Pazar, Haziran 23, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Lenovo 2015’e Büyüyerek Giriyor

lenovo_globaltechmagazineTürkiye ve dünyanın bir numaralı PC üreticisi olan Lenovo, IBM’in x86 server iş birimini satın almasının ardından entegrasyonun sonlandığını duyurdu. 1 Ocak itibariyle şirket birleşmesinin dünyanın pek çok ülkesinde iş operasyonları ve çalışanlar nezdinde sorunsuz tamamlandığını açıklayan Lenovo, IBM’den 2005 yılında Think markasını satın aldıktan sonra ikinci önemli satın almayı da IBM x86 sunucu iş birimi ile gerçekleştirmiş oldu.

Lenovo’nun kurumsal donanım çözümleri alanında da büyümesini sağlayan bu satın alma, şirketin farklı alanlardaki teknoloji liderliği iddiasını, kurumsal iş çözümleri alanında da sürdürmesini sağladı.

Yepyeni bir devrin başlayacağı X86 entegrasyonu ile, Lenovo, server pazarında bir üst oyuncu olarak konumlanırken kurumsal donanım ve hizmet yelpazesini de genişletti. IBM’in efsanevi kalite, yenilik ve hizmetleri Lenovo’nun global ulaşım ağı, verimliliği ve operasyonel mükemmellik ile birleşerek şirketi server pazarında da çok önemli bir aktör haline getirdi.

Birleşmenin tamamlanmasını yorumlayan Lenovo Türkiye Genel Müdürü Gülfem Çakmakçı şunları söyledi: “Lenovo Türkiye ailesi olarak IBM x86 takımının aramıza katılmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Birleşmenin açıklandığı 1 Ekim’den bu yana önceliğimiz, sunucu sistemlerini geliştirmeyi sürdürürken bir yandan da müşteriler ve iş ortaklarımız için kesintisiz bir geçiş sürecini yönetmekti. Bu birleşme ile kurumsal pazar için de büyük planlarımız olduğunu ortaya koyuyor, PC pazarında gösterdiğimiz başarıyı tekrarlamayı hedefliyoruz.”

Lenovo IBM’in x86 server sistemini ve takibindeki Flex ve x86 altyapılı PureFlex entegre sistemlerini devralarak, bu ürünler üzerindeki yenilikleri sürdürmeye devam edecek. Bir sonraki aşamada, belirli aralıklarla IBM, Lenovo’nun bakım hizmetlerine devam edecek.

Lenovo ve IBM stratejik bir ortaklığa da imza attı. Ortaklık çerçevesinde Lenovo, IBM’e bir Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) olarak hizmet verecek ve IBM’in endüstri lideri olan depolama ve yazılım portföyünden seçili ürünleri satacak. Bu ortaklık, Lenovo’nun veri merkezlerinde müşteri ihtiyaçlarına daha geniş bir yelpazede destek olmasına imkan verirken daha kapsamlı bir kurumsal bilişim teknolojileri çözümünün de parçası olmasını sağlayacak.

Teknoloji Makaleleri