Bu hafta gündemdekiler

İlgili İçerikler

Weber Shandwick’in CEO İtibarı Araştırması Sonuçlandı

WBS_VF_WS_ST_K_PSDünyanın lider halkla ilişkiler ajanslarından Weber Shandwick ve küresel araştırma şirketi KRC Research, CEO’ların görünürlüğünün kurum itibarına etkilerinin belirlendiği bir araştırma yayımladı. 19 ülkeden bin 700’ün üzerinde yönetici ile gerçekleştirilen araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. ‘CEO İtibarı’ araştırmasına Türkiye’den, 250 milyon dolar üzerinde ciro elde eden şirketlerde çalışan 50 üst düzey yönetici katıldı.

Günümüzün dijital dünyasında, liderler çok sayıda platformda paydaşlarıyla iletişime geçebiliyor. İçerik ve bilgi paylaşımına artan talep doğrultusunda, yepyeni bir ‘CEO itibarı yönetimi’ modeli oluşturulması artık zorunluluk haline geldi.

Weber Shandwick Baş İtibar Staratejisti Dr. Leslie Gaines-Ross; “Yıllarca, CEO’larve etraflarındakiler, CEO’nun ‘ünlü’ olması ile ‘görünür’ olmasını birbirine karıştırdı. Bugün, CEO itibarı, CEO’nun ünlü olmasıyla değil, çoklu medya kanalları kullanılarak, kurum içinde ve dışında başardıklarının anlatılması ile oluşturulabilecek bir, ‘güvenilirlik’ algısıyla ilgilidir. Bugün CEO görünürlüğüne ulaşabilmek adına sağlam bir stratejiye oturtulmuş bir plana sahip olunması ve bunun her kanaldan duyurulması gerekiyor” diye konuştu.

CEO İtibarı Neden Önemli?

CEO’nun itibarının kurumlar için çok önemli olduğu kesin. Araştırmaya katılan yöneticiler, kurum itibarının neredeyse yarısını (yüzde 45) CEO itibarının oluşturduğu konusunda hemfikirler. Hatta yöneticilerin yüzde 50’si, CEO ile kurum arasındaki bu bağın daha da önem kazanacağını ve ilerleyen yıllarda CEO itibarının kurumlar için çok daha önemli olacağını savunuyor.

CEO’nun itibarı son tüketici için de çok önemli. Yöneticilerin yüzde 44’ü şirketlerin pazar değerlerinin, CEO’nun itibarına dayandırılabileceğini söylüyor. Yüzde 77’si güçlü bir CEO itibarının yeni çalışanları çekme konusunda etkili olduğunu, yüzde 70’i ise mevcut çalışanların tutulmasında etkili olduğunu savunuyor.

Weber Shandwick Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Greg Prager; “Tüketicilerin şirketler, markalar ve bunların ürünleri ile olan etkileşim şekilleri, sürekli gelişiyor.. Araştırmamıza göre, şirket kimliğini kişiselleştirip kendi hayatına adapte edebilen bir CEO, bu yeni etkileşim dünyasında kurum itibarının enönemli temsilcisi olabilir”.

CEO’lar İçin Yeni Akım: Alçakgönüllülük

CEO’ların itibarını artırmak, CEO’yu ünlü yapmak ya da egosunu yüceltmek olarak anlaşılmamalı. Weber Shandwick’in yaptığı medya araştırmasına göre, CEO’ların alçakgönüllülüğü ile ilgili haberler 2014 yılında rekor kırdı.

Gaines-Ross;“ Alçakgönüllülük CEO’lar için önem kazanan yeni bir akım. Araştırmamıza katılan yöneticilerden, saygın itibarı olan CEO’larla çalışanlar, daha az saygın olan CEO’larla çalışanlara oranla, kendi CEO’larının alçakgönüllü olduğunu 6 kat daha fazla dile getirdi. (yüzde 34’e, yüzde 6)”

 

CEO’lar için Önemli Kabul Edilen Etkileşim Aktiviteleri Katılan Global Yöneticilerin Yüzdeleri
Etkinliklerde yapılan konuşmaları (endüstriyel ya da endüstriyel olmayan) 82
Haber medyası için erişilebilir olma 71
Şirketin web sitesinde görünür olma 68
Paydaşlarla yeni görüş ve trendleri paylaşma 67
Yerel toplum içinde aktif olma 64
Kurumsal video kanalında görünür olma 63
Liderlik rolünü şirket dışında da sürdürme 53
Toplumu etkileyen büyük olaylar karşısında halkın yanında yer alma 52
Sosyal medyada aktif olma 43
Yasalar ve politik konularda halk tarafında yer alma 36

 

Türk yöneticiler işi kabul ederken CEO’nun itibarı etkili oluyor

Araştırmaya Türkiye’den katılan 50 yöneticiden yarısı, şirket itibarının yüzde 57’sini CEO’larının itibarının oluşturduğunu ve CEO itibarının önümüzdeki yıllarda daha da önemli hale geleceğini belirtiyor.

Yöneticilerin yine yarıya yakın bir kısmı, şirketlerinin piyasa değerinin yüzde 60’ını CEO’nun itibarının belirlediğine dikkat  çekiyor.Yöneticiler ayrıca CEO itibarının yatırımcı çekmeyi sağladığını (yüzde 84), şirketi olası krizlerden koruduğunu (yüzde 74), olumlu medya imajını artırdığını (yüzde 76) düşünüyor.

Türkiye’deki yöneticilerin yüzde 72’si, işi kabul ederken karar vermelerinde CEO’nun itibarının etkili olduğunu söylüyor. CEO’larının kurum dışı ile etkileşime geçmesinin, medyanın ilgisini ve spot ışıklarını kurumun üzerine çekeceğine inanan yöneticilerden yüzde 84’lük bir kesim, saygın bir şirket olabilmek için, CEO’nun kurum dışında görünürlüğünün yüksek olması gerektiğini düşünüyor.

CEO’lar için 12 Adımda Itibar ve Etkileşim Rehberi

Weber Shandwick, şirketlere ve şirket yöneticilerine, CEO’larının paydaşlarla etkileşimini sağlama konusunda yardımcı olacak aşağıdaki 12 adımı öneriyor:

 1. CEO’nun mevcut itibarını belirleyin
 2. CEO’nun özsermaye tablosunu belirleyin
 3. CEO’nun şirket yararına olan hikayesini oluşturun.
 4. Kendi sektörünüzde, görünürlük ve etkileşim yönlerinden lider olun
 5. CEO’nun yanı sıra üst düzey yöneticilerin de etkileşimini artırın
 6. Toplu medya eğitimleri düzenleyin
 7. CEO’nun kamu politikaları karşısında duruşunu dikkatlice belirleyin
 8. CEO’nuza hangi yerlerin ve mecraların uygun olduğuna karar verin
 9. Sağlam bir sosyal medya stratejisi geliştirin
 10. İtibara etki eden faktörleri yapılacaklar listesinin en başında tutun
 11. CEO’nun itibarını çalışanlar arasında yükseltin
 12. CEO’nun alçakgönüllü olmasını bir zayıflık olarak değerlendirmeyin

Teknoloji Makaleleri