Ana Sayfa Haberler Veeam’den Yeni Çözüm Direct Restore to Microsoft Azure

Veeam’den Yeni Çözüm Direct Restore to Microsoft Azure

veeam globaltechmagazineŞirketlerin kesintisiz çalışabilmesine yönelik çözümlerin yenilikçi tedarikçisi Veeam Software, Direct Restore to Microsoft Azure’un tanıtımını gerçekleştirdi. Ön izlemesi Veeam Backup & Replication ve Veeam Endpoint Backup için bulut kurulumu sağlayan Microsoft Azure Marketplace’de ÜCRETSİZ, önceden yapılandırılmış Azure uygulaması olarak sunuluyor. Piyasaya sunulan bu yeni çözüm kullanıcıların şirket içindeki iş yüklerini almalarını ve otomatikleştirilmiş fizikselden sanala ya da sanaldan sanala dönüştürme süreçlerini kullanarak buluta taşınmalarını ya da yeniden kurulmalarını sağlıyor. 

Veeam Software CEO’su Ratmir Timashev hibrit bulutun esnek, ölçeklenebilir ve hesaplı doğasının BT yöneticileri için her geçen gün daha fazla ikna edici hale geldiğini söylerken Azure’un da pazardaki güçlü penetrasyonu ve hızla artan kullanımı ile pay kapmaya devam ettiğini  belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “Direct Restore kullanıcılarımızın Veeam Availability çözümlerine yaptıkları yatırımlarını artırıyor ve aynı zamanda bulutun gücünden de tam anlamıyla faydalanmalarını sağlıyor. Veeam, BT yöneticilerinin Microsoft Azure’un esnekliğini ve ölçeklenebilirliğini rahatça kullanmalarının yanı sıra erişilebilirlik ve veri yönetimi uzmanlığından da faydalanmalarını sağlıyor.”

International Data Corporation (IDC) araştırma şirketi, hibrit buluta taşınmanın çoktan gerçekleşmeye başladığını ve yakın gelecekte de hızlanarak artacağını ortaya koyuyor. Son dönemde yapılan IDC’nin araştırmasına göre, “Hibrit bulutun tanımından yola çıkarak araştırmaya cevap verenlerin yüzde 20 – 45’i hibrit bulut stratejisi olarak düşündükleri bulutu çoktan uygulamaya başladıklarını belirtirken neredeyse cevap verenlerin tümünün de hibrit bulut hakkında bir fikirleri bulunuyor.”

IDC Research Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Şef Analisti Frank Gens 2018’de büyük şirketlerin BT altyapısı ve yazılım yatırımlarının yarıdan fazlasının bulut tabanlı olacağını, bu oranın 2020’de yüzde 60 – 70 oranında gerçekleşeceğini belirtirken bulut BT temeli olmadan dijital dönüşüm girişimlerini sürdürmenin imkansız olacağını vurguluyor.

Direct Restore to Azure’la kullanıcılar Windows tabanlı sanal makineleri, fiziksel sunucuları ve uç noktaları Azure’da yeniden oluşturarak işteki aksamaları azaltıyor ve böylece bulut kullanımına geçişi hızlandırarak yeni engellerle karşılaşmanın da önüne geçiyor. Yeni özellik aynı zamanda kullanıcıların şirket içindeki kaynak kısıtlamalarını azaltmak için şirket içinden buluta planlanmış iş yükü taşımasını da sağlıyor. Azure tabanlı test ortamları, uygulama düzenlemeleriyle ilişkilendirilecek riskleri azaltmak için yamalar ve kritik güncellemeler yanında yedekleme güvenilirliğini test etmek için de kolaylıkla oluşturulabilir.

Veeam,  kurumların Azure Marketplace’ten de ulaşılabilen Veeam Cloud Connect (VCC) for the Enterprise (VCC-E) ile Azure’daki yedeklemeleri depolamalarına imkan veriyor.  Müşteriler, bulut yedekleme havuzlarını anında hazırlayabiliyor ve otomatik olarak şirket içindeki yedekleme arşivlerini Azure’a taşıyabiliyorlar. Microsoft ve Veeam’in bu güçlü birleşimi büyük şirket müşterilerine hesaplı Azure depolamanın yanı sıra Veeam’in parçacıklı kurtarma becerilerini de sağlıyor.

Yedeklemeleri kurtarma becerisi, kullanıcıların Azure’u felaket kurtarma (DR) için talebe bağlı bulut veri merkezi olarak değerlendirmeleri ve sahip olduğu esnek ve ölçeklenebilir bulut kaynaklarından yararlanmaları anlamına geliyor. Direct Restore to Microsoft Azure, kurumların kesintisiz çalışan şirketi gerçekleştirmek için veri merkezlerini dönüştürürken Azure bulut platformunun avantajlarından da tam anlamıyla faydalanmalarına imkan veriyor. IDC’ye göre bulut, dijital dönüşüm çabalarında kritik bir rol oynayacak.

Microsoft Corp Microsoft Azure Ürün Pazarlama Kıdemli Yöneticisi Nicole Herskowitz, bulutun çoktan modern veri merkezini oluşturmada kilit bir rol oynadığından bahsediyor. Herskowitz, “Veeam ve Microsoft Azure’un birleşmesiyle BT, Veeam’i kullanarak şirket içindeki veriyi buluta taşıyabilir ya da yeniden yapılandırabilir. Bunun yanında şirketler, alternatifsiz ölçülebilirlik, güvenilirlik ve dayanıklılık avantajından da yararlanabiliyor. Birlikte müşterilerimizin verilerinin her zaman erişilebilir olmasını garantiliyoruz.” açıklamasında bulunuyor.

Bu yeni özellik Veeam Backup & Replication, Veeam Endpoint Backup FREE ve Veeam Backup Free Edition to Azure (IaaS) ile yaratılmış Veeam yedeklemelerini yeniden yapılandırmak için tasarlanmıştır. Bu yeni özellik aynı zamanda Veeam Backup & Replication’ın gelecek sürümleri içerisine de entegre edilmiştir.