Ana Sayfa Haberler Yandex saldırısının korkusu bir güvenlik merkezi daha açtırdı

Yandex saldırısının korkusu bir güvenlik merkezi daha açtırdı

yandex-globaltechmagazineRusya, özel şirketleri siber saldırılardan korumak için açtığı siber güvenlik merkezlerine bir yenisini daha ekledi.

Nizhny Novgorod şehrinde açılan Siber Saldırı Müdahale Merkezi daha önce Moskova, Samara ve Habarovsk şehirlerinde açılan ve 110’dan fazla Rus şirketini korumakla yükümlü merkezlerin en büyüğü oldu.

Ülkedeki online kamu ve biyometrik kimlik hizmetlerini sağlayan Rostelecom’un alt şirketlerinden Rostelecom-Solar’ın özel şirketlere hizmet veren bu merkezi açmasının geçtiğimiz günlerde Yandex’in sistemine sızıldığının ortaya çıkmasından sonra gerçekleşmesi dikkat çekti.

Batılı istihbarat kurumlarının Rusya’nın Google’ı olarak bilinen Yandex’e 2018 yılı kasım ayında sızdığı ve sistemden kullanıcılar ile ilgili veri çalmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Siber saldırıları takip eden ve saldırılara karşılık verecek olan yeni merkezde 70’den fazla bilgi güvenliği uzmanı istihdam edilecek. Bölgedeki müşterilerinin ihtiyaçları için 7-24 esasına göre çalışacak olan merkezlerin siber saldırıyı tespit ettikten sonra müdahale etme süresinin ortalama 30 dakika olduğu ifade edildi.

Siber tehditlere karşı koymada en önemli unsurun insan kalitesi olduğunun altını çizen Rostelecom-Solar şirketi Genel Müdürü Igor Lyapunov, Nizhny Novgorod bölgesinin merkez için seçilmesinde burada IT uzmanları yetiştiren üniversitelerin bulunmasının etkili olduğunu söyledi. Bölge Vali Yardımcısı Igor Nosov da Nizhny Novgorod’un en çok IT profesyoneline sahip ülkenin 3. şehri olduğunu kaydetti. Bölgede 700’den fazla IT firması bulunuyor. Yandex’in de bölgede büyük bir ofisi var.

Rostelecom-Solar’ın bölgede açtığı merkez aynı zamanda bölgedeki IT öğrencileri için de önemli fırsatlar sunuyor. Merkezin üniversitelerle yakından çalışacağı eğitim, staj ve istihdam konularında üniversitelere öncelik vereceği ifade edildi. Rostelecom-Solar 70 öğrenciye staj imkanı sunuyor ve bunlardan yaklaşık 30’una iş teklifinde bulunuyor.

 

 

 

kaynak: siberbulten.com