Ana Sayfa Haberler Türkiye’de şirketlerin yüzde 22’si son bir yılda DDoS saldırısına uğradı

Türkiye’de şirketlerin yüzde 22’si son bir yılda DDoS saldırısına uğradı

kaspersky globaltechmagazine
İşletmelere yönelik DDoS saldırılarının sayısı sürekli artıyor. Kaspersky Lab, çevrimiçi servisleri DDoS saldırılarına karşı korumak için tasarlanmış yeni bir çözüm olan Kaspersky DDoS Protection’ı Türkiye’ye sunmaya başladı. Kaspersky Lab’ın siber tehditler konusundaki engin uzmanlığı ve bu saldırılarla başarıyla mücadele etmiş olmasına dayanan deneyimlerinin yanı sıra, ihtiyaca göre tasarlanan akıllı teknolojileri sayesinde; bu çözüm herhangi bir boyut ve karmaşıklıktaki DDoS saldırılarıyla başa çıkabilme özelliğine sahip.

B2B International ve Kaspersky Lab tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’deki şirketlerin %22’si DDoS saldırılarını son bir yıl içinde yaşadıkları dış bilgi güvenliği tehditleri arasında göstermiş. Katılımcıların %13’ü 2016 yılında şirketleri için en önemli konunun DDoS saldırılarına karşı korunmak olduğu söylemiş. Siber suçlular tarafından en sık kullanılan para yapma tekniklerinden biri olan bu saldırıların sayısı ve gücü her geçen yıl artmaya devam ediyor ve kullanıcıların korunması konusunu kurumsal gündemin üst sıralarına taşımaya zorluyor. Bu tür saldırıların bir sonucu olarak şirketler günde 10.000 dolar ila 50.000 dolar kaybetme riskini alıyor. Yanı sıra itibarları da bu saldırılardan olumsuz etkileniyor.

Bir DDoS saldırısının amacı, bir web sitesi veya veritabanının bilgi sistemini çok büyük sayıda istek ile doldurarak kullanılamaz hale getirmekt Böyle bir saldırı düzenlemenin nedenleri, holiganlıktan terörizme, haksız rekabetten şantaja kadar uzanıyor. Saldırıların düşük maliyetli olması (bu işe niyetlenmiş bir kişi günde 50 dolar gibi küçük bir tutara ‘DDoS saldırısı’ olarak adlandırılan bir servis sipariş edebilir), suçluları izlemenin imkansızlığı ve dünya genelindeki bot bulaşmış bilgisayarların ve mobil cihazların fazlaca olması, DDoS saldırılarını günümüzün en yaygın ve tehlikeli siber tehditlerinden biri haline getirdi.

Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk şunları söyledi: “DDoS saldırıları hiçbir sınır tanımaz; mağdurları arasında büyük uluslararası şirketlerden küçük yerel çevrimiçi mağazalara kadar her türlü işletme yer alabilir. Ayrıca, genellikle DDoS, dikkati aşırı yüklenen çevrimiçi hizmetlere çekerek kritik verilere ulaşmak amacıyla bir organizasyona yapılan hedefli saldırıların da bir parçası olmuştur. Müşterilerimizi bu tehdide karşı korumak ve hizmette yaşanan kesinti süresi nedeniyle oluşan kayıplarını en aza indirmek amacıyla Kaspersky DDoS Protection’ı çıkardık”

Kaspersky DDoS Protection’ın önemli bir parçası, Avrupa’da yer alan trafik temizleme merkezlerinin dağıtılmış altyapısıdır. Kaspersky Lab DDoS zekası, DDoS saldırılarını püskürtmenin yanı sıra potansiyel tehditlerin çok erken bir aşamada tespit edilebilmesini de sağlıyor. Bu çözüm, sistem ayarlarının gerektiği gibi ve gerçek zamanlı olarak yapılmasını sağlayarak müşteriler için mali ve itibar risklerine karşı güvenilir koruma sunuyor.

Trafiği izlemek ve temizlemek amacıyla kullanılan Kaspersky DDoS Protection yazılımı şirket içinde geliştirildi. Bu çözümüm çalışma biçiminin, saldırganlar tarafından kullanılan tekniklerdeki değişikliklere göre, hatta devam eden bir saldırı esnasında dahi, hızlı bir şekilde değiştirilebileceği anlamına geliyor. Buna ek olarak, ilgili ISP ile Kaspersky Lab arasında bir teknoloji ortaklığı anlaşması varsa, Kaspersky DDoS Protection sağlayıcı tarafındaki saldırılarda yer alan trafiğin çoğunu filtreleyebiliyor. Bu da yalnızca son derece gelişmiş küçük bir miktarda önemsiz trafiğin Kaspersky Lab temizleme merkezlerine yönlendirileceği anlamına geliyor.

Kaspersky DDoS Protection’ı uzmanlar, algılama ve filtreleri o andaki tehdit manzarasına göre ayarlayabilir veya değiştirebilirler. Bu ek koruma seviyesi, hızla değiştirilebiliyor ve uygulanabiliyor olduğundan müşterilere sunulan koruma teklifini güçlendiriyor.