Cuma, Haziran 14, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Xerox ile sayfaları özgür bırakın

xerox-globaltechmagazineXerox dünya çapında yaygınlaştıracağı ünlü yazarlarla, genç yetenekleri bir araya getireceği özel bir projeyi başlatıyor.

Xerox’un katkıları ile hayata geçecek dünya çapında ünlü 14 yazar ve genç sanatçının katkılarıyla ortaya çıkacak Sayfayı Özgür Bırak (Set the Page Free) projesi, modern iş dünyasının çalışma ortamını sanatsal ve edebi bir bakış açısıyla ortaya koyacak sıra dışı içerikleri olacak bir özel  proje.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, dünyaca ünlü 14 yazar ve yaratıcı yetenek ile özel bir proje gerçekleştiriyor. Sayfayı Özgür Bırak isimli proje; modern iş dünyasının, çalışma yaşamının hikayesini ünlü yazarların yaratıcı bakış açılarıyla aktaran bağımsız makale, hikaye, şiir, şarkı, film gibi basılı, sesli ve görsel malzemelerden oluşacak. Ayrıca her katılımcının kendi bölümünde yazılarının yanında kendilerinin seçtiği birer şarkı ve şiir de yer alacak.

Çoğu dünya çapında tanınmış 14 katılımcının tamamı, projenin internet sitesi SetTthePageFree.com adresinden görüntülenebilecek. Web sitesi an itibarıyle katılımcılardan Lee Child, Joshua Ferris, Roxane Gay ve Gary Shtenyfart’a dair kısa belgeseller, özel fotoğraflar, kitap pasajları ve podcastleri dinleyip görüntüleme imkanı sunuyor. İlerleyen haftalarda ise diğer katılımcılar Jonathan Ames, Billy Collins, Jonathan Coulton, Sloane Crosley, Jonathan Safran Foer, Chip Kidd, Valeria Luiselli, Alain Mabanckou, Aimee Mann ve Joyce Carol Oates’a ilişkin içerikler siteden görüntülenebilecek.

Katılımcılar projeye katkı sağlarken Xerox Kolay Çeviri Hizmeti, ses tanıma teknolojisi, doğrudan buluta tarama ve paylaşma gibi Xerox teknolojileri, yazılımları ve uygulamalarından yararlanacak.

Xerox CEO’su Jeff Jacobson proje ile ilgili “Modern iş dünyasında yaşanan değişimlerin kalbinde yer alıyoruz. Kitabı üzerinde çalışan bir yazar, müşterisiyle yapacağı görüşmeye hazırlanan bir pazarlamacı veya büyümeyi hedefleyen bir KOBİ olmanız fark etmez, nerede olurlarsa olsunlar insanların sorunsuz şekilde çalışabilmeleri gereklidir. Bu proje kusursuz çalışma süreçlerinin modern dünyada nasıl gerçekleştiğine ışık tutuyor.” sözlerine yer verdi.

Xerox projenin bir parçası olarak, sosyal sorumluluk bağlamında bu proje için, Worldreader ve 92nd Street Y kuruluşlarına bağışta bulunuyor. Bünyesinde pek çok yazar ve sanatçı barındıran, dünya çapında bir kültürel merkez olan 92nd Street Y kuruluşu, projeye yazar desteği sağlamanın yanı sıra kitabın düzenleme sürecine de katkıda bulunuyor. 92nd Street Y, okur yazarlığı artırmak üzere düzenlediği sosyal projeler, dijital festivaller, online seminerler ve canlı yayınlanan etkinlikler ile dünyanın her yerinden yazarlar ve okurlar arasındaki bağı güçlendiriyor.

92nd Street Y bünyesinde yer alan Unterberg Poetry Center’ın direktörü Bernard Schwartz, proje hakkında “Sayfayı Özgür Bırak projesi, kuruluşumuzu onurlandıran parlak yazarları günümüz çalışma dünyasını keşfetmek ve en nihayetinde kendimize ait modern bir iş ortamı yaratmak üzerine bir araya getirmesi açısından heyecan verici bir fırsat.” sözlerine yer veriyor.

Dijital kütüphanesi vasıtasıyla 50 farklı ülkeden 500.000 kişiye ücretsiz kitap okuma imkanı sunarak herkesin okur olabildiği bir dünya yaratmayı amaçlayan Worldreader kuruluşu da teknolojinin dönüşümsel potansiyeli üzerine Xerox ile aynı fikri paylaşıyor.

Set the Page Free, Ekim ayının sonlarında uluslararası boyutta ücretsiz ve İngilizce bir eBook olarak yayınlanacak. Projenin web sitesinin Fransızca ve Latin Amerika İspanyolcası versiyonları ise 19 Eylül tarihinde kullanıcılara açıldı.

Teknoloji Makaleleri