Ana Sayfa Haberler Citrix finanstaki dijital dönüşüm hakkında üç kritik hususu açıkladı

Citrix finanstaki dijital dönüşüm hakkında üç kritik hususu açıkladı

citrix-globaltechmagazineDijital dönüşüm, iş modelleri, süreçleri ve müşterilerle olan etkileşimi kökünden değiştiriyor.

Tüm sektörleri etkileyen bu dönüşümden finansal hizmetler de payını alıyor. Bu gelişmeden faydalanmak isteyen kuruluşlar; yenilikçi BT’yi eskiyle entegre etmek, dijital çalışma alanlarına olanak sağlamak ve varlıklarını veri merkezlerinden mobil cihazlara tüm alanlarda korumak için teknolojiye ihtiyaç duymakta.

Citrix Türkiye Ülke Müdürü Altan Cengiztekin’e göre finans sektörünün dijital dönüşümü için üç kritik husus bulunuyor:

Hibrit bulut

Artık uygulama geliştirmeyle BT işlemleri arasında net bir sınır bulunmuyor – Şimdi normal olan ‘DevOps.’  Yeni hizmet ögelerini hızlı bir şekilde sunmak için yazılım geliştiricilerin BT kaynaklarına her an ulaşabilmesi gerekiyor. Bu hız ve esnekliği yalnızca bulut sağlayabilir. Ancak, geleneksel BT ortamlarının da bir yere gittiği söylenemez. Bu sebeple finansal hizmetler firmalarının eski ve yeni BT’leri hibrit bir ortam oluşturacak şekilde birleştirmesi gerekiyor. Dolayısıyla dijital dönüşümün dayanaklarından biri geleneksel olanla bulut tabanlı kaynakları bir araya getiren kapıyı oluşturması, böylece merkezi olarak idare edilen, güvenli, uyumlu ve yüksek performanslı bir ortam yaratılıyor.

Dijital çalışma alanları

Dijital teknolojinin içinde doğmuş kimselerle sınırlı olmamak üzere modern çalışanlar; en az kısa süre içerisinde alıştığımız tüketicilere yönelik cihazlar ve mobil uygulamalar kadar pratik, esnek ve etkili bir dijital çalışma ortamı talep ediyor. Burada bulut teknolojisiyle güven ve emniyet içerisinde erişilebilir bir dijital çalışma alanı gerekiyor. Finansal hizmet firmaları ise bunun farkında. Nihayetinde bu firmalar söz konusu gelişimin ön sıralarında yer alıyor: yakın zaman önce yapılan Oxford Economics çalışmasına göre %45’i mobil ve sanal çalışma ortamlarına yönelik stratejileri benimsemiş durumda (%38’lik sektörler arası ortalamaya kıyasla). Günümüzde herhangi bir yerde, herhangi bir cihazdan ve herhangi bir zamanda çalışma ortamına erişmek olmazsa olmaz bir gereklilik. Aksi takdirde verimlilik azalacak, yeni yetenekler edinmek mümkün olmayacak. Bu hususta gerekli olan ise, tüketici tarzı kullanıcı deneyimini bulut tabanlı merkezi kontrol ve idareyle birleştiren esnek bir dijital çalışma alanı platformu.

Uçtan uca güvenlik

Nesnelerin interneti,  büyük miktarda internet bağlantılı cihazın oluşmasına yol açtı. Bunlar akıllı telefonlardan akıllı evlere, akıllı fabrikalara, internet bağlantılı otomobillere (connected cars) ve tüketicilere yönelik sayısız cihaza kadar uzanıyor. Her yeni uç noktayla birlikte bu noktaya ait bir saldırı yüzeyi, dolayısıyla yeni riskler oluşuyor. Bununla birlikte saldırganlar daha organize, hatta bazılarına göre endüstrileşmiş ve daha yaratıcı hale geldi. Basit (ancak etkili) sosyal mühendislikten zararlı yazılımlara kadar uzanan saldırı yöntemlerine örnek olarak fidye yazılımlar veya ileri düzey hedefli saldırılar gösterilebilir.

Bu sebeple BT güvenliği şimdi hiç olmadığı kadar önemli. Bir finansal hizmet firması;

–   BT altyapısını uçtan uca korumalı ve devamlı olarak savunma mimarisinin etkinliğini izlemeli.

–   Bunlar arasında hem çalışanlar hem de müşteriler tarafından kullanılan mobil cihazlar ve uygulamaların yanı sıra hibrit bulutlar ve dijital çalışma alanları bulunmalı. Sonuçta yeni imkanların gittikçe çoğalan miktarı, kullanıcının kendi kendine işlem görmesine dayalı işlevsellikle gelişiyor.

–  Bu durum, mobil uygulamaları önemli bir ön yüz haline getiriyor. Bu yüzden dijital dönüşüm stratejisi; hibrit bulutların işlemesi, dijital çalışma alanları, veri havuzları ve mobil uygulamaları güvenceye alacak teknolojiyi içermeli.

–  Bu teknoloji ideal olarak kaynaklara bağlamsal erişim, merkezi düzeyde ve uygulama düzeyinde güvenlik ve ortamı şüphe uyandıracak davranışlara karşı izlemek amacıyla son teknoloji mantıksal analizlere sahip olmalı.

Veri merkezlerinden mobil uygulamalara uçtan uca güvenlik, dijital çalışma alanları ve hibrit bulutları barındıran kapsamlı bir mimari; finansal hizmetler firmalarının etkilenen değil, etkileyen faktörler arasında yer alması için temel niteliğinde.