Ana Sayfa Haberler Kaspersky Lab, OPC Foundation üyesi oldu

Kaspersky Lab, OPC Foundation üyesi oldu

kaspersky globaltechmagazineKaspersky Lab, OPC Foundation’a katıldı.

Çoklu platform endüstriyel ortamların entegre bir şekilde korunmasını sağlayabilmek için OPC Foundation ile iş ortaklığına giden Kaspersky Lab, bunu yapan ilk siber güvenlik sağlayıcısı oldu.

Kaspersky Lab, OPC Foundation’a katıldı. Küresel bir kuruluş olan OPC Foundation, pazarlardan bağımsız olarak çoklu tedarikçi, çoklu platform, güvenli ve güvenilir endüstriyel birlikte çalışabilirlik için veri ve bilgi aktarım standartları oluşturuyor. Bu üyelikle birlikte OPC’nin tüm spesifikasyon ve araçlarına erişme hakkı elde eden Kaspersky Lab, endüstriyel siber güvenlik çözümü olan Kaspersky Industrial CyberSecurity’nin birlikte işlerliğini yeni bir seviyeye çıkaracak.

Çok tedarikçili ICS platformları arasında kesintisiz bilgi akışını garanti altına alan OPC, endüstriyel otomasyon ve diğer endüstrilerde veri ve bilgilerin güvenilir bir şekilde paylaşımı için meydana çıkmış birlikte çalışılabilirlik standardıdır. OPC standardı için gerekli şartlar, 460’tan fazla endüstri tedarikçisi ve yazılım geliştiricinin işbirliğiyle yaratılıyor ve Kaspersky Lab böylece siber güvenlikle ilgili yeni OPC standartlarının geliştirilmesine katkıda bulunacak.

Söz konusu üyelikle birlikte Kaspersky Lab, OPC UA (Unified Architecture / Birleşik Mimari) yapısına destek sağlayacak ve OPC kütüphanelerini endüstriyel siber güvenlik çözümü dahilinde kullanabilecek. Bundan böyle OPC Sertifikasyon Laboratuvarı’na erişimi olan şirket, çözümünün protokolün tüm özellikleriyle pürüzsüz bir şekilde birlikte çalışabilmesi için gerekli testleri gerçekleştirebilecek.

Sertifikasyon tamamlandıktan sonra Kaspersky Industrial CyberSecurity çözümü, OPC protokollerini kullanan müşterilerin heterojen endüstriyel ortamlarına sorunsuz bir şekilde entegre edilebilecek. Bu sayede SCADA sunucuları, HMI panelleri, mühendislik iş istasyonları, PLC’ler, ağ bağlantıları ve diğer organizasyonel ve endüstriyel öğeler OPC’ye uyumlu ve çok katmanlı korumaya sahip olabilecekler.

Kaspersky Lab Kritik Altyapı Koruma Yöneticisi Andrey Suvorov: “Ana hedeflerimizden biri, endüstriyel siber güvenlik için yaptığımız çözümün birlikte çalışabilirlik standartları da dahil olmak üzere tüm dünyadaki kuruluşların gereksinimlerini karşıladığından emin olmaktır. OPC’nin yeni bir üyesi olarak, müşterilerimiz için yalnızca entegre ve uyumlu bir koruma sağlanması yönünde bir adım  atmakla kalmıyor, aynı zamanda endüstriyel siber güvenlik standartlarının gelişimine de katkıda bulunuyoruz” diyor.

Kaspersky Lab’ın OPC Foundation’a katılmasını memnuniyetle karşılayan OPC Foundation Başkanı ve İcra Direktörü Thomas J. Burke: “Kaspersky Lab, uluslararası güvenlik çözümleri üreten ve birden fazla alana hizmet veren en önemli şirketlerden biridir. OPC Association’a aktif katılımını, gelecekte OPC’yi bir sonraki aşamaya taşımak için vereceği desteği ve bunun yanı sıra tüm OPC topluluğunun siber güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak ürün ve hizmetler sunmalarını, çoklu iş ortaklarının ihtiyaçlarına cevap vermelerini; IIC, Industie4.0, M2M ve Çin 2025’in  gereksinimlerini karşılayan güçlü bir platform çözümü oluşturmalarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Ayrıca belirtmem gerekir ki, Kaspersky Lab’in sunduğu ürün ve hizmetler nesnelerin interneti ve endüstriyel nesnelerin interneti alanlarında sürekli değişen ihtiyaçlara kesinlikle hitap ediyor” diyor.