Ana Sayfa Haberler Huawei Geleceğin Mobil İletişim Teknolojilerine Odaklandı

Huawei Geleceğin Mobil İletişim Teknolojilerine Odaklandı

huawei globaltechmagazineTelekomünikasyon alanındaki yeni ürün ve stratejileri ile daha bağlantılı bir dünya için Dijital Dönüşüm’ü başlatan Huawei, 2016 Mobil Dünya Kongresi’nde, yeni nesil kablosuz iletişim teknolojilerinden inovasyon odaklı çözümlere kadar, geniş bir perspektifte pazara sunduğu yenilikleri, iş ortakları, müşterileri ve basın mensupları ile paylaştı.

4.5G’nin 2016 Sonuna Kadar 60’dan Fazla Operatör Tarafından Kullanılması Hedefleniyor 

Mobil Dünya Kongresi 2016 çerçevesinde gerçekleştirilen “4.5G Sektör Zirvesi” 300’den fazla büyük telekomünikasyon operatörünü bir araya getirdi. Zirvede tüm katılımcılar, ortak açık platformda 4.5G özelindeki deneyim, beklenti ve iyileştirme önerilerini paylaştılar. Operatörler ve sektör temsilcileri, geniş kapsamlı müzakereler eşliğinde 4.5G vizyonu, stratejik yaklaşımlar, ticarileştirme yatırımları ve en son gelişmeleri masaya yatırdılar. Huawei Ürünler ve Çözümler Grubu Başkanı ve İcra Direktörü Ryan Ding, 4.5G özelinde üç temel konsepte dikkat çekti; Gbps seviyesinde hız, Deneyim 4.0 ve Connection+ (Bağlantı+). 4.5G’nin daha iyi bir kullanıcı deneyimi için veri hızını artıracağına da değinen Ryan Ding, bu yeni iletişim döneminin aynı zamanda rekabete yeni bir soluk getirteceğini ve özellikle operatörler açısından yeni iş fırsatlarının kapısını aralayacağını da söyledi.

Ryan Ding şöyle devam etti; “4.5G, yeni ürünler, yeni servisler ve yeni deneyimler için farklı fırsatlar sunuyor. Gelecek 5 yılda daha yüksek bant genişliği ile birlikte, daha yüksek erişim hızı bizleri bekliyor. Bu aynı zamanda 5G’nin ticarileştirilmesi yolunda da önemli bir gelişmenin başlangıcı niteliğinde.  4.5G, 5G öncesinde LTE teknolojisinin gelişim aşamalarını deneyimlemek için tek seçenek. 4G ve 5G uzun süredir birçok kesim tarafından tartışılıyor ve bu alandaki gelişmeler ilgiyle takip ediliyor. Telekomünikasyon operatörleri, pazardaki etkin yerlerini korumak için, 5G’nin gelişim sürecinde, yenilikçilik ve üretkenlik odaklı çalışmalarında asla hız kesmemeli. Bu inovasyon odaklı çalışmalar, 4.5G kullanımı süreci açsından da son derece önemli. Devrim niteliğindeki 4.5G bağlantısı, operatörlerin gelecek dönemdeki yatırımları açısından da oldukça kritik. Operatörler gelecek dönemde, baz istasyonlarının yenilenmesi sürecinde daha yüksek hızda veri transferi için altyapı ve kaynak yatırımlarını da gözden geçirmeliler. 4.5G, operatörlere NB-IoT (Dar-bant Nesnelerin İnterneti Kanalı) ve var olan diğer ağlar için farklı yenilikler getirecek. Bu da özellikle operatörlerin dikey pazarlarda daha etkin olmasını sağlayacak.”

5G Öncesinde Atılması Gereken Üç Adım

Huawei Başkan Yardımcısı ve Dönüşümlü CEO’su Guo Ping, 2016 Mobil Dünya Kongresi’nin açılışında gerçekleştirdiği konuşmada, 5G ile yaşamaya başlamadan önce hayata geçirilmesi gereken sektörel eylemlere dikkat çekti. Guo Ping, “5G’nin geniş kitlelere yayılması için önümüzde oldukça uzun bir zaman var. Ancak, sektörde yer alan tüm oyuncular, bu teknolojinin sağlayacağı fırsatların kaçırılmaması gerektiğinin farkında. 5G’nin hayatımıza girişinden önce yapmamız gereken üç şey var; “Bağlanabilirliği artırmak, dikey sektörlerin gelişimi ve şebeke kabiliyetlerini yeniden tanımlamak. Bu girişimler, yeni teknolojiler ve yeni iş modelleri özelindeki belirsizlikleri de ortadan kaldıracaktır” dedi.

Huawei 5G İşbirliklerine de Hız Kesmeden Devam Ediyor 

5G’ye doğru adım adım ilerlerken, mobil sektörün tüm bileşenleri de bu önemli dönüşümde başarı sağlama ve 5G çağına tam anlamıyla hazır olmak için var güçleriyle çalışıyorlar.

Huawei, 5G sürecinin lider ve yenilikçi markalarından biri olarak, aralarında CMCC, Deutsche Telekom, Vodafone, NTT DOCOMO, Telefonica, TeliaSonera ve Etisalat’ın da bulunduğu 20’den fazla operatörle ve Asya, Avrupa, Kuzey Afrika bölgelerindeki 10 iş ortağı ile önemli anlaşmalara imza attı. Huawei, 2015 yılında, Türkiye özelinde de Vodafone Türkiye ve Turkcell’le bu alanda işbirliği anlaşmaları imzalamıştı.

Huawei MateBook Mobil Dünya Kongresi’nden Gününde 15 Ödülle Döndü

Huawei MateBook, 21 Şubat’ta gerçekleştirilen uluslararası tanıtımının ardından, global teknoloji mecraları tarafından da ilgiyle karşılandı. MateBook’un; tasarımı, inceliği, yüksek performansı, gücü ve sıra dışı aksesuarları, 2016 Dünya Mobil Kongresi’nde, ürüne kısa sürede birçok önemli ödül getirdi. Know Your Mobile, Computer Bild, Trusted Reviews, Expert Reviews, Alphr.com, Chip Chick, Men’s Health, Mobile Geeks, SlashGear, TechRadar, TechSpot, Tom’s Guide, Ubergizmo, Windows Central gibi birçok ülkede ilgiyle takip edilen teknoloji yayını, Huawei MateBook’u, “Editörün Seçimi”, “Kullanıcı Seçimi”, “MWC’nin En İyisi”, “En İyi Tablet” ve “En İyi Çıkış Yapan Ürün” gibi birçok kategoride ödüle layık gördü.

Huawei -Open ROADS- Deneyimi Barselona’da Tanıtıldı

Huawei, 2016 Mobil Dünya Kongresi’nde paylaştığı Open ROADS deneyimi (Gerçek zamanlı, talep odaklı, tamamen çevrimiçi, kendin yap, sosyal – Real-time, On-demand, All-online, DIY, and Social) dijital ve fiziksel dünyanın gün geçtikçe daha fazla birbirini yakınsayacağını öngörüyor.

Huawei Global Teknik Servisler Kıdemli Başkan Yardımcısı Howard Liang, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Open ROADS deneyimi, BT dönüşümünü en iyi şekilde gerçekleştirmek üzere, yeni bir sektörel organizasyonu adreslemektedir. BT sektörünün, telekomünikasyon servis sağlayıcıları, çözüm sağlayıcıları, danışmanlık firmaları ve akademik kurumlar gibi öncü kurumlarını bir araya getiren bu organizasyon, dijital dönüşüm sürecinde en iyi deneyimi sektöre sunmayı amaçlamaktadır.” Open ROADS Deneyimi içerisinde yer alan kurumlar, sektörün en önemli gelişim fırsatlarını birlikte değerlendirmenin yanı sıra, her yıl düzenlenen -Global Service Forum- gibi etkinliklerde bir araya gelerek deneyimlerini paylaşıyorlar. Ek olarak Huawei’nin sadakat programları çerçevesinde, topluluk üyeleri şirketin en güncel araştırma, eğitim ve danışmanlık hizmetleri servislerinden de faydalanma imkânı buluyorlar.

Geleceğin mobil fotoğrafçılığı için: Huawei ve Leica’dan Stratejik İşbirliği

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu ve Leica Camera AG fotoğraf ve teknolojinin kusursuz bir şekilde bir araya gelmesini amaçladıkları, yeni nesil amiral gemileri için stratejik işbirliğine gittiklerini açıkladılar.  Huawei – Leica işbirliği, Japonya’nın en büyük kamera fuarı CP+’da duyuruldu. İki şirketin üst düzey ürünler ortaya koyma arzusu ile birlikte telefon fotoğrafçılığının yeniden keşfedilmesi sürecinde, sektöre birçok farklı yenilik sunması bekleniyor.

Odaklanma, Sabır ve Başarı…

Huawei’nin Mobil Dünya Kongresi kapsamında hayata geçirdiği bir diğer yaklaşım ise, -Odaklanma, Sabır ve Başarı- kavramlarının telekomünikasyon sektörü için yeniden tanımlanması. Huawei bu yeni yaklaşım çerçevesinde,  stratejik fırsatlara, kapsamlı veriye ve rekabetçi enerjiye odaklanıyor. Faaliyet gösterdiği tüm alanlar için, cesur yatırımlar yapan ve gösterdiği sabırla, tüm yatırımlarının karşılığını almayı bilen Huawei, bilgi teknolojileri endüstrisinde başarıya giden yolun çok çalışmaktan geçtiğinin bilinciyle, geleceğin bilgi toplumu için var gücüyle sektörü desteklemeye devam ediyor.