Ana Sayfa Haberler Bankaların ve Ödeme Hizmetleri Şirketlerinin 3’te 1’i Olay Gerçekleştiğinde İlgileniriz Eğiliminde

Bankaların ve Ödeme Hizmetleri Şirketlerinin 3’te 1’i Olay Gerçekleştiğinde İlgileniriz Eğiliminde

kaspersky globaltechmagazineKaspersky Lab ve B2B International tarafından Türkiye’yi de kapsayan 26 ülkede yapılan bir araştırmaya* göre, banka ve ödeme hizmeti şirketlerinin %62’si müşterilerinin çevrimiçi mali işlem adedinde ciddi artışlar olduğunu belirtti, yüzde  %50’si ise çevrimiçi finansal dolandırıcılığın arttığını düşünüyor.

Fakat buna rağmen büyük bölümü dolandırıcılık konusunda “olay gerçekleştirdiğinde ilgileniriz” zihniyetinin belirtilerini gösteriyor.

Araştırmaya göre birçok banka ve ödeme hizmetleri tedarikçisi, müşterilerin giderek daha fazla cihazla ve daha fazla sayıda çevrimiçi finansal işlem yaptığı bir ortamda; kendilerini ve müşterilerini finansal dolandırıcılığa karşı korumakta zorlanıyorr.

Katılımcıların üçte ikisine (%65) göre müşteriler giderek artan sayıda cihazla çevrimiçi ödeme yapmakta ancak yalnızca %53’ü çift etkenli kimlik denetimi yapıyor ve yalnızca %50’si özel bir gerçek zamanlı dolandırıcılık engelleme çözümü kullanıyor. Oysa %22’si bunun en etkili korunma yöntemi olduğunu düşünüyor ama diğer yandan kullanmıyor. Yarısından azı (%42) bu çözümü müşteri cihazlarını da kapsayacak şekilde kullanmakta ve yalnızca %67’si tüm çevrimiçi ödemeler için güvenli bir bağlantı sağlıyor.

Beklendiği üzere %48’i riski ortadan kaldırmak yerine dağıttığını kabul ediyor, %29’u ise finansal dolandırıcılık işlemlerini tamamen ortadan kaldırmak yerine bunlarla ayrı ayrı ilgilenmenin daha ucuz olduğunu ifade ediyor.

Kaspersky SafeMoney İş Geliştirme Şefi Ross Hogan’ın yorumları şu şekilde; “Çalışmaya göre bankalar ve ödeme kuruluşları, günümüzün bağlantılı ve çok kanallı müşteri ortamında çevrimiçi finansal dolandırıcılık yönetiminde zorlanıyor. Görüştüğümüz kuruluşların %38’i bir işlemin gerçek veya dolandırıcılık amaçlı olduğunu belirlemenin giderek zorlaştığını, endişe verici şekilde üçte birlik bir kesim ise dolandırıcılık engelleme konusuna ‘olay gerçekleştiğinde ilgileniriz’ şeklinde yaklaştığını itiraf ediyor. Kendi yaptığımız bir araştırmaya göre 2014 yılında dünya çapında 2,7 milyon müşteriyi hedef alan 22,9 milyon finansal zararlı yazılım saldırısı gerçekleştiği dikkate alındığında, her bir olay ile ayrı ayrı ilgilenmek şeklindeki yaklaşım üzün vadede sürdürülebilir bir seçenek değildir.”

Çalışmaya göre genel amaçlı internet güvenliği yazılımları, giderek daha iyi gizlenen ve finansal dolandırıcılığa yol açan kimlik avcılığı ve zararlı yazılım saldırılarına karşı etkili bir korunma yöntemi olarak görülmemekte. Katılımcıların %10’undan daha azı bu seçeneği tercih etmiş.

Kaspersky Fraud Prevention çevrimiçi bankacılık işlemlerinde dolandırıcılıkla mücadele için tasarlanmış kapsamlı bir güvenlik çözümü. Çözüm, çevrimiçi ve mobil bankacılıkta çok katmanlı bir koruma sağlıyor. Ana platform iki alt sistemden oluşuyor ve bunlardan biri bankanın alt yapısında bulunuyor, müşteri cihazlarında gerçekleşen bankacılık işlemlerini analiz ederek ilave bir koruma katmanı sağlıyor.

Diğer alt sistem ise, bilgisayar ve mobil cihaz gibi uç nokta sistemlerine yönelik bir çözüm. Kaspersky Fraud Prevention for Endpoints, Mac veya Windows bilgisayara kurulduğunda web sitelerinin gerçekliğini kontrol ediyor ve sayfaları koruma modunda açarak kişisel verilerin hırsızlığa veya değiştirilmeye karşı korunmasını sağlıyor. Çözüm aynı zamanda bilgisayara zararlı yazılım yüklenmesini engellemekte. Kaspersky Fraud Prevention SDK ile Android, iOS veya Windows Phone platformlarında çevrimiçi dolandırıcılığa karşı korunmalı uygulamalar sağlanabiliyor.

*Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen BT Güvenlik Riskleri Anketi 2015’e, 26 ülkeden 131 banka ve ödeme hizmetinden 5.500’den fazla şirket temsilcisi katılmıştır.