Pazartesi, Nisan 15, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

İnternetteki Tehditler Konusunda Kadınlar Erkeklere Göre Daha Az Endişe Ediyor

kaspersky_globaltechmagazineKaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, kadın internet kullanıcıları erkeklere göre online tehditlere karşı daha az endişeli. Fakat siber suçluları kadınlara saldırı konusunda dizginleyecek bir centilmenlik anlayışı bulunmadığı için, bu tutumun tabii ki tehlikeli sonuçları olabilir. Diğer yandan kadınların da erkeklerin de tam anlamıyla siber tehditler konusunda bilinçli olduğu, korunduğu söylenemez.

Araştırmaya göre her dört erkekten biri (%25) siber suçluların kurbanı olabileceğini düşünürken, kadınların %19’u böyle düşünüyor. Araştırmaya göre kadınlar genel olarak, siber tehditler konusunda erkeklere göre biraz daha az bilgiye sahip.

Örneğin, erkeklerin %27’si kadınların %38’u fidye yazılımlarından habersiz; erkeklerin %23’ü kadınların %34’ü mobil zararlı yazılımlar hakkında çok az bilgi sahibi; erkeklerin %21’si kadınların %34’ü açıklardan yararlanma amaçlı kodlar hakkında sınırlı bilgiye sahip.

Bu farkındalık eksikliği kadınların, kendilerini siber tehditlere karşı koruma konusunda daha dikkatsiz davranmalarına neden olabiliyor. Ana cihazlarını başka kişilerin (çocuklar, arkadaşlar, iş arkadaşları, vb.) kullanmasına izin verdiğinde, kadınların %36’sı “her hangi bir risk görmedikleri” için verilerini korumak için hiç bir şey yapmıyor. Erkeklerin ise %28’i bu şekilde davranıyor. Erkeklerin %75’i ve kadınların %68’i yedek alıyor. Kadınların %13’ünün cihazlarında hiç bir güvenlik çözümü yok, bu oran erkeklerde %10.

Kadın ve erkeklerin karşılaştıkları siber olay sayısı ile siber tehditlere karşı farkındalık arasında bir ilişki varmış gibi görünüyor. Araştırmaya göre, her ne kadar erkeklerin maddi zarara uğrama ihtimali daha fazla olsa da (%22’ye karşı %19), 12 aylık bir zaman dilimi içinde zararlı yazılımla karşılaşma oranı, kadınlarda erkeklerden daha fazla (%73’e karşı %65). Genelde, erkekler sistem temizliği veya sistem koruması için tasarlanmış özel programlar satın almak için para harcarken, kadınlar yardım için BT uzmanlarına yöneliyor.

Bununla birlikte, erkeklerin kadınlardan daha fazla yüzleştiği bazı tehditler de mevcut: örneğin, 2014 yılında kullanıcıların mali verilerini hedef alan siber saldırı hedeflerinin %47’si erkekken %39’u kadındı. Bunun nedeni kadınların diğer online eylemlere göre, mali işlemler söz konusu olduğunda güvenlik konusunda özellikle dikkatli olmaları olabilir. ŞErkeklerin %59’u ve kadınların %64’ü banka hesaplarını etkileyebilecek online dolandırıcılık konusunda kaygılıyken, erkeklerin %46’sı ve kadınların %51’i online ödeme yaparken kendilerini korunmasız hissediyor. Ek olarak, kadın katılımcılar webcam’leri üzerinden birinin onları gözetlemesi konusunda az bir farkla da olsa daha endişeli (%41’e karşı %38).

Kaspersky Lab Tüketici Ürünleri Yönetim Başkanı Elena Kharchenko, şu yorumda bulundu “Gerçek hayatta insanlar, günlük yaşantılarını sürdürürken değer verdikleri şeyleri korumak için, sağ duyulu önlemler almaları gerektiğini
biliyorlar. Aynı şey online hayat için de geçerli. Sağ duyulu web güvenliği talimatlarını izlemek, değerli verileri kaybetme riskini veya finansal dolandırıcılığa kurban gitme ihtimalimizi önemli oranda azaltır,” dedi

Kaspersky Internet Security – Multi-Device ve Kaspersky Total Security – Multi-Device kullanıcıların, Windows PC, Mac veya Android cihazlarda kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Özellikle ürünler, online finansal hareketleri koruyan özel bir teknoloji olan Safe Money* ve webcam’e tüm bağlantı denemelerini cihazın sahibine bildiren Webcam Protection* modüllerini de içerir. Ek olarak, şirketin güvenlik çözümlerinin kullanımı, deneyimsiz kullanıcılar için bile kolaydır.

Teknoloji Makaleleri