Ana Sayfa Haberler 5G ile operatörler yeni iş modelleri yaratacak

5G ile operatörler yeni iş modelleri yaratacak

5G-cisco-globaltechmagazineCisco’nun 5G çözümü, 20’den fazla global hizmet sağlayıcı ve mobil operatörün tercihi oldu. Operetörler 5G ile yeni iş modelleri yaratmaya hazırlanıyor.

“Ağ”ı yeniden tanımlayarak sektörü değiştirmeye devam eden Cisco, 5G yol haritalarında tam hızla ilerlemek isteyen servis sağlayıcılar için “5G Şimdi” portföyünü tanıttı. Cisco Türkiye Global Hizmet Sağlayıcı Yöneticisi ve Genel Müdür Yardımcısı Murat Cantürk, tüm dünyada 20’den fazla global servis sağlayıcı ve mobil operatörün 5G planlamalarında Cisco’yu tercih ettiğini söyledi.

Cisco Türkiye Global Hizmet Sağlayıcı Yöneticisi ve Genel Müdür Yardımcısı Murat Cantürk, servis sağlayıcı ve mobil operatörlere geçen hafta gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde 5G için planlamanın neden önemli olduğunu ve 5G ile neler yapabileceklerini aktardıklarını ifade etti. Cisco’nun mobil operatörlere ve servis sağlayıcılarına 5G altyapısı için benzersiz bir buluttan-müşteriye yaklaşımı sunduğunu dile getirdi. Cantürk, “5G, 2021 yılında 27 milyara kişiye çıkmış olması beklenen mobil kullanıcı sayısına hizmet verecek olan servis sağlayıcılara belirgin şekilde daha hızlı hizmet sunmayı, geniş kapasite ve daha fazla çekim gücü vaat ediyor” diye konuştu.

Deneyim satın alacağız

4G’nin bağlantı ile ilgili olduğunu, 5G’nin ise deneyim ile ilgili olduğunu vurgulayan Cantürk, “Aslında 5G teknolojilerimizle yeni bir de kavram yaratıyoruz. Eskiden 4G ile hız ve kapasite satın alınıyordu. 5G ile son kullanıcı artık ‘deneyim’ satın alacak. Burada temel hedefimiz servis sağlayıcıları bir ‘kapasite sağlayıcı’ olmaktan çıkartarak, ağları yeni iş modelleri için kullanacakları bir yapı sunmak. Bunu yaparken de ağı yeniden tanımlamak. Global seviyede hizmet veren servis sağlayıcı ve operatörlere ihtiyaç duydukları hizmet, altyapı ve otomasyon portföyünü sadece Cisco sağlayabiliyor” dedi.

5G konusunda Cisco’nun rolü 3 alanda yoğunlaşıyor:

  1. Hizmetler: Cisco’nun sunmakta destek olabileceği yeni 5G uyumlu hizmetler için planlama
  2. Altyapı: İhtiyaçlarına yönelik doğru 5G alt yapısını kurgulama
  3. Otomasyon: Daha kolay yönetilen, opera edilen ve güvenliği sağlanabilen bir 5G için ağ ölçeklendirmesine yardımcı olma.