendmicro_globaltechmagazineSiz de bilgisayarınıza zararlı yazılımlar bulaşmasından bıkıp usandınız mı? Trend Micro basit ipuçlarıyla internette gezerken bilgisayarınızı yavaşlatan, dosyalarınızı kilitleyen ve kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan zararlı yazılımlara karşı korunma yollarını anlatıyor.

Türkiye’de özellikle son dönemde hüküm süren Fidye Yazılımları birçok kullanıcıyı canından bezdiriyor. Bu yazılımlar bilgisayarlara bulaştığında hem makineyi hem de dosyaları kilitliyor. Ve kullanıcı belirli bir para öderse tekrar kullanıma açılacağını iddia ediyor. İnternet ve veri güvenliğinde dünya çapında çözümler sunan Trend Micro, tüm kullanıcıları internette karşılaşabilecekleri bu gibi zararlı dosyalara karşı uyarıyor. Basit ipuçlarıyla korunma yöntemlerini anlatıyor.

Fidye Yazımları nasıl bulaşıyor?

Fidye yazılımı saldırılarında çoğunlukla aynı rutin yöntem kullanılıyor. Önce bilgisayar korsanları tarafından kullanıcıya ilgisini çekecek bir bağlantı veya dosya içeren e-posta gönderiliyor. Merak edip bu bağlantıya tıklayan ya da dosyayı indiren kullanıcının bilgisayarına zararlı yazılımlar bulaşıyor. İşin kötü kullanıcı bilgisayarı ya da dosyaları kilitlenene kadar zararlı yazılımların bulaştığını anlayamıyor.

Türkiye Kasım ayında en çok saldırı alan ikinci ülke

Trend Micro’nun tüm dünyada gerçekleşen veri güvenliği tehditlerini takip ettiği Smart Protection Network’ten yapılan açıklamaya göre siber suçlular geçtiğimiz üç ay içerisinde özellikle İspanya, Fransa, Türkiye, İtalya ve İngiltere gibi ülkelere aralıksız olarak saldırılar yaptı. Bu saldırıların büyük çoğunluğunda fidye yazılımları kullanıldı. Dünya çapındaki saldırıların yüzde 22’siyle, İtalya’dan sonra en çok saldırı alan ikinci ülke Türkiye oldu.

Trend Micro’nun tavsiyeleri ise şu şekilde;

· Aldığınız e-postaların kim tarafından gönderildiğini kontrol edin. Bağlantılara tıklamadan ve dosyaları indirmeden önce güvenilirliğinden emin olun.

· Bilgisayarınızdaki otomatik uygulamaları iptal edin. Örneğin bir sayfaya girdiğinizde müzik ya da video dosyasını otomatik oynatma seçeneğini seçtiyseniz bilgisayarınıza zararlı yazılım bulaşması için açık bir kapı bırakmış olabilirsiniz.

· Akıllı telefonlara ya da e-posta kutularına gönderilen hediye puanları ve diğer promosyon tekliflerini kaynağından emin olmadan açmayın.

· Yeni çıkan her mobil uygulamayı indirmeyin. Güvenli olduğundan ve herhangi bir zararlı yazılım içermediğinden emin olduktan sonra cihazınıza indirip kullanmaya başlayın.

· Kapsamlı ve sürekli güncellenen, aynı zamanda antivirüs özelliği de içeren bir internet ve veri güvenliği programı kullanın. Bu programlar bilgisayarınızda anlık tarama yapabilmenin yanında, zararlı yazılımlar bilgisayarınıza girmeye çalıştığı anda bunları fark ederek bulaşmalarını engelleyebilirler.

· Facebook, twitter, Linked-in gibi sosyal medya hesaplarınızı herkese açık tutmayın. Tanımadığınız kişilerin erişimini kısıtlayın.

· E-devlet gibi uygulama ve portalları kullanırken bağlantı adreslerinde bulunan güvenlik simgelerini kontrol edin. Doğru siteye bağlandığınızdan emin olun.