Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Trend Micro ve Panasonic, otonom araçların güvenliği için birlikte hareket edecekler

trend-micro-globaltechmagazineTrend Micro ve Panasonic, otonom ve akıllı araçlar için risk oluşturan siber tehditlere karşı çözüm geliştirmek için bir araya geldiler.

Yapılan anlaşma ile birlikte navigasyon sistemleri ve telematik cihazların yönetildiği bilgi-eğlence araçlarının yanı sıra hızlanma, direksiyon ve frenleme gibi sürüş ögelerini kontrol eden Elektronik Kontrol Üniteleri’ne (Electronic Control Units) yapılacak her türlü saldırıya karşı üst düzey güvenlik çözümlerinin oluşturulması planlanıyor.

Siber saldırganların akıllı otomobiller üzerindeki etkileri her geçen gün artıyor. Saldırganların, araçların direksiyonlarını ve fren sistemlerini kontrol edebilecek seviyeye gelmeleri büyük bir risk oluşturuyor. Akıllı araçlara yönelik yeni tehditler ortaya çıkarken, bu tehditlere güvenlik çözümlerini hayata geçirmek tek başına yeterli olmayabiliyor. Bu noktada tercih edilecek güvenlik çözümünün yanı sıra yeni nesil siber saldırıları bulut üzerinden takip edip, bu saldırılara karşı güvenlik çözümünün geliştirilmesi daha büyük önem taşıyor.

Ortaklık ile beraber her iki şirket de mevcut teknolojilerini bir üst seviyeye taşıma fırsatı yakalayacaklar. Panasonic’in Kontrol Alanı Ağı (Control Area Network – CAN) saldırı tespit ve önleme teknolojisini ve Trend Micro’nun “IoT Security” platformunu bir adım öteye taşıyacak. Panasonic’in teknolojisi, sürüş işlemlerini kontrol eden ECU’lara gönderilen yetkisiz komutları tespit ederken, Trend Micro IoT Security ECU’lara sürüş operasyonunu kontrol eden yetkisiz komutları ve güvenlik açıklarından yararlanmak isteyen saldırıları bulabilecek. Bu ortaklık sayesinde, her iki teknolojinin de tespit ettiği şüpheli hareketler algılanıp, engellemesi için buluttaki bir analiz platformuna gönderilecek.

Trend Micro ve Panasonic, araç içi ve bulut sistemlerini de kapsayan siber tehditlere karşı çalışmaya başlayacaklar. Geliştirilen ürünler, 2020 yılından itibaren pazara sunulacak.

Teknoloji Makaleleri