Ana Sayfa Haberler 2018’in en değerli ürünü Lokasyon Temelli Servisler

2018’in en değerli ürünü Lokasyon Temelli Servisler

Ersin Uyar

Ersin Uyar
HPE Aruba Türkiye Ülke Müdürü

2018’in En Değerli Teknolojik Ürünü: Lokasyon Temelli Servisler

Dayanıklı bir lokasyon temelli çözüm elde edebilmek ve bundan faydalanabilmek için bu üç önemli özelliği dikkate almalısınız.

Endüstride operasyonları optimize etme ve maliyetleri düşürmeye yönelik gözlemlenen eğilimler devam ederken; lokasyon temelli çözümler, bu hedeflerin hepsine hizmet ettiği için perakendeciler arasında 2018’in en değerli teknolojisi olarak kendisini göstermiştir. Gelin, kuruluşunuzun kendisine sunulan seçenekleri değerlendirmesine yardımcı olabilmek amacıyla, önde gelen çözümlerin en önemli üç özelliğinin operasyonel gereksinimleri nasıl karşıladığını yakından inceleyelim.

Özellik 1: Navigasyon Hizmeti + Görevli Kişi Bulma 

Mobil uygulamanızda, harita üzerinden yer-yön bulabilmek ve navigasyon hizmeti alabilmek lokasyon temelli çözümler için iyi bir başlangıçtır. Fakat daha yenilikçi çözümler, girilen mağazada ya da kuruluşta, yardım ve destek alabileceğiniz görevlilerin yerini bulmanıza da yardım eder.

Müşteri Deneyimi: Bir ebeveynin, yeni doğan bebekleri için bir bebek beşiği alışverişine çıktığını hayal edelim. Çift, almak istedikleri beşik için ürünün bulunduğu standa kadar, mobil uygulama üzerinden navigasyon hizmeti alarak getirilirler ve çiftin bu noktada bilgi almak istedikleri bir kaç konu vardır. Tekrar uygulamaları üzerinden yetkili/görevli kişilerin nerede olduklarını görebilirler ve istedikleri herhangi bir görevliye önceden tanımlanmış bir metin yollayabilirler. Eğer ilgili yardımcı personel meşgul ise,  tahmini meşguliyet süresini önceden belirlenmiş bir metinle kullanıcıya iletir ve onları bu süre sonunda bulacağını söyleyerek alışverişe devam etmelerini önerir.

Operasyonel Verimlilik: Lokasyon temelli servisler ile tüm personel – saha eğitimi sınırlı mevsimlik çalışanlar da dahil – müşterilere hızlı bir şekilde yardımcı olmak ya da eksik ürünleri tamamlamak gibi sürekli verimlilik gerektiren iki farklı görevi kolaylıkla bir arada yürütebilirler. Bir yardımcı personelin yardıma gereksinimi olduğunda lokasyon temelli çözümümüzün sağladığı bu özellik onlar için de aynı şekilde çalışır. Bu tür sorunları azaltmak, çalışanların boşta kalmalarını önemli ölçüde engeller, böylelikle eleman sirkülasyonunun azalması ve marka cazibesinin artması sağlanmış olur. Daha da ileride lokasyon temelli çözümler, anlık raf stok kontrolünde «bot» kullanılması gibi diğer yeniliklerin de anahtarı olacaktır.

Özellik 2: Ürün İzleme (Asset Tracking)

Lokasyona dayalı en yeni çözümler, market arabaları ve merdivenlerden POS cihazlarına ve mal paletlerine kadar değişen ve kurum içerisinde kritik öneme sahip envanteri izlemek için özel sensörler sunuyor.

Müşteri Deneyimi: Müşteriler boş bir ürün standı ile karşılaştığında, genellikle ilgili personele danışır ve ürünün ne zaman geleceğini öğrenmek isterler. Ardından personel mağaza boyunca, çeşitli ürün raflarının bulunduğu depoya kadar yürür. Ürün izleme sensörü (asset tracking tag) ile donanmış depolar, ilgili personelin 10-15 dakika sonra müşterinin yanına boş ellerle dönmesi yerine, her bir raf için hazırlanmış ürün listesine bakarak istenen ürünü bulmasına izin verir.

Operasyonel Verimlilik: Verimlilik iyileştirmelerine özgü pek çok senaryodan bahsedebiliriz:, Müşterinin istediği ürünü almak için bir merdivenin bulunmasını veya alışveriş sepetlerinin otopark çevresinde dağınık halde bırakılması sonucu yaya ve araç trafiğini engelledikleri ile ilgili uyarıların otomatik olarak alınması bunlardan bazıları. İzleme sensörü (asset tracking tag) aracılığıyla ürünlerin taranarak palet ürün listesinin elde edilmesi ve böylelikle stok kontrolünün sağlanması depoda ve mağazalarınızda yönetime ciddi anlamda yardımcı olur.

Özellik 3: Gelişmiş Analitik

Lokasyona dayalı sofistike çözümler çok çeşitli gelişmiş analizler sunarlar.

Müşteri Deneyimi: Müşterinin alışveriş deneyimi kalitesini artırmak ve ürün satışlarını artırmak üzere mağazalarda kullanılan bazı yöntemler (mağazanın içerisinde dijital reklam yayınlama vb. gibi), müşterilerin lokasyonda kalma süreleri gibi metrikler hesap edilerek ve grafiksel olarak trend analizleri çizilerek, kullanılan bu yöntemlerin satışı cazip hale getirip getirmediğini ya da bunun trafiği engelleyen rahatsız edici bir unsur olup olmadığını size söyleyebilir, siz de bu doğrultuda duruma en uygun eylemi gerçekleştirebilirsiniz.

Operasyonel Verimlilik: Açıkçası, düşük satış performansı gösteren bir ürünün teşhiri ne kadar hızlı şekilde iyileştirilirse, satışlar da o ölçüde hızlanır. Uzun vadede, neyin nerede ve yılın hangi saatinde en iyi sonuç verdiğinin görülmesi, günlük ve sezonluk satışları en üst düzeye çıkarmak için başarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Lokasyona dayalı servisler bu uygulamaların ötesinde çok daha fazla fayda sağlayabilirler. Günümüzde rekabetçi kalmanıza yardımın yanı sıra, önümüzdeki yıllarda innovasyonlar arttıkça, bu tür altyapıların kullanımı karşılığını daha da fazla verecektir. Başka bir deyişle; şimdi geride kalma riskini alma ya da yatırım yapma kararını verme zamanı…