Ana Sayfa Haberler CoreOS satın alması Red Hat için bir dönüm noktası olacak

CoreOS satın alması Red Hat için bir dönüm noktası olacak

red hat-globaltechmagazineRed Hat, Kubernetes ve konteyner yerli çözümlerinde lider ve yenilikçi marka CoreOs’u 250 milyon dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını duyurdu.

Red Hat’in CoreOs satınalması, müşterilerinin, açık kaynağın sağladığı esneklikle diledikleri ortamda uygulama kurup hizmete almalarını mümkün kurma hedefini daha da ileri bir seviyeye taşıması anlamına geliyor. CoreOs’un yeteneklerinin, Red Hat’in halihazırda geniş olan Kubernetes ve konteyner tabanlı portföyüyle (Red Hat OpenShift dahil) birleşmesiyle Red Hat, sektörün lider hibrit bulut platformunun modern uygulama işyüklerinde daha çok kullanılmasını ve daha hızlı gelişmesini amaçlıyor.

Red Hat, ürünler ve teknolojilerden sorumlu başkan Paul Cormier satınalma hakkında şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Teknolojinin bir sonraki evrimini, fiziksel, sanal, özel ve genel bulut platformları da dahil olmak üzere  çoklu ve hibrit bulut ortamlarında yer alan konteyner tabanlı uygulamalar belirliyor.  Bu dönüşümün merkezinde Kubernetes, konteynerler ve Linux var. Red Hat gibi CoreOs da  hem bu inovasyonlara güç veren açık kaynak toplulukları açısından, hem de kurumsal sınıf Kubernetes’i müşterilere ulaştırma çalışmaları açısından liderliği elden bırakmamıştır. Bu satın almanın, hibrit bulut ve modern uygulama kurulumları çerçevesinde,  Red Hat için bir dönüm noktası olacağına inanıyoruz.”

Uygulamalar hibrit ve çoklu-bulut ortamlarına taşındıkça, gitgide daha çok sayıda kurum da bulutlar üzerinde uygulamalar kurmak, hizmete almak ve taşımak için konteyner kullanıyor. IDC ise şuna dikkat çekiyor. “Bulutun yaygınlaşmasında, basitleştirilmesinde ve taşınabilirliğinde önemli ilerlemeler öngörülüyor. Buluta duyulan talep giderek daha da büyürken, kurumlar artık bulut mimarisinin, önümüzdeki yıllarda en büyük bütçe kalemlerinden biri olmasını bekliyorlar. Konteynerlerde kaydedilen gelişmeler, müşterilerin, uygulama platform sağlayıcılarından bulut konusunda yardım istemeleriyle sonuçlanıyor; bu müşterilerin istediği şeyin, genel ya da özel bulutta kullanılabilecek ve mevcut üretim uygulamalarının geçişini yapmak ve genişletmek için konteyner kullanmak olduğu görülüyor.”

CoreOs’un özellikleri

2013 yılında kurulan CoreOS, her ölçekten kuruma altyapı kurup hizmet sağlamak amacıyla oluşturuldu; CoreOs büyük ölçekli yazılım şirketlerinde görülen otomatik güncelleme ve yama sunucularını sağlarken, arıza, güvenlik ve dayanıklılık gibi kritik noktalarda da çözümler üretiyor. Başlarda, konteynerler için özel olarak iyileştirilen hafif Linux işletim sistemlerinin yaygınlaşması için çaba gösteren CoreOS, ölçeklenebilir ve dayanıklı konteynerleştirilmiş uygulamaların giderek daha da yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlayan ödüllü teknolojilerin arkasındaki lider isim olacak kadar büyük başarılar kazandı.

Otomatik işlemler sağlayan, kurumsal sınıf Kubernetes platformu CoreOS Tectonic’in yaratıcısı olan CoreOS, özel ve genel bulut sağlayıcıları arasında taşınmaya imkan veriyor ve açık kaynak yazılımını temel alıyor. İçinde kurumsal sınıf konteyner kütüğü olan CoreOS Quay de var. CoreOS ayrıca, en çok katkıda bulunduğu Kubernetes dahil olmak üzere konteynerleştirilmiş uygulamaların kalbi olan açık kaynak inovasyonlarının çoğunun güç kazanmasına yardımcı olmakla tanınıyor. Bunlara bir de yazılım güncellemelerini otomatikleştiren ve konteynerlerin çalışmasını sağlayan CoreOS tarafından yaratılıp korunan, hafif Linux ürünü Konteyner Linux; Kubernetes’e özel dağıtık veri deposu “etcd”  ve mevcut Açık Konteyner İnisiyatifi (OCI) standardının ortaya çıkmasına yardımcı olan ve Bulut yerlisi Bilgi İşlem Vakfına (CNCF) bağışlanan bir uygulama konteyner motoru olan “rkt” de ekleniyor.

Konteyner ve konteyner orkestrasyonunu ta en başından itibaren sahiplenen Red Hat, Kubernetes dahil açık kaynak topluluklarına Google’dan sonra en büyük katkı sağlayan kurum. Red Hat ayrıca, dünya genelinde pek çok kurumun konteyner tabanlı uygulamaları benimsemesine ve sektörün en kapsamlı kurumsal Kubernetes platformu olan Red Hat OpenShift’in tercih edilmesine yardımcı oldu. Bugün yaptığı CoreOs birleşmesiyle Red Hat, hem üretici topluluklarda hem de kurumsal konteyner tabanlı çözümlerdeki liderliğini daha da güçlendirdi.

Satış işlemlerinin, Red Hat’in 28 Şubat 2018 tarihinde sona eren dördüncü mali yılına maddi bir etkide bulunmaması bekleniyor.