Cuma, Şubat 23, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Citrix 2020 ikinci çeyreği için finansal sonuçlarını açıkladı

citrix-globaltechmagazineCitrix 2020 yılı ikinci çeyreği için finansal sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, güvenli, uzaktan çalışma ortamlarına yönelik talebin güçlü bir biçimde devam ettiğini, yıllık olarak hesaplanmış sürekli abonelik gelirlerinde güçlü bir artışı ve operasyonlardan elde edilen rekor düzeyde nakit akışını yansıtıyor. Kâr açıklamasının yapıldığı telekonferansta öne çıkan konulardan biri, Microsoft ile imzalanan kapsamlı bir pazara giriş sözleşmesinin ve genişletilen stratejik ortaklığın duyurulması da oldu.

Citrix CEO’su David Henshall, şunları söyledi: “Gelecekte bulut hizmetlerimizin daha yaygın olarak benimsenmesini ve daha derinlemesine penetrasyona sahip olmasını sağlamak için yararlanmayı planladığımız yollardan biri de ortaklıklarımız. En uzun süreli ve her zaman en stratejik olan ilişkimiz, Microsoft ile olan ilişkimizdi. İki şirket, müşteri için açıklığı artıracak ortak pazarlama aktivitelerine yatırım yapıyor, talep üretmeyi destekliyor ve hem doğrudan satış ekiplerimiz hem de kanal ekiplerimiz için bir satış hattı yaratıyor.”

Finansal Sonuçlara Dair Öne Çıkanlar

  • 2020 yılı ikinci çeyreği için bildirilen gelir: Yıllık bazda %7 oranında artışla 799 milyon ABD doları oldu.
  • Yıllık olarak hesaplanmış sürekli abonelik geliri: Yıllık bazda %54 oranında artışla 949 milyon ABD doları oldu.
  • Abonelik rezervasyonları: Toplam ürün rezervasyonlarının %76’sı (2019 yılı ikinci çeyreğinde bu oran %62’ydi) oldu.
  • Hizmet Olarak Sunulan Yazılımlar (SaaS) için yıllık olarak hesaplanmış sürekli abonelik geliri, yıllık bazda %41 oranında artışla 590 milyon ABD doları oldu
  • Operasyonlardan elde edilen nakit akışı, 419 milyon ABD doları ile rekor düzeye ulaştı

Microsoft Ortaklığı Güçleniyor

Microsoft, mevcut ve yeni şirket içi Citrix müşterilerini Azure’a taşımak amacıyla Citrix Cloud ve Citrix® Workspace satışlarına liderlik edecek. Şirketler, geçişi basitleştirmek ve hızlandırmak amacıyla ortak geçiş araçları ve hizmetleri sağlayacak. Şirketler, Citrix Workspace, Citrix SD-WAN, Microsoft Azure ve Microsoft 365’ten oluşan ortak olanakları kapsayacak bağlantılı bir yol haritası belirleyecek. Ortak olanaklar, şirketlerin doğrudan satış ekipleri tarafından Azure Market ve güçlü bir kanal ortakları topluluğu aracılığıyla satılacak.

David Henshall, uzun vadede, bu küresel sağlık krizinin şirketlerin esnek çalışmanın avantajlarına ilişkin görüşlerini değiştirdiğine ve çoğunun gelecekte “hibrit çalışma” modelini benimseyeceğine olan inancımız giderek arttığını söyledi. Henshall, “Bu, çalışmak için tek lokasyonun seçilmesiyle ilgili değil, işin bir yer değil bir aktivite olduğunun, desteklenmesi, güvenliğinin sağlanması ve ekiplere olanaklar sağlanması için esnek bir altyapı gerektirdiğinin fark edilmesiyle ilgili. Tüm bunlar, sanal masaüstü teknolojilerinin ve genel olarak dijital çalışma alanı teknolojilerinin neden bu kadar kritik hale geldiğini açıklıyor. Citrix, müşterilerimiz ve ortaklarımız için hiç bu kadar ilgili olmamıştı.”

Teknoloji Makaleleri