Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Dikkat Birileri İnternetinizi Sömürüyor Olabilir

vizyonarge_globaltechmagazineİnternet şüphesiz neredeyse hayatımızın her alanında yer alıyor. Akıllı cihaz kullanımının artmasıyla internete bağlanan cihaz sayısındaki artış kullanılan internet trafiğini ve kullanım verimliliğini de etkiliyor.

Özellikle yaygın kullanıma sahip bazı uygulamaların kullanımının artması internet bant genişliği ihtiyacının katlanarak artmasına sebep oluyor. Türkiye’de mobil veya sabit hatlarda internet kullanımının her yıl katlanarak arttığı göz önünde bulundurulursa, bu yoğunluğu kaldıracak doğru altyapı yatırımları konularındaki tartışmaların siyasi gündemi de etkilemesi ister istemez kaçınılmaz. Üst ölçekte ülkemizde yapılacak doğru internet altyapı yatırımları günün sonunda neredeyse her işin internet ile bağlantılı olduğu düşünüldüğünde bireylerin ve kurumların iş verimliliğini de doğrudan etkileyecektir. Fakat kurumların aldığı internet hizmetinin en üst seviyede olması her zaman o kurumun interneti en verimli şekilde kullanabildiğini göstermez.

We Are Social İnternet ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2015 Raporu’na göre; aktif internet kullanıcı penetrasyonunun %50’lere dayandığı Türkiye’de; sosyal medya hesaplarının penetrasyon oranının ise %52 olduğu görülüyor. Türkiye’deki internet kullanıcıları gün içerisinde ortalama 4 saat 37 dakikayı internette, 2 saat 51 dakikayı mobil internette ve 2 saat 56 dakikayı ise sosyal medyada geçiriyor. TV’den yayın izleme oranının internet üzerinden video izleme oranının artmasına bağlı olarak düşüş göstereceği ön görüler arasında. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türk halkı internette vakit geçirmeyi de; sosyal medyada sosyalleşmeyi, internette dizi izlemeyi de seviyor.

Peki ya çalışanlarınız?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çalışanların interneti suistimal etmesinden kaynaklı toplam ekonomik zararları ülkelere milyar dolarlar boyutunda. İnternet kullanımlarını kontrol altında tutmayan bazı kurumların internetleri çalışanlar ya da dışarıda ki kullanıcılar tarafından farklı amaçlar için kullanılıyor olabilir. Günün sonunda iş verimliliğini arttırmak için aldığınız internet hizmeti doğru şekillendirilmediği zaman performansı düşürebilir. Herhangi bir çalışanınız dün akşam izleyemediği dizinin finalini ya da derbinin gollerini izlerken; diğer bir çalışanınız müşterisine acil yollaması gereken bir dosyayı sırf bu yüzden yollayamıyor olabilir.  Şirket internetiniz şirket dışında ki kişiler tarafından kullanılıyor bile olabilir.  Hatta faturasını sizin ödediğiniz internet sayesinde birileri geniş bir film-müzik arşivi edinmişken; bunu yasal siteler üzerinden yapmadığı için sizin başınız ağrıyabilir.

İnternet trafiğinin %60’ının video, eğlence uygulamaları, BYOD (kendi cihazını getir) vb. trafiğinin oluşturduğunu belirten Vizyon Arge Satış Müdürü Sinem Tirkeş; “İnternete bağlı cihaz sayısının ve çeşitliliğinin artması ile internet her geçen gün daha kritik hale geliyor. Kurumlar için internet trafiğinde olan biten her şeyi analiz edebilmek ve bu doğrultuda internet trafiğinin kullanımını ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirmek iş sürekliliğini; verimliliği artırırken; internet harcamalarını da optimize edecektir. Özellikle Eğitim Kurumları, Kamu Kurumları, Hastaneler; Otel, AVM, restaurant, kafe gibi interneti farklı kullanıcıların ortak kullanımına açan ve hizmet olarak sağlayan yerlerin kullanıcılara eşit haklarda ve kalitede internet kullanımı sağlaması; sağladığı internet hizmetinin yasal sorumluluklarını da yerine getirebilmesi önem arz etmektedir.”

10 seneyi aşkın süredir yeni nesil ağ teknolojileri ve bilişim güvenliği üzerine yerli teknoloji geliştirdiklerini belirten Tirkeş; Teknopark İstanbul’da ki Arge merkezlerinde geliştirdikleri Inseptra Netshaper ürünü sayesinde bir üniversite de kampüs internet trafiğini %40 oranında optimize ettiklerinin altını çizdi. Yakın zamanda özel bir kampanya ile hedeflerinin Türkiye’de ki tüm üniversite ve kamu kurumlarına ulaşmak olduğunu belirten Tirkeş;  bu altyapının kurumun internet trafiğini güvenli ve verimli hale getirerek iş sürekliliğini artırmasının yanında, internet trafiğini optimize ederek yaptığı yatırımın geri dönüşünü en kısa sürede alabileceklerine de değindi.

Teknoloji Makaleleri