Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

VMware’den Yeni Uygulama Dağıtımı ve Cihaz Yönetimi Çözümleri

VMware VMworld AirWatchVMware, VMworld® 2015 etkinliğinde uygulama dağıtımı ve cihaz yönetimi alanında son kullanıcıya yönelik en güncel geliştirmeleri duyurdu. 2015’in üçüncü çeyreğinde gelişmiş özellikleriyle piyasaya sürülmesi planlanan çözümler, özellikle Windows 10 sistem yükseltmelerinde kullanıcı ve uygulama odaklı bir deneyim sunarak işletmelerin iş süreçlerini mobil/bulut çağına uyum sağlayacak şekilde uçtan uca dönüştürmek için tasarlandı.

VMware’in son kullanıcıya yönelik BT çözümleri, VMware müşterilerinin geleneksel istemci/sunucu teknolojilerinden, kullanıcı cihazları arasında kesintisiz erişim, çeviklik ve güvenlik sağlayan mobil/bulut teknolojilerine geçişte köprü görevi görüyor. Aynı zamanda kurumsal mobiliteyi etkinleştirmek isteyen işletmeler için mevcut sistemleri kısa sürede Microsoft Windows 10’a yükseltme konusunda işletmelere yardımcı oluyor.

Bu sayede VMware müşterileri, tümleşik son kullanıcı yönetiminde tüketici beklentilerine uygun bir sadelikle platform heterojenliği ve hızlı uygulama dağıtımı kolaylığı elde edebiliyorlar.

Kurumsal mobilite ve Windows 10 için “Project A2”

VMware’in VMworld 2015 etkinliğinde tanıttığı, uygulama dağıtımı kolaylığına dair en önemli teknoloji önizlemelerinden biri Project A2 oldu. Project A2, Windows yönetimini yeniden tanımlıyor ve uç noktası yönetimi yerine uygulama yönetimine odaklanan yepyeni bir yaklaşıma sektörde öncülük ediyor.

Windows 10, mobil/bulut odaklı tasarımı nedeniyle sektörde köklü değişimleri tetikleyecek. Yeni işletim sistemine geçiş yapan işletmeler, sektörde VMware AirWatch öncülüğünü yaptığı, uygulama dağıtımı ve yönetiminde mobil odaklı yeni bir yaklaşım benimsemek durumunda kalacak. Bu gelişmeler doğrultusunda tasarlanan Project A2, masraflı ve karmaşık sistem yükseltme süreçlerini bir kenara bırakarak yeni “VMware App Volumes” uygulama dağıtım teknolojisiyle desteklenen AirWatch kurumsal mobilite yönetimini (EMM) devreye sokuyor. Böylece Windows 10’un kurum bazında benimsenmesine yardımcı olacak ve Windows PC’ler ile uygulamaların güncellenmesi için gereken tüm aşamaları hızlandıracak.

Project A2, uygulamaları “hafifletme” ve dağıtım kolaylığı sağlama özelliğiyle dikkat çekiyor. İşletmelerin mevcut fiziksel Windows uygulamalarını Windows 10’un yeni mobil/bulut platformuna kesintisiz bir şekilde taşımasını sağlayan Project A2, aynı zamanda evrensel ve klasik Windows uygulamalarının tamamında EMM yaklaşımını devreye sokuyor. Yeni teknoloji, BT yöneticilerine Windows 10 ile çalışan masaüstü ve mobil cihazların yanı sıra çalışanların kendi cihazlarında da bütüncül bir yönetim stratejisi uygulama olanağı sunacak. Aynı zamanda Windows, SaaS ve mobil cihazlardaki kullanıcı uygulamalarına erişim sağlayan son kullanıcı mobil çalışma alanı temin edecek.

VMworld etkinliğinde duyurulan ve kullanıcıların mobil/bulut çağına uyum sağlamasını kolaylaştıracak olan yeni ürün güncellemeleri şöyle:

·        Yeni VMware Identity Manager Advanced Edition: VMware Identity Manager, sektör lideri bir kurumsal mobilite yönetimi ve güvenliği çözümüyle entegre edilen, sektördeki ilk hizmet olarak kimlik (IDaaS) uygulaması. Daha önce AirWatch Blue ve Yellow Management Suites’ın bir parçası olarak piyasaya sürülen uygulama, artık VMware Identity Manager™ Advanced Edition adıyla, Chrome, Mac veya Windows cihazların tarayıcıları üzerinden, bağımsız bir IDaaS çözümü olarak kullanıcılara ulaşacak.

·    VMware Horizon® 6.2 ve VMware Horizon 6.2 for Linux: Uygulama Dağıtımı ve Sanal Masaüstü Altyapısı’ndaki (VDI) geliştirmelerin merkezinde VMware Horizon yer alıyor. VMware Horizon’daki yenilikler arasında sanal ortamların birden fazla sahada dağıtılabilmesi, Skype for Business ve NVIDIA GRID™ vGPU™ desteği sunması, yüksek performanslı ve düşük maliyetli all-flash seçenekleriyle yeni VMware Sanal SAN depolama optimizasyonu sağlaması, FIPS 140-2 uyumluluğu desteklemesi ve biyometrik parmak izi doğrulaması gibi geliştirilmiş güvenlik tercihleri sunması yer alıyor.

VMware Horizon 6.2 for Linux ise, yüksek güvenlik gereksinimi olan veya son teknolojiye sahip çalışma alanları için özel olarak tasarlandı. Yeni sürüm, NVIDIA GRID™ vGPU™ ve paylaşımlı grafik hızlandırma (vSGA) için ek bir destek sunacak ve 3D grafiklerin dağıtımında benzersiz bir hizmet verecek.

VMware Türkiye Genel Müdürü Murat Mediçeler, “İşletmeler kurumsal mobiliteyi her geçen gün daha fazla benimsiyor ve yatırımlarını kurumsal mobiliteye kaydırıyorlar. Bu da mevcut teknolojilerde köklü bir değişime yol açarken, aynı zamanda kurumsal süreçlerde dönüşüm gerekliliğini ortaya koyuyor. Biz de VMware olarak inovasyona odaklanarak sektör lideri Son Kullanıcı Çözümleri ürün portföyümüz ile müşterilerimizin mobil/bulut çağına geçiş sürecini kolaylaştırıyoruz. Çalışan verimliliğinde son kullanıcıyı hedef alan çözümlerimiz, çalışanların her an, her yerden kesintisiz bir biçimde içeriğe ve uygulamalara erişimini sağlıyor. İş dünyasında çeviklik, esneklik ve güvenlik, yeni geliştirdiğimiz özellikler sayesinde müşterilerimizle çok yakında buluşacak” diyor.

VMware Identity Manager Advanced Edition, VMware Horizon 6.2 ve VMware Horizon 6.2 for Linux 2015’in üçüncü çeyreğinde piyasaya çıkması planlanıyor.

Teknoloji Makaleleri