Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Çevrimiçi Dolandırıcılığa Karşı Önlem Alın

kaspersky_globaltechmagazineTatil zamanı yaklaşırken insanlar dışarı çıkıp daha fazla alışveriş yapıyor. Bu durum mağazalar için olduğu kadar çevrimiçi satın almalar için de geçerli olduğundan Kaspersky Lab, cihaz kullanıcılarını çevrimiçi işlemlerini mutlaka korumaya almaları konusunda uyarıyor. Ne yazık ki İnternet alışverişi kullanıcılar için her zaman mutlulukla sonuçlanmıyor.

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen bir ankette, çevrimiçi dolandırıcılık işlemlerinde para kaybeden katılımcıların neredeyse yarısının bu paraların bir kısmını, hatta bazı durumlarda tamamını kaybettiğini ortaya koydu.

Her ne kadar birçok finans kuruluşu siber suçların sonucu olarak kaybedilen paraları telafi edeceklerini belirtiyor olsalar da anket katılımcılarının sadece %68’i kayıplarını tamamen telafi ettiklerini bildirmiş. Kurbanların %26’i sadece bir kısmını telafi edebilmiş ve %6’sı parasını kurtaramamış. Bu kayıplar bazen büyük olabilir: siber suçlular tarafından çalınan para ortalama 345$ tutarında ve katılımcıların %17’i 1000 $ tutarından yüksek bir kayıp yaşadığını bildirmiştir.

Bu durum tüm kullanıcıların siber dolandırıcılığın tehlikelerinden tamamen haberdar olmaması nedeniyle kötüleşmekte: Katılımcıların %27’si para kaybıyla sonuçlanan çevrimiçi suçların nadir olduğuna ve kendi başlarına gelmeyeceğine inanmakta. Sadece %28’i bir siber saldırının hedefi olmaktan korktuğunu belirtmiştir. Bununla birlikte istatistikler kullanıcıların %33’ünün geçtiğimiz yıl içinde en az bir kez siber tehditlerle karşılaştığını göstermektedir.

Kaspersky Lab Tüketici Ürünleri Yönetimi Başkanı Elena Kharchenko şunları söyledi: “Finans kuruluşu veya çevrimiçi mağazanın bir çevrimiçi dolandırıcılığın sonucu olarak çalınan paraları iade edeceğinden emin olsanız bile yine de dikkatli olmalısınız. Her ne kadar rakamlar vakaların sadece yarısında gerçekleştiğini gösteriyor olsa da paranızın tamamını da geri alabilirsiniz ancak harcadığınız zaman ve katlandığınız gerilimin telafi edilmesi imkansızdır. İşte bu yüzden finansal verileriniz dahil gizli bilgilerinizi korumaya özel önem göstermeniz bu kadar önemlidir.”

Örneğin, siber suçlara mücadele eden temel araçlara ek olarak Kaspersky Total Security –coklu cihaz 2015 (Kaspersky Total Security – multi-device 2015) Windows İS için Safe Money teknolojisini içeriyor. Bu teknoloji özellikle çevrimiçi işlemlerde ek güvenlik sağlamak için geliştirilmiş. Bir kullanıcı bir ödeme hizmetine erişim sağladığında veya bir çevrimiçi mağazadan alışveriş yapmak üzereyken Safe Money, web sitesinin bilgilerini bulut tabanıyla karşılaştırarak doğrular ve sanal klavyeden girilen tüm bilgileri tuş kaydedicilerin olası varlığına karşı korumaya alıyor.

Teknoloji Makaleleri