Ana Sayfa Haberler PowerEdge 13G’ye Geçiş Yapmak İçin 13 Sebep

PowerEdge 13G’ye Geçiş Yapmak İçin 13 Sebep

dell_globaltechmagazineDell PowerEdge 13’üncü nesil sunucu portföyü, kapsamlı bir uygulama yelpazesiyle birlikte, fiyat-performans dengesini en iyi şekilde sağlamak üzere, müşteri odaklı bir çözüm olarak kurumlara sunuluyor.

Dell EMEA, Türkiye-Afrika Kurumsal Ürünler Bölgesel Pazarlama Müdürü Tunç Erkan, PowerEdge 13G ile ilgili olarak; “Teknoloji her geçen gün daha karmaşık hale geliyor. Yazılım tanımlı depolama teknolojilerinde gerçekleşen devrim niteliğindeki gelişmeler, müşterilerin uygulama performansını 11 kata kadar arttırmalarını ve maliyetten tasarruf etmelerini sağlıyor. PowerEdge 13G ile sektöre sunduğumuz ilk ‘Yakın Alan İletişimi (NFC) sunucu çözümü, envanter toplamak için gerekli zamanı %84’e varan oranda azaltıyor” dedi.

PowerEdge 13G’nin, sektörde 1,8 inç flaş ve 3,5 inç SATA disk sürücüleri birlikte kullanan ilk karma depolama sunucuları da içerdiğinin altını çizen Tunç Erkan, “PowerEdge sunucu portföyümüzdeki üç temel prensip olan; uygulama performansını arttırma, tüm ortamlardaki iş yüklerine destek verme ve sistem yönetimini kolaylaştırma üzerine odaklanan müşteriler, geleneksel ve yeni BT modellerini birleştirerek, en son yeniliklere adapte olmaya, yeni uygulamaları desteklemeye ve bunları optimize etmeye hazır hale gelecekler” şeklinde konuştu.

Tüm bu yeniliklere ek olarak; “Neden PowerEdge 13G’ye sahip olmalıyım” diyenler için 13 özel sebep bir arada:

1.   Yeni Nesil Intel Xeon İşlemciler

Dell PowerEdge 13G, güçlü Intel Xeon E5-2600 v3 -22nm işlemciyle, yeni AVX 2.0 Haswell mikro mimariye sahip. Bu güçlü donanım PowerEdge 13G’ye; “Sanallaştırma”, “Güvenlik” ve “Güç Verimliliği” gibi yeni özellikler kazandırırken, gerekli durumlarda sistem kapasitesinin yükseltilmesinin de yolunu açıyor.

2.   Güçlü Bellek: DDR4

PowerEdge 13G’ün DDR4 belleği, birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Güçlü bellek, sistemin bant genişliğini %15 oranında arttırırken, işlem yapma hızında da gözle görülür bir artış sağlıyor. DDR3’ten daha az güç tüketimi sağlayan sistem, aktif modda %30, bekleme modunda ise %50 daha az güç tüketiyor. Ayrıca yakın bir gelecekte, sistemin bellek kapasitesinin 128GB DIMM modüller ile arttırılması öngörülüyor.

3.   Fresh Air’la Daha Az Soğutma, Daha Düşük Enerji Maliyetleri

Dell’in yeni nesil sunucu portföyü, sahip olduğu “Fresh Air” özelliğiyle, enerji verimliliği açısından da benzersiz. Veri merkezinizi en yüksek sıcaklılarda dahi güvenle, hatta klimasız bir ortamda çalıştırmanızı sağlayan “Fresh Air”, soğutma sistem arızalarından doğabilecek BT risklerinde de büyük oranda azalma sağlıyor.

4.   %60 Daha Hızlı Açılan Sunucular

Dell PowerEdge 13G sunucu portföyünde, BIOS ve Lifecycle kontrolörlerinin gelişimi ile sektör standardı sistemlere göre sunucu açılışı, %60 oranında daha hızlı gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra yeni portföy; yazılım güncellemesi, işletim sistemi yamaları ya da elektrik kesilmesi gibi sebeplerden kaynaklanan yeniden başlama süresini kısaltıyor. Bu durum, BT yöneticilerinin iş yükünü kesintisiz bir biçimde yönetmesi açısından son derece önemli.

5.   40 ve 100Gbps Ethernet Desteği

PowerEdge sunucular “Select Network Adapter” teknolojisi ile bütünleşik ağ kartının modüler olarak değişimine ve yükseltilmesine olanak verdiğinden, değerli PCI yuvalarının tüketilmesine ya da sunucu yenilemeye gerek kalmıyor, ve sunucu yatırımı uzun süreli korunuyor. Yeni PowerEdge 13G sunucular da bu modülerlik ile 40 ve 100Gbps Ethernet, 56Gbps Infiniband gibi pek çok yükseltmeyi destekliyor.

6.   Gelişmiş SSD’lerle Daha Yüksek Performans

PowerEdge 13G, yeni nesil SSD bellek kullanımıyla; daha fazla performans ve yüksek kapasite sunuyor. Yoğun depolama noktaları olarak yapılandırılmış sunucularla, optimizasyon sağlamayı da kolaylaştıran SSD’ler, birçok önemli uygulamanın hızlanmasını sağlıyor. Portföyün “Yazılım Tanımlı Depolama” sistemiyle de son derece uyumlu çalışmasını sağlayan SSD, çok kullanıcılı sistemde “Yazma Yoğun”, “Okuma Yoğun” ve “Karma Kullanım” modelleri için de ideal.

7.   “Kendi Cihazını Getir” Modeline Hazır Sistem

Open Manage Essentials Mobile Dell yönetim yazılımı ile BT altyapısını, Android işletim sistemi kullanan çok çeşitli mobil cihazla heryerden, ücretsiz olarak kolayca yönetmek mümklün. Ayrıca dünya pazarında “Entegre NFC Destekli” ilk sunucu olma özelliğine sahip olan PowerEdge 13G ile sunucuların kritik envanter ve sistem bilgileri tek dokunuşla akıllı telefon ve diğer mobil cihazlara  hızla kablosuz bağlantoı ile aktarılabiliyor. Sisteme erişim yetki bilgilerini ve sunucu açılış sıralamasını da aynı yöntemle izlemek son derece kolay. Bu sayede Dell PowerEdge 13G, bugünün popüler iş modellerinden “Kendi Cihazını Getir – Bring Your Own Device” iş modeline kolayca adapte oluyor.

8.   Sunucu, İşletim Sistemi ve Uygulamalara Sürekli Takip

Dell’in yeni nesil sunucu portföyü, 5.000 farklı sistem parametresi sürekli güncellenerek kontrol edilebiliyor. Sistem durum bilgisi de içeren teknik destek raporlama süreci ile birçok sorunu henüz ortaya çıkmadan önlemek bu sayede mümkün oluyor. 13G ile birlikte artık donanım kadar işletim sistemi ve uygulama hata logları da bu rapora ekleniyor. Raporla ve diagnostik veriler, iDRAC üzerinden sistem yöneticisine e-posta ile doğrudan iletiliyor. PowerEdge 13G yazılım desteği için manuel olarak kurulacak herhangi bir program gerekmiyor. “Tech Support Report” ve “Dell ProSupport Plus” desteği ile BT yöneticileri, sorunların tespiti için ekstra zaman harcamaktan da kurtuluyor.

9.   Yeni Dell PowerEdge FX Mimarisi

Dell PowerEdge portföyüne 13G ile eklene FX mimarisi bütünleşik altyapı çözümleri için devrim yaratcak nitelikte. Değişken iş yükü ihtiyaçlarına göre farklı hesaplama, depolama ve ağ bloklarını, 2U raf tipi modüllerle ölçeklenebilen bir şaside sunabilen PowerEdge FX ailesi, raf suncuların pratik ve ekonomikliğini, blade sunucuların modülerliği, verimli güç ve yönetim özelliklerini birleştiriyor.

10.FX ile Farklı İş Yüklerine İçin Farklı Sunucular, Esnek Kaynaklar

Dell’in, esnek yapısıyla öne çıkan yeni nesil sunucu portföyü, farklı iş yükleri için farklı kullanım alanları sunuyor. PowerEdge FX2 şasi ünitesi, 2U kasa içinde barındırdığı sunuculara soğutma, yönetim ve PCI bağlantısı paylaştırarak sunarken, gücü de doğru şekilde paylaştırıyor. Hesaplama modüllerinden PowerEdge FC630 çift soket, yarım boy ve her iş yüküne atanabilecek tam bir performans sunucusu. PowerEdge FC430 ise çeyrek boy ultra yoğun çift soket bir sunucu. Özellikle de çok noktalı güvenlik ve dayanıklılık gerektiren ortamlar için ideal. PowerEdge FC830 ise yüksek bellek kapasitesi ve genişletilebilir dâhili depolama sağlayan bir 4 soket sunucu. FX mimarisi içinde uygulama ve sanallaştırma performansı için en iyi çözümü sunuyor. Tüm bu sunucuların çok sayıda ağ bağlantısını kolayca birleştirmek, kablo karmaşasını önlemek için de PowerEdge FN IOA modülü bütünleşik ağ modülü olarak sunuluyor.

11.Otomatik Espress Flash PCIe Disk Desteği

PowerEdge 13G’de yer alan “Express Flash 2.0”, sunucu, depolamada maksimum esneklik sağlıyor. Tüm Dell kurumsal diskleri destekleyen 4 ortak disk yuvası da sistemin bir diğer avantajı. “Dell Caching Acceleration” çözümü, 1U ve 2U sunucular için depolamada avantaj sağlarken, Cache seçenekleri Dell Fluid Cache for SAN and SanDisk DAS Cache’i sorunsuz şekilde destekliyor. Sistem ek olarak, Microsoft Storage Spaces gibi uygulamalarla da çalışabiliyor. Karma disk desteğine sahip olan sistem, PERC denetleyici ile ortak yuvalardaki disklerin türünü de (SAS/SATA – PCIe SSD) otomatik olarak algılıyor.

12.Otomatikleşen ve Basitleşen Sunucu Görevleri

Dell’in çok yönlü sunucu portföyü, “temassız otomatik kurulum”, “otomatik sunucu güncellemesi”, “otomatik teknik destek” özellikleriyle; kurulum, iş gücü ve yönetim süreçlerini son derece verimli hale getiriyor.

13.OpenManage Araçları ile Gelişmiş Otomasyon

PowerEdge 13G ile sunulan OpenManage çözümleri, otomasyon ve basitleştirilmiş yönetim çözümleri ile BT yöneticilerinin zamanını daha verimli kullanmasına olanak sağlıyor. OpenManage araçlarına sahip yeni nesil PowerEdge sunucular, XML profili oluşturma yoluyla sunucu yapılandırma süresini %99 oranında kısaltıyor.