Ana Sayfa Haberler Qualcomm Avrupa Komisyonu’nun son kararını temyize götürecek

Qualcomm Avrupa Komisyonu’nun son kararını temyize götürecek

qualcomm-globaltechmagazineQualcomm, Avrupa Komisyonu’nun Modem Çipi Anlaşmasına dair vermiş olduğu kararı temyize götürecek.

Qualcomm bugün, Qualcomm ve Apple arasında imzalanan ve 2011’den 2016’ya kadar geçerli olan bir modem çip fiyatı anlaşmasına dair Avrupa Komisyonu tarafından alınan kararın kendilerine iletildiğini doğrulandı. Avrupa Komisyonu kararında, anlaşmanın bazı hükümlerinin Avrupa Birliği’nin rekabet yasalarına uygun olmadığı ve bunun sonucu olarak 997,439,000 milyon € (güncel kurlara göre yaklaşık 1,23 milyar $) ceza ödenmesi gerektiğini belirtiliyor. Bu karara kesin olarak karşı çıkan Qualcomm ise en kısa zamanda Avrupa Birliği Genel Mahkemesi’ne temyiz için başvuracak. Avrupa Komisyonu’nun bu kararının Qualcomm’un lisans faaliyetleriyle hiçbir bağlantısı bulunmuyor ve şirketin sürmekte olan operasyonları üzerinde de bir etkisi olmayacak.

“Bu anlaşmanın Avrupa Birliği’nin rekabet yasalarını ihlal etmediğine ve piyasadaki rekabete veya Avrupa’daki tüketicilere olumsuz bir etkisinin olmadığına eminiz” diyen Başkan Yardımcısı ve Baş Hukuk Müşaviri Don Rosenberg, sözlerine “Yargı kontrolü için güçlü kanıtlarımız var ve en kısa zamanda gereken işlemleri başlatacağız” şeklinde devam etti.