Ana Sayfa Haberler Qualcomm ve Facebook’tan yüksek hızlı internet atağı

Qualcomm ve Facebook’tan yüksek hızlı internet atağı

qualcomm-globaltechmagazineQualcomm ve Facebook şehirlere yüksek hızlı internet sağlamak için bir araya geliyor.

Qualcomm Technologies’in 60 GHz teknolojisini temel alan çok devreli kablosuz sistemi ile Facebook’un Terragraph teknolojisi güçlerini birleştiriyor. Lider operatör ve üreticilerle çalışılan bu karasal bağlanırlık sisteminde çok ufak bir fiber kablo ağı oluşturma maliyetiyle dünya çapında hız, verim ve internet bağlantısının kalitesinin artması hedefleniyor. Qualcomm Technologies, Facebook’un Terragraph teknolojisiyle pre-802.11ay çip setinin QCA6438 ve QCA6428 ailelerini bir araya getirecek. Yapılan tüm bu çalışmalar ile üreticilerin lisanssız 60GHz yelpazesini kullanarak 60GHz milimetrik dalga çözümlerini üretmelerine ve sabit kablosuz erişim (FWA) ulaştırmalarına yardımcı olarak şehirdeki tüketicilere yüksek hızlı geniş bant bağlantılarına erişebilme imkanı sağlanıyor. Şirketlerin bu entegre çözüm üzerinde 2019’un ortalarında çalışmaya başlaması planlanıyor.

Facebook’un Terragraph teknolojisi, milimetrik dalgalı kablosuz ana taşıyıcıyı temel alan bir ağ üzerinden geniş bant bağlanırlığını destekliyor. Bu teknoloji, aynı zamanda açık havada verimli bir kullanım sunmak ve kalabalık ortamlarda enterferansa (uyarı dalgalarının birbirlerini bozma durumu) girmemesi için Qualcomm Technologies’in çip setinin ve Facebook ve Qualcomm Technologies’in entegre yazılımının sunduğu geliştirmelere sahip olan pre-802.11ay standardını temel alıyor. Qualcomm Technologies, özellikle açık hava ana taşıyıcısına zaman bölümlü çoklu erişim (TDMA) temelli protokol, zamanla eşzamanlı devreler, kanal bağı ve çok büyük anten dizisi gibi birçok geliştirme sunarak çözümünü optimize ediyor. Böylece kalabalık şehir ortamlarındaki büyük engeller aşılıp yüksek kapasiteli kapsam sunulurken piyasaya sürme zamanını azaltma potansiyeli oluşturuluyor.

Qualcomm Technologies’in iştiraki olan Qualcomm Atheros Inc.’nin Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Irvind Ghai, konuyla ilgili “Facebook ile olan işbirliğimiz, gelişmiş 11ad ve pre-11ay teknolojilerini pazara ulaştırarak geniş bandın delinmesini artırıyor ve operatörlerin son kullanıcıya ulaştırma aşamasında sermaye masraflarının azalmasını sağlıyor.  Terragraph bulut kontrol birimi ve Qualcomm Technologies’in çözümünün 10 Gbps bağlantı derecesi, düşük güç tüketimi ve erken enterferans geçiş teknikleriyle bir araya gelen TDMA mimarisi, gigabit bağlanırlığının gerçeğe dönüşmesine yardımcı olacak” dedi.

Facebook’un Bağlanırlık Başkan Yardımcısı Yael Maguire de “pre-802.11ay ve 802.11ad 60GHz teknolojilerinin benimsenmesini ve Terragraph’ı temel alan, birlikte işler çözümlerin oluşturduğu dayanıklı bir ekosistemin ileriye taşınması için Qualcomm Technologies ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Terragraph ile şehirlerde yaşayan insanların yeni fırsatları yaratacak ve toplumları güçlendirecek yüksek kaliteli bağlanırlığa sahip olmasını amaçlıyoruz” dedi.