Ana Sayfa Haberler Veeam EMEA bulut programında yüzde 78 ciro artışı gerçekleştirdi

Veeam EMEA bulut programında yüzde 78 ciro artışı gerçekleştirdi

 

veeam globaltechmagazineVeeam, Bulut ve Hizmet Sağlayıcı (VCSP) programı ile 2016’da artan Pazar isteğine paralel olarak bulut tabanlı felaket kurtarmayı uygulayacak kurumlara yeni ürün ve çözümler sunmaya devam ediyor.

Şirketlerin kesintisiz çalışabilmesine yönelik çözümlerin yenilikçi tedarikçisi Veeam Software, iş ortakları ve kullanıcılarının kapsamlı bulut tabanlı Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) çözümleri arayışının artışıyla, EMEA Veeam Cloud & Service Provider (VCSP) programlarının da o kadar güçlü bir şekilde büyüdüğünü belirtiyor.

Özellikle hosting, bulut ve yönetilmiş hizmet sağlayıcıları için tasarlanan VCSP programı,2015’in ilk çeyreğiyle 2016’nin ilk çeyreği arasında EMEA bölgesinde ciro açısından bir önceki yıla göre yüzde 78’lik büyüme gerçekleştirdi. Veeam, aynı zamanda hizmet sağlayıcıların VCSP üzerinden yeni müşteri kazanmaları ve sürekli gelir elde etmelerini sağlayan hazır fırsatlarla kiralama işlem sayısında yüzde 65’lik bir artış gözlendiğini belirtti. 2016’nın ilk çeyreğinde EMEA VCSP ağının bir parçası olarak 5.900’ün üzerinde hizmet sağlayıcı olduğunu belirten Veeam, 2015’te 500’den fazla VCSP iş ortağı ve 70’den fazla kaynak Veeam Cloud Connect için en iyi hizmetleri sağlayacak lisansı almaya hak kazandı. Böylece bulut tabanlı DRaaS fırsatları ortaya çıktıkça VCSP stratejisinin temel direkleri oluştu.

Veeam, hizmet sağlayıcı programının devam eden başarısıyla 2018’de amaçladığı 1 milyar dolarlık yıllık ciroya, özellikle bulut tabanlı DRaaS tekliflerinin çevresindeki yeni fırsatları kullanarak adım adım yaklaştığını belirtiyor. Gartner’ın tahminlerine göre 2018’de felaket kurtarma planlarının yüzde 50’den fazlası bulut hizmetlerini kullanacak. 451 Research’ün araştırmasına göreyse önümüzdeki iki yılda açık depolamaya bugünkünün iki katı harcanırken şirket içi depolama azalacak, talebi karşılayacak güçlü ve bulut tabanlı DRaaS ihtiyacı da artacak.

İş ortaklarının bu fırsatı en üst seviyeye çıkarmalarına imkan vermek, bulut üzerinden güvenilir erişilebilirlik çözümleri sağlamak ve pazara yeni ya da geliştirilmiş yol haritaları oluşturmak için Veeam, şu özelliklerin de içinde olduğu VSCP geliştirmelerini sunuyor:

  • Veeam Cloud Connect Replica’nın da içinde olduğu Veeam Availability Suite v9 içindeki DRaaS tekliflerinin sunulması.
  • Veeam Cloud & Service Provider Kullanıcı Grubu – Veeam Availability Suite™ kullanan bulut ve hizmet sağlayıcılara özel grup, servis sağlayıcıları başarı hikayelerini ve önerilerini paylaşmaları konusunda cesaretlendiriyor.
  • Bulundukları bölgede Veeam Cloud Connect kullanan bulut veri havuzları öneren hizmet sağlayıcıları bulmak için iş ortakları ve/veya müşteriler için hizmet aranması.
  • Gold ve Platinum iş ortakları için yeni satış ve pazarlama faydaları.

Veeam EMEA Bulut / Hosting Yöneticisi Laurent Garcia Veeam’in kanal tabanlı bir iş modeli üzerinden çalıştığını ve VCSP programının başarısının şirketin misyonuna katkı yaptığını itiraf ediyor. “Bu geliştirmeler çok daha güçlendirilmiş ve yetkin kanal topluluğu yaratacak, kurumların hayati DRaaS çözümleri uygulamalarına yardımcı olurken ciro olarak kendilerini ödüllendirmelerini de sağlayacak.”

Veeam’in son kullanıcı ve hizmet sağlayıcı topluluğu üstünde yaptığı son araştırmaya göre son yüksek profilli olayların ve pazarda çok daha kapsamlı çözümlerin ulaşılabilir olmasının ardından bulut yedekleme ve felaket kurtarmaya olan talep gittikçe artıyor:

  • Bulut veri korumasına bakıldığında müşteriler arasından cevap verenlerin üçte ikiye yakını (yüzde 63) her şeyin şirkette saklandığını belirtiyor. Buluttaki iş yüklerinin bazı testleri yapım aşamasındayken (yüzde 17) diğerleri şimdiden birçok (yüzde 7) ya da bazı (yüzde 13) iş kritik iş yüklerini bulutta çalışıtırıyorlar.
  • Müşterilerin cevapları aynı zamanda hibrit bulut kurulumunun da hızlandığını belirtiyor (yüzde 24). Bunun yanında yüzde 26 da hibrit bulutu DRaaS amaçları için gelecek planları içinde değerlendiriyor.
  • Veeam’in iş ortağı topluluğu daha fazla sayıda müşterinin bu konuda yapacakları çok şey olduğunu söylüyor. Veeam’in iş ortakları son kullanıcının dörtte birinden azının bulut veri koruma stratejisi olduğunu söylüyor. Bu müşterilerin çoğunun bazı iş kritik iş yükleri bulutta (yüzde 23) ya da buluttaki yeni iş yüklerini test ediyorlar (yüzde 22). Ama gerçek faydasını anlayabilmek için de kullanmaya başlamalılar.

Garcia pazardaki birçok ürünün tam veri koruma stratejisine ek olarak ya da ayrı olarak DRaaS çözümü sunduğunu belirtirken sıklıkla da BT’nin dikkatini sahip oldukları veri merkezi yatırımlarından ve hızından uzaklaştırdığını belirtiyor. “Bu çözümler yönetim karmaşasına ek bir seviye eklerken genellikle işletmelerin eğer bir şey gerçekten çok kötü giderse bunu kurtarıp kurtaramayacakları konusunda kararsız bırakıyor. Veeam, DRaaS’i kapsamlı bir erişilebilirlik stratejisinin parçası olarak tanımlıyor, veri merkezinde yapılan yatırımları sahipleniyor ve hibrit bulut üzerinden genişletiyor. Veeam Cloud Connect for VM kopyalamasının genişletilmiş fonksiyonelliği ve Veeam Availability Suite v9’daki yük devretme yetkinlikleri hizmet sağlayıcılara müşterilerine bulut tabanlı DRaaS sağlama becerisini veriyor.”

2016 Veeam Erişilebilirlik Raporu kesintilerin şirketlere bir yılda ciro ve üretkenlik kayıplarıyla yılda 16 milyon dolara mal olduğunu, buna da yılda ortalama 152 olayın yol açtığını ortaya koyuyor. Garcia bariz faydalarına rağmen yeterince şirketin güçlü bir bulut DRaaS stratejisinin uygulanması konusundaki uyarıları görmezden geldiğine inanıyor.

Garcia ayrıca sıklıkla kurumların konu kesinti riski olduğunda kafalarını bulutların arkasına sakladığını ama aslında buluta felaket kurtarma çözümlerini yerleştirmeleri gerektiğini söylüyor. “BT departmanları DR ve erişilebilirlik stratejilerini aynı doğrultuya getirerek hibrit bulut mimarisinin faydalarından gerçek anlamıyla faydalanabilecekler. Bunu yaparken de DRaaS sağlayıcısıyla doğrudan iletişim ve kişisel ilişkilerini de feda etmeyecekler. BT departmanları bildikleri ve güvendikleri bir hizmet sağlayıcıya bu sorumluluğu devredebilecek ve istedikleri hizmeti belirleme ve kullanma olanağına da kavuşacaklar.”