Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Tasarım ve Teknoloji Dünyası alldesign’da Buluştu

alldesign_istanbul_orj_logoTasarım ve teknoloji dünyasının kalbi 19-21 Şubat 2015 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı & Uluslararası Tasarım Konferansları’nda attı. Dünyaca ünlü yıldız konuşmacıları ve uluslararası markaları ile büyük ilgi gören etkinliğin konferanslarını bu yıl 3000 kişi izlerken, 3 gün boyunca fuar alanını 10.000 kişi ziyaret etti.

alldesign 2015’teki en önemli yenilikler, etkinliğin bu sene üç günlük bir buluşma olarak düzenlenmesi ve “yaratıcı endüstriler”in yanı sıra “gelişen teknolojiler” temasını da kapsamasıydı.

İstanbul’uda tasarım ve teknoloji rüzgarları estiren alldesign’ın konferans bölümünde, Victoria’s Secret defilelerinin yaratıcı ismi Todd Thomas, dünyaca ünlü müze mimarı ve sergi tasarımcısı Boris Micka, Oxford Üniversitesi İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’nün kurucusu Nick Bostrom; Transhümanizm düşünce akımının ilk kadın teorisyeni olan ve insanlığın geleceğine ilişkin devrimsel nitelikte çalışmalarıyla tanınan Amerikalı düşünür, tasarımcı ve yazar Natasha Vita – More; marka ve mekan tasarımı konularında hizmet veren dünyaca ünlü tasarım firması Bruce Mau stüdyosunun CEO’su Hunter Tura, Domus Academy ve Design Library’nin kurucusu Valerio Castelli gibi yıldızları ağırladı.

Tasarım ve teknoloji dünyasının yenilikleri alldesign fuar alanındaydı…

7500 metrekarelik alanda gerçekleşen alldesign 2015, Uluslararası Tasarım Konferansı’nın yanı sıra Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı’na da ev sahipliği yaptı. Odağında tasarım ve teknoloji olan tüm firmaları aynı çatı altında sektörle ve tasarım meraklılarıyla buluşturan alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı’nda tasarım ve teknoloji dünyasındaki en son yenilikleri kullanıcılarına ulaştırdı, katılımcıların yeni iş birliktelikleri kurabilmesine sahne oldu.

Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda katılımcı firmayı ve ziyaretçiyi ağırlayan fuar, bu yıl da ziyaretçilerine farklı sektörlerden tasarım ve teknoloji odaklı zengin bir ürün yelpazesi sundu.

Pek çok tasarım ve teknoloji firmasının son koleksiyonlarını sergilediği fuar alanında, Ford’un tümüyle yenilenen modelleri Ford Mondeo ve Ford Focus, Koleksiyon’un Koray Malhan tasarımı yeni ofis sistemi Oblivion, infoTRON’un üç boyutlu baskı teknolojileri, Arçelik’in Leisure Patricia Urquiola serisinden günlük kullanım esnekliği sunan davlumbaz ve fırın tasarımları, Nurus’un geleneksel değerler ile çağdaş tasarım anlayışını birleştiren Loft ve Stefan Brodbeck tasarımı Alava koltukları, Samet’in mobilya aksesuarlarıyla tasarımı buluşturan yeni koleksiyonları, Ersa’nın fonksiyonelliğe önem veren yöneticilere hitap eden Ece Yalım Design Studio imzalı Frame masa tasarımı ve Comforto 89-Zody ofis koltukları, Günsan Elektrik’in ışığın gücünü tasarımla buluşturan Eqona Noble serisi, Derin Design’ın kapalıyken tam bir silindir görünümünde olan açıldığında ise kademeli bir sehpaya dönüşen sürprizli ürünü Revolve, Bürosit’in Genesis masa ve Banzai koltuk tasarımları, Ron/Nergiz Dekorasyon Denis’in meşe deri grup oturma üniteleri Piercing sehpa ve Patchwood konsol tasarımı, ECNP Galeri’nin Ayşe Birsel tasarımı Çift ürünü, Çebi Kilit ve Mobilya Aksesuarları’nın Pira kapı kolu, Designnobis’in AGT Kompozit Bank ve Steam çaydanlığı, Lot Elitis – Djinn Trevira perdelik kumaş ve Mindoro duvar kaplaması ürünleri izleyicilerden ilgi gören yeniliklerden bazılarıydı.

Bu yıl fuara katılan tasarım firmalarının sayısında da önemli bir artış gözlemlendi. Daedalus, Ayça Kadıoğlu, Banu Apaydın, Safi’e Furniture, Ceinture listobelts (Paris) alldesign 2015’e bu yıl ilk kez katılım yapan tasarım markalarıydı.

Yenilenen konseptiyle teknoloji dünyasının son trendlerini tasarım dünyası ile bir araya getirerek fark yaratan alldesign 2015’te, bilgi telekomünikasyon teknolojileri, nanoteknoloji, akıllı malzemeler, robotik, yapay zeka teknolojileri başta olmak üzere, gelişen teknolojiler alanında dünyaca ünlü yerli ve yabancı isimler, markalar ve kurumlar üç gün boyunca tasarım dünyasıyla buluştu. Sabancı Grubu’nun teknoloji yatırım firması Inovent ve nanoteknoloji merkezi SUNUM, Birleşmiş Milletler’in özelleşmiş 17 örgütünden biri olan WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü), Oxford Üniversitesi bünyesinde kurulan İnsanlığın Geleceği Enstitüsü, teknoloji yatırım ağı Galata İş Melekleri, GF2045 projesi, IBM Türkiye, 2015 Japonya Nanoteknoloji fuarının organizatörü ICS Convention Design, yaratıcı endüstrileri bir araya getirmek, disiplinlerarası işbirliğini teşvik etmek ve geliştirmek amacıyla hizmet veren Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği YEKON, Türkiye’nin önde gelen teknoparkları ve İngiltere Nanoteknoloji Enstitüsü (IoN), alldesign etkinlik alanında panelist ve konuşmacılarla temsil edilen dünyaca ünlü teknoloji kurumlarından bazılarıydı.

Fuar alanında gerçekleştirilen “Teknovasyon Kahve Sohbetleri’’ ve ETMK’nın organizasyonu ile gerçekleşecek “Bir Kahve Bir Tasarım” sohbet programı alldesign’ın en çok katılım gerçekleştirilen etkinlikleri arasındaydı. Üç gün boyunca fuar etkinlik alanında gerçekleştirilen “Sektörel Sohbetler” de fuar izleyicilerinden büyük ilgi gördü.

Türk tasarımının öncüleri de alldesign’daydı…

alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı & Uluslararası Tasarım Konferansları Türk tasarımına yön veren çok önemli isimleri de bir araya getirdi. Dünyanın çok farklı ülkelerinde hayata geçirdiği ödüllü mimari projeleriyle tanınan Tabanlıoğlu Mimarlık’ın kurucu ortağı Murat Tabanlıoğlu, Derin markasını dünya tasarım platformunda ön sıralara taşıyan Derin Sarıyer, Ford Avrupa Renk ve Materyal Tasarım Süpervizörü Şerife Çelebi, Autoban’ın kurucu ortağı mimar ve tasarımcı Seyhan Özdemir, Koleksiyon markasının Tasarım ve Marka Direktörlüğü görevini yürüten Koray Malhan, farklı markalar için yarattığı tasarımlarla pek çok uluslararası ödüllün sahibi olan Can Yalman, teknoloji liderleri Asus ve Intel ile işbirliği içinde hazırladıkları koleksiyonla moda ve teknolojiyi bir araya getiren ve ‘giyilebilir teknoloji’ üzerine araştırmalar yapan ezra+tuba markasının yaratıcıları Ezra ve Tuba Çetin; ünlü moda blogger’ı Buse Terim, Patricia Kaas, Anneke Van Giersbergen ve Ozzy Osbourne gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin albüm kapak fotoğraflarını çeken, 46 dergisinin sahibi ve yaratıcı yönetmeni Mehmet Turgut ve Nurus Grubu Yönetim Kurulu üyesi ve Nurus Design Lab bölümü yöneticisi Tasarımcı Renan Gökyay alldesign’da konuşma yapan isimler oldu.

alldesign 2015’te gerçekleştirilecek olan Muhteşem Yüzyıl Söyleşisi’nin de izleyicilerden büyük ilgi gördü. Söyleşide İstanbul Exhibitions’dan Yalçın Balcı, Sanat Yönetmeni Nilüfer Ayşe Çamur ve Kostüm Tasarımcısı Serdar Başbuğ, TV endüstrisinin bu en büyük prodüksiyonlu dizi projesiyle ilgili merak edilenleri izleyicilerle paylaştı.

“Bugünün İnsanlarına Güncel Çözümler” sohbeti ise Tuna Ofis Satış-Pazarlama Bölüm Başkanı, Tuna Girsberger Genel Müdürü G. Mehmet Arda, Girsberger Holding AG Tasarım ve Pazarlama Bölüm Bşk. Mathias Seiler, Tuna Ofis Tasarım Bölüm Başkanı Ozan Sinan Tığlıoğlu ve Tuna Ofis “Metis Koleksiyon” tasarımcısı Sezgin Aksu’nun katılımıyla gerçekleşti.

IBM Türkiye, Ülke Teknolojileri Lideri ve IBM Teknoloji Akademisi Üyesi Kıvanç Uslu; Koç Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Profesörü Dr. Hakan Ürey ve tasarım ve inovasyon danışmanlığı firması GEDS’in kurucusu Gülay Özkan, Sabancı Üniversitesi tarafından Türkiye’nin ilk teknoloji ticarileştirme/akseleratör ve çekirdek fon şirketi olarak kurulan Inovent’in Genel Müdürü ve LES International Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Hızıroğlu üç günlük etkinlik boyunca teknoloji ve inovasyon dünyasındaki son yeniliklerden söz edecek isimler arasındaydı.

YEKON işbirliğinde düzenlenen “Yaratıcılık ve İnovasyon” paneli…

alldesign 2015’te gerçekleştirilecek olan “Yaratıcılık ve İnovasyon” paneli ise, yaratıcı endüstrileri bir araya getirmek, disiplinlerarası işbirliğini teşvik etmek ve geliştirmek amacıyla hizmet veren Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği YEKON işbirliğiyle, Reklamcılar Derneği Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Program Direktörü Ayşegül Molu moderatörlüğünde düzenlendi. Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi, Yaratıcı Düşünme ve İnovasyon Derneği (YADİD) Yönetim Kurulu Asil Üyesi ve TED Türkiye Koordinatörü Umut Ekmekçi, Publicis Yorum Reklam Ajansı, Promat Matbaacılık ve Planet Film Stüdyoları’nın kurucularından olan, Somart Görsel ve Endüstriyel Tasarım şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Somuncuoğlu, Koç Holding’in teknoloji yatırım firması Inventram’ın Genel Müdürü Cem Soysal ve Güzel Sanatlar/Saatchi&Saatchi, MG Iniative, Content Media, Med Yapım Televizyon Yapımcılık, Ping, Coolshark, Netbook Media, Blab, Ideas Sports Marketing, Spark Stratejik Planlama şirketlerinin ortağı Yiğit Şardan ve Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Alpay Er , “Yaratıcılık ve İnovasyon” panelinin konuşmacılarıydı.

“Girişim ve Yatırımcılık” paneli…

alldesign 2015’in “Yatırımcılık” başlığını taşıyan ve Galata İş Melekleri Derneği Direktörü Ayşe İnal moderatörlüğünde düzenlenen ikinci panel oturumu ise Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın, TBWA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Cem Topçuoğlu, Prisync Kurucu Ortağı Burç Tanır ve Ustaeli.com Kurucusu Tarık Sinan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Panel öncesinde gerçekleştirilen “Girişim Sohbeti” ise Duran Makina Sanayii, Duran Doğan Basım ve Ambalaj Yönetim Kurulu Başkanı, çağdaş sanat eserleri koleksiyoneri ve ArtON İstanbul’un kurucusu Oktay Duran; Girişim Fabrikası’nın kurucusu ve Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü İhsan Elgin ve İsviçre menşeli WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu) bünyesinde Küresel Sorunlar Departmanı’nda İklim Değişikliği, Kamu Sağlığı, Gıda Güvenliği konularında çalışmalarını yürüten Yeşim Baykal gibi önemli konuşmacıları ağırladı.

Tasarım ve teknoloji dünyasının en kapsamlı b2b Platformu alldesign’da gerçekleşti…

alldesign 2015, tasarım ve teknoloji dünyasının en kapsamlı b2b platformuna ev sahipliği yaptı. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Ford ana sponsorluğunda gerçekleşen 3 günlük etkinlik süresince, WIPO, Galata İş Melekleri, Girişim Fabrikası, Inovent, Inventram, YEKON, ETMK, SUNUM başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumları ve tasarım markaları alldesign’15 B2B Networking etkinliğinde bir araya geldi.

Teknoloji Makaleleri