Ana Sayfa Haberler TBD’den, internet tabanlı Sosyal Proje atağı

TBD’den, internet tabanlı Sosyal Proje atağı

sosyal proje globaltechmagazineTürkiye Bilişim Derneği’nden (TBD) internet tabanlı sosyal proje atağı.

Bilişimde Türkiye’nin öncüsü olan TBD, internet üzerinden halka açık video konferanslarla uzman konuklar eşliğinde toplumsal konulara değinecek. TBD, Herkes İçin Kütüphane Projesi (HİK) ile gerçekleştirdiği işbirliği programı çerçevesinde “HİK-TBD Webinarlar Serisi” düzenlenmeye başlıyor. İnternet üzerinden video konferans seminerleri (Webinar) şeklinde gerçekleşecek etkinliklerin ilki “Çocuk İstismarının Engellenmesi” üzerine olacak.  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Koruma Birimi, Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği’nde Prof. Dr. Betül Ulukol’un webinarı 12 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00’da düzenlenecek.

TBD, internetin doğru kullanılmasına yönelik farkındalık oluşturmak için yeni bir projeye imza atıyor. Türkiye’deki kütüphanecik anlayışına yeni bir soluk getiren HİK Projesinin, TBD iş birliği içerisinde devam ettireceklerini söyleyen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe,  “Türk halkı internet kullanımında dünya liderliğine doğru yol alıyor. İnternet sadece genel kullanıcı için sosyal medya paylaşımlarından ya da oyun oynamaktan ibaret değildir. İnternet toplumsal duyarlılığı arttırmak, bilinçlendirmek ve topluma fayda sağlayan projelerle pozitif olarak kullanılmalı. Ülkemizde internetin doğru ve yararlı bir şekilde kullanılabileceğini halka uygulamalı olarak göstermeliyiz. Biz de TBD olarak, internetin doğru kullanılmasını göstermek için örnek bir projeye destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

TBD, HİK ile toplumsal duyarlılığı arttırmak, internetin doğru kullanımını göstermek için TBD-Webinar serisi hazırladı. Sunum yapanın görüntülü, katılımcıların ise sesli ve yazılı olarak katılabildiği webiner etkinliğinin ilki çocuk istismarının önlenmesi üzerinden olacak. Prof. Dr. Betül Ulukol’un çocuğa yönelik kötü muamelenin neleri kapsadığı, çocukluk döneminde yaşanan istismar ve ihmalin yakın ve uzun dönem etkileri, çocukları şiddetten ve kötü muameleden korumak için neler yapmak gerektiği,  Türkiye’de halen var olan çocuk korumak uygulamaları başlıkları kapsamındaki etkinlik 15 dakika önceden takip edilebilecek. Etkinliği izlemek için https://herkesicinkutuphane.adobeconnect.com/webinar linkini tıklamak yeterli olacak. Ulukol, etkinliğin çocuklarla beraber ailelerinde izlemesi gerektiğinin üzerini çiziyor.

TBD ve HİK işbirliği içerisinde 15 günde bir tekrarlanması planlanan etkinliğin ikincisi “Sosyal Medyada Riskler ve Güvenlik” olacak ve 1 Ağustos 2017 saat 10.00’da gerçekleşecek. Türkiye’de acilen ele alınması gereken ve toplumu yakından ilgilendiren konuların işlendiği webinardan 6 tane daha düzenlenmesi planlanıyor. Webinarı izlemek isteyenler TBD internet sayfasından gelecek programların duyurusunu takip edebilirler. Proje paydaşlarından HİK, hakkında detaylı bilgiye de http://www.herkesicinkutuphane.org adresinden ulaşılabilir.