Ana Sayfa Haberler Osram, Ledvance’ın satışını tamamladı

Osram, Ledvance’ın satışını tamamladı

osram globaltechmagazineBüyüyen pazarlara daha da güçlü biçimde katılmayı hedefleyen Osram, stratejik hamlesini gerçekleştirdi. 

Aydınlatma sektörünün lider üreticisi Osram 3 Mart 2017 itibarıyla Ledvance’ın Çinli konsorsiyuma satışını tamamladı..Osram satıştan 500 Milyon Euro alacak, ayrıca ticari marka haklarının kullanımından önümüzdeki yıllarda yaklaşık 100 milyon Euro’luk lisans geliri elde edilmesi de bekleniyor. 

Osram Yönetim Kurulu, Ledvance’ı satma kararını, genel aydınlatma ampulleri işindeki stratejik seçeneklerin kapsamlı şekilde gözden geçirilmesinden sonra aldı. OSRAM’ın Global’deki CEO’su Olaf Berlien “İşlemlerin başarıyla tamamlanması Osram’ın yeniden rekabetçi seviyeye getirilmesi stratejisinde bir kilometre taşıdır. Bir yüksek teknoloji şirketi olarak, gelecekte cazip büyüyen pazarlara daha da güçlü şekilde katılma olanağımız olacak,” dedi.

Ledvance’ı satın alan Çinli konsorsiyum stratejik yatırımcı IDG Capital (IDG), Çinli aydınlatma şirketi MLS Co., Ltd. (MLS) ve finansal yatırımcı Yiwu Devlet Varlıkları Operasyon Merkezinden (Yiwu) oluşuyor.

Satışla birlikte, Osram, Özel Aydınlatma (SP), Aydınlatma Çözümleri ve Sistemleri (LSS) ve Opto Yarı İletkenlere (OS) odaklanma doğrultusundaki üç ayaklı stratejisinin uygulanmasında önemli bir adım atmış oluyor.

Satış işlemiyle bağlantılı olarak, Osram ve MLS, MLS’nin Malezya, Kulim’deki yeni Osram fabrikasından LED çipleri satın alabileceğine dair bir niyet mektubu da imzaladılar.