Cuma, Nisan 19, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Kaspersky Internet Security’e Prestijli Ödül

kaspersky_globaltechmagazineKaspersky Internet Security, AV-Comparatives’in bir çalışmasının sonuçlarına göre bu araştırma laboratuarının en üst düzey  ödülüne layık görüldü. Çalışma, güvenlik yazılımının bilgisayarın performansı üzerindeki etkisini değerlendirmek için tasarlanmış bir dizi test içeriyor.

AV-Comparatives Performans Testi, çeşitli kullanıcı senaryolarında güvenlik çözümlerinin bilgisayarın performansı üzerindeki etkisini inceleyen olağan bir çalışma. Uzmanlar, dosyaları kopyalarken, veri arşivleri oluştururken, uygulamaları yüklerken, Office ve PDF belgelerini açarken ve çevrimiçi kaynaklardan dosyalar indirirken bilgisayarın performansındaki değişiklikleri izlediler. Sonuçların mümkün olduğunca güvenilir olmasını sağlamak için sonuçların sağlaması yapıldı; sistem performansı uzman PCMark 8 uygulaması kullanılarak ölçüldü. Test serisinin sonunda Kaspersky Internet Security 165,7 puan elde etti ve en az kaynak kullanan çözümlerden biri olarak ödüllendirildi.

Tüm testler 4 GB RAM ve SATA II sabit diskli, varsayılan ayarlar altında Microsoft Windows 8 Pro 64-bit işletim sistemi çalıştıran Intel Core i5 işlemcili bilgisayarlar üzerinde gerçekleştirildi. Teste katlan güvenlik çözümleri tamamen güncellenmişti ve kendi bulut hizmetlerini kullanabiliyorlardı. Testler sırasında uzmanlar, ürünlerin performanslarının özelliklerini dikkate aldılar; çünkü bazı senaryolarda denetim sadece antivirüs motoru dosya ile ilk karşılaştığında yapılıyor ancak test iki kez tekrarlanıyordu. Böylece nihai sonuçta, ürünün bilinmeyen bir nesneye nasıl tepki verdiği ve ardından verilerle ikinci kez karşılaştığında nasıl yanıtladığı dikkate alındı.

Kaspersky Lab Zararlı Yazılım Engelleme Araştırması Direktörü Timur Biyachiev şu yorumlarda bulundu: “Zararlı yazılımlarla mücadelenin tıp ile çok ortak noktası bulunur. Her ikisi de iyileştirmekle ilgilidir ve her ikisi de aynı temel prensibe sahiptir; zarar verme. Hiç şüphe yok ki siber tehditten koruma seviyesi önemlidir ancak bilgisayarın performansı ve kullanıcının deneyimi de güvenlik çözümü tarafından sekteye uğratılmamalıdır. Kaspersky Lab bu konuya önemle eğilmiş ve bu performans testlerinin sonuçları da bunu onaylamıştır.”

Kaspersky Internet Security, farklı platformları mevcut siber tehditlere karşı korumak için tasarlanmış bir çözüm olan Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz çözümünün bir parçası. AV-Comparatives, Kaspersky Internet Security’nin sistem kaynaklarını düşük kullanımını onaylayan yegane şirket değildir: 2014 yılında çözüm, Alman araştırma enstitüsü AV-Test tarafından üst düzey En İyi Performans Ödülüne layık görülmüştü.

Teknoloji Makaleleri