Pazar, Mayıs 19, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Apple’a Yetersiz Bellek Davası

apple_globaltechmagazineApple’ın işletim sistemi iOS 8’den şikayetçi olan iki Amerikalı California eyaletinde şirket aleyhine dava açtı.

Paul Orshan ve Christopher Endara Apple’ı, işletim sisteminin cihazların hafızalarında çok yer kaplamasını kullanıcılara bildirmemekle suçluyor. Dava dilekçesinde, kullanıcılara verilerini saklamaları için yeterli alan bırakılmadığı ve ürün tanıtımlarında vaat edilenden daha az belleğin kullanabildiği öne sürüldü. Apple ise henüz dava ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Milyonlarca dolar tazminat ödeyebilir

ABD’nin Miami kentinde yaşayan Paul Orshan ve Christopher Endara’ın dava dosyasında, yasal işlemi destekler nitelikte, İOS 7’den İOS 8’e güncellenen cihazların, 1,3 gigabyte bellek kaybına neden olabildiği bilgisi de yer alıyor.

iOS 8’in bellekte kapladığı alan, hafızanın hemen dolmasına neden oluyor ve kullanıcıları ücretli iCloud depolama sistemine üyeliğe yönlendiriyor.

Apple’ın davada suçlu bulunması halinde şirketin birçok kullanıcıya milyonlarca dolar tazminat ödemesi gündeme gelebilir.

iOS 8’in son güncellemesi Eylül ayının sonlarına doğru çıkmış ancak ilk sürümünde iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’larda arama yapılmasını engellediği için Apple sürümü geri çekmek zorunda kalmıştı. Sorunlar giderildikten sonra güncelleme tekrar kullanıcılara sunulmuştu.

Apple çıkardığı sorunlu güncelleme için halktan özür dilemiş ve bu durumdan sadece 40 bin kişinin etkilendiğini söylemişti.

Teknoloji Makaleleri